Trabzon’da başı cam kavanoza sıkışan kedi kurtarıldı

A

admin

Guest
Ortahisar ilçesine bağlı 2 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde sahipsiz kedinin başı, yiyecek aradığı sırada çöpe atılmış cam kavanoza sıkıştı.

Kediyi yakalayarak kurtarmaya çalışan mahalle sakinleri, başarılı olamadı. bir süre daha sonra nefes almasını engelleyen kavanozu kısmen kıran kediyi goren bir hayvansever, Ortahisar Belediyesi Küçük Dostlar Kliniğini aradı.

Klinik takımları, kediye yardım etmek üzere mahalleye geldi. Kedi, veteriner doktor Ahmet Köz’ün müdahalesiyle boynundaki cam modülünden kurtarıldı.

Ahmet Köz, AA muhabirine, grupların telefonla gelen şikayet üzerine kediyi yakalayarak kliniğe getirdiğini söylemiş oldu.

Kedinin başının, çöpte beslenirken bulduğu kavanozun içerisine girdiğini belirten Köz, “daha sonrasında kavanoz kırılınca bilezik üzere boynunda kalmış. Bir kısmı kırılmış kavanozun, kapağın kapandığı kısmı boğazında kalmış. Hatta ağzına gerçek gelmiş, yemek yemede de meşakkat yaşıyordu. Gelir gelmez çabucak anesteziye alındı, kavanozu kırarak hayvana ziyan vermeden çıkardık, daha sonrasında kısırlaştırıldı. Şu andaki sıhhat durumu erken müdahale edildiği için çok uygun.” dedi.

Köz, vatandaşlara şu ikazlarda bulundu:

“Kedi, sokakta yalnızca bu durumdan dolayı açlıktan ölebilirdi, kırılma sırasında keskin bir modül boğazını kesebilirdi. Bu durumlarla daha evvel de karşılaştık. Son bir ayda üçüncü defa bu durumla karşılaşıyoruz. Eskiye nazaran daha sık müsabakaya başladık. Biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Kavanoz kapakları, tavuk kemikleri, balık kancası, turşu bidonları üzere eşyaları daha dikkatli, gazete kağıdına sararak çöpe atmamız gerekiyor. Bunu yalnızca sokak hayvanları için değil, çocuklar, paklık bakılırsavlileri için de yapmalıyız.”

Kediyi yarın aldıkları mahalleye bırakacaklarını söz eden Köz, “Hayvanın alındığı sokağa bırakılması çok kıymetli. Sokağı tanıdığı için saklanacağı yeri, mahalle sakinlerini, çevreyi, trafiği, seveni sevmeyeni biliyor. Bilhassa kedilerin tıpkı sokakta kalmalarına ihtimam gösteriyoruz.” diye konuştu.