Vakit nakittir? Farkındalık koçu, zaman baskısı ve zaman eksikliğine karşı ipuçları verir

semaver

New member
“Kanepede” sütunu

Zaman para olmamalı: Hangi değerler gerçekten önemli?

Birisi çalışırken saate bakar.

© Kredi bilgileri: Brad Neathery/Unsplash

Posta arabaları dönemi çoktan geride kaldı. Birçok şey yüzyıllar önce olduğundan daha hızlı oluyor. Yine de, bazı insanlar yeterli zamanları olmadığını düşünüyor. Farkındalık koçu Helmut Nowak, insanların algılanan hamster çarkından nasıl kurtulabileceklerine dair ipuçları veriyor.

Helmut Nowak

Zaman yok? Zaman eksikliği öznel bir deneyimdir. Zaman olduğundan daha fazlasını yapmayı istemekten gelir. Zaman baskısı genellikle stres anlamına gelir. Pek çok insan için, algılanan zaman eksikliğinin nedeni, yaptıkları her şeyi neredeyse zorunlu bir şekilde tasarruf etmelerinde yatmaktadır. Zaman referansını çocukluğumuzdan itibaren sürekli “Acele edin!” talepleriyle içselleştirdik. ya da bekle!”.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Sosyoloji profesörü Hartmut Rosa ikna oldu: “Gittikçe daha fazla zaman kazanmamıza rağmen, giderek daha az zaman kazanıyoruz.” Neden? Çünkü tasarruf edilen zamandan daha fazlasını harcadık.

Kapitalizm ve zaman

Arabalar, trenler veya uçaklar gibi modern ulaşım araçlarıyla kazanılan zamanı değerlendirelim. Elbette, bu posta arabasından daha hızlı. Ancak bu, artık çok daha uzun mesafeler kat etmemiz gerektiği ve elbette bunu yapmak için evden işe veya etkinliklere kadar daha fazla zamana ihtiyacımız olduğu gerçeğiyle fazlasıyla telafi ediliyor.

Veya otomasyonu ele alalım. Rosa’ya göre, daha hızlı ve daha etkili olma dürtüsü, modern kapitalizmin gelişimine kadar uzanıyor: Vakit nakittir. Kapitalizm ve hızlanma aynı madalyonun iki yüzüdür. Özünde, “giderek daha fazla” ve açgözlülükle ilgilidir – acı dolu bir yaşamın temel nedeni, Budizm’de iki bin yılı aşkın bir süredir merkezi bir ilke.

Önemli olanı filtreleyin

İşte zamanın dayatmalarından kaçmak için neler yapabileceğimize dair birkaç öneri: Örneğin, akıllı telefonumuzun bizi daha az bağlamasına izin vermeye karar vermek faydalı olacaktır. Her e-postayı hemen yanıtlamak zorunda değilsiniz. Kısa aralıklarla da olsa güncel haberlere kulak asmayın.

Önemliyi daha az önemli olandan ayırt etmek için kendimize şu soruyu sorabiliriz: Şu anda benim için çok önemli görünen şeyin peşinden giderek neyi başarmak istiyorum? Araştırmalara göre, refah ve memnuniyet ters orantılıdır – en azından temel güvenlik söz konusu olduğunda. Ne kadar çok paranız varsa, yeterli zamanınız olmadığı konusunda o kadar sık endişelenirsiniz.

“Saniyeler içinde mutlu olmak” – bu nasıl çalışır?

Zor zamanlarda karşı noktalara ihtiyaç vardır. Örneğin Herbert Grönemeyer, harika şarkısı “Sekundenglück”te nasıl görünebilecekleri hakkında şarkı söylüyor – bu şarkıda ezici bir duyguya isim verdi. Küçük şeylerde büyük mutluluğun yansıması.

öncelikleri belirlemek

“Seni mutlu etmek için neye ihtiyacın var?” diye sorduğumda “Zengin olmak istiyorum”, “Harika bir partnerim olsun istiyorum”, “Başarılı olmak istiyorum” gibi cevaplar alıyorum. Sonra gerçekten önemli olanı ararız.

Önceliklerimizi sıralarken, “Başarmak istediklerim değerlerimle uyumlu mu?” sorusunu sormak yardımcı olur. Daha sonra daha derine ineriz. Hayatlarımızı değerlerimizle uyumlu hale getirdiğimizde nasıl hissettiğimizi keşfederiz. Değerler, bize yaşam yönelimi ve motivasyonu sağlayabilecek kılavuzlardır.

Kendi değerlerini tanımla

Kendinizi yönlendirmek ve önceliklerinizi keşfetmek için, ilişkiler, iş, büyüme, maneviyat ve boş zaman gibi kategorilerde hangi değerlerin önemli olduğunu kendinize sormanızı öneririm. Değer odaklı bir yaşam için ön koşul, kişinin kendi değerlerini bilmesi ve buna karşılık gelen hedefler belirlemesidir. O zaman derin bir tatmin, tutarlılık ve anlamlılık duygusu hissederiz.

Helmut Nowak, farkındalık ve stres yönetimi konusunda bir koç ve öğretmendir ve daha bilinçli yaşamayı nasıl öğreneceğinizi düzenli olarak açıklar. Yazara şu adresten ulaşılabilir: www.achtlichkeit-und-co.de.

sütunda “Kanepede” çeşitlilik, farkındalık, kariyer ve sağlık konularında değişen uzmanlar yazın.