Tıp Başkanı Reinhardt uyarıyor: Esrarın büyük tehlike potansiyeli var

Muqe

New member
25 yaşına kadar tüketimden kaynaklanan kalıcı hasarlar

Tıp Başkanı Reinhardt uyarıyor: Esrarın büyük tehlike potansiyeli var

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Haziran 2023'te burada. Doktor, esrarın yasallaştırılmasının tehlikeleri konusunda uyarıyor.

Kaynak: Michael Kappeler/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Federal Meclis'te esrarın yasallaştırılmasına ilişkin yapılan oylama nedeniyle tehlike konusunda uyardı. Uyuşturucu tehlikeli ve bu hareket daha fazla insanı denemeye teşvik edebilir.

Tıbbi Başkan Klaus Reinhardt, esrarın yasallaştırılmasına ilişkin Federal Meclis oylaması öncesinde ilacın tehlikeleri konusunda uyardı. “Esrar öncelikle bağımlılık potansiyeli olan bir maddedir; Reinhardt, Cuma günü WDR5'in “Morgenecho” programında, düzenli olarak esrar kullananların veya esrar kullananların yaklaşık yüzde onunda bir bağımlılık var” dedi. İkincisi, 25 yaşına kadar düzenli tüketim, beynin olgunlaşma sürecinde kalıcı hasara neden olabilir. “Bu, tehlike potansiyeli yüksek bir ilaçtır ve yasallaştırılması mümkün değildir.”

Daha fazla kişi tadına bakıyor

Reinhardt, yasallaştırmanın başlangıçta daha fazla insanın ilacı denemesine olanak tanıyacağından korkuyor. Alman Tabipler Birliği Başkanı, “Artık yasak olmadığında, insanları 'O kadar da kötü değil, deneyeceğim' demeye teşvik edebileceğine inanıyorum” dedi.

Federal Meclis bu Cuma günü Almanya'da esrarın kısmen yasallaştırılmasına karar verecek. Trafik ışığı koalisyonunun yasal planları, çok sayıda spesifikasyon ve kuralla kontrollü salınmayı öngörüyor. Bu nedenle, 1 Nisan'dan itibaren yetişkinlerin kişisel tüketim amacıyla belirli miktarlarda ekim yapmasına ve bulundurulmasına izin verilmelidir.

Reinhardt, son yıllarda esrarın sonuçlarına ilişkin çok az bilgi bulunmasını eleştirdi ve özellikle gençlerin eğitilmesini savundu. “Yasağın işe yaramaması, otomatik olarak daha önce yasakladığım şeyleri yasallaştıracağım anlamına gelemez. Sanırım bazı şeyleri nasıl açıklığa kavuşturacağınızı düşünmeniz gerekiyor.”

Haberler