Tarihe meydan okuyan hastane, günde bin 500’den çok hastaya şifa oluyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmanlı devrinden kalma tarihe meydan okuyan binasıyla bugün de binlerce hastaya şifa olmaya devam ediyor. Her gün fazlaca sayıda hastanın şifa bulmak emeliyle geldiği hastanede gün de bin 500’ün üzerinde hastaya bakılıyor. Kornea naklinde Türkiye’de birinci sıralarda yer alan hastane, göz alanında değerli doktorların yetişmesine de imkan sağlıyor. Türkiye’nin birfazlaca vilayetinden hastanın geldiği Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Başhekimi Prof. Dr. Muhittin Taşkapılı da hastanenin tarihi binası ve sürdürülen çalışmalara ait bilgi verdi.

“150-160 yıllık bir bina olarak geçmişi bulunan bir hastane”

Prof. Dr. Muhittin Taşkapılı, “Gerçekten yaklaşık 150-160 yıllık bir bina olarak geçmişi bulunan bir hastane. 1860 yılında İngiliz Bahriye Hastanesi olarak yapılmış, 1904 yılında bir bina eklenmiş, hastane olarak devam etmiş. Yaklaşık 21-22 yıldır göz hastanesi olarak hizmet vermekte, binamız tabi fazlaca tarihi bir bina, bütün tarihin özelliklerini de 150-160 yıllık tarihiyle ilgili manzaraları saklamaktadır. Bir tanesi Ankara’da bir oburu de biziz göz alanında geçmişinin de getirdiği birikimlerle kısım hastanesi olması niçiniyle fazlaca önemli bir hasta teveccühü ve hasta yoğunluğu oluşmaktadır. Günlük yaklaşık bin 500’ün üzerinde göz hastası bakılmakta. Vilayet haricinden da büyük bir hasta tercihi olmakta bilhassa ameliyat için hastalar gelmekte. Günlük 50-60’ın üzerinde ameliyat yapmaktayız. Göz tansiyonu, şaşılık, retinanın her türlü ameliyatları, katarakt, göz kapakları ameliyatları, şaşılık ameliyatlarının şimdi hepsi ve Türkiye’de biroldukca yerde yapılmayan biroldukca ameliyat burada yapılıp hastalarımız hizmet verebilmekteyiz” dedi.

“Şikayet olmasa bile senede 1 ya da 2 senede bir göz muayenesi”

Vatandaşların göz muayenelerini ihmal etmemeleri gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Muhittin Taşkapılı, “Bir günlük çocukta da 80 yaşındaki bireylerde de hastalık görülebilmektedir. hiç bir şeyi yoksa ve göze çarpan, dikkati çeken bir bozukluk olmadığı vakit bile okuldan öncesi periyotta 1-3 yaş civarında bir de 5-6 yaş civarında bir göz muayenesinin yapılmasında yarar var. Kimi semptom vermeyen, şikayete yol açmayan hastalıklar tespit edilebilir. Muhakkak bir yaştan daha sonra da 40-50 yaştan daha sonra da hiç bir şikayet olmasa bile senede 1 ya da 2 senede bir göz muayenesi kesinlikle olunması gerekiyor. Şeker hastası üzere hastaların şekerin beğenilen yaptığı bozuklukların tespiti açısından sık sık muayene olmaları gerekmekte” diye konuştu.

“Belli bir vakit diliminin üzerine çıkmadan kullanmak lazım”

Pandemi sürecinde hastanede sürdürülen çalışmalara ait konuşan Prof. Dr. Taşkapılı, “O periyotlarda biraz daha sakin ve acil hizmeti verdik fakat belirli bir devirden daha sonra biz de rutinimize döndük zira esasen Covid hastası yatırıp tedavi etmediğimiz için başka tedavilerimizde rastgele bir aksama oluşmadı. Covid gözle bağlı birtakım semptomlar verdi. Göz kaslarında felç üzere göz hududunda etkileme üzere olumsuz tesirleri olduğunu biliyoruz, nadiren de olsa bu biçimde hasta kümeleri da oluştu. Uzun müddet telefona maruz kalmak, uzun mühlet bilgisayar ekranıyla iç içe 30-40 cm olan uzaklıklarda gözün bu aralıktaki çalışmaları sonucunda göz bozuklukları oluşabildi yahut birtakım bozukluklar ortaya çıktı. Muhakkak bir vakit diliminin üzerine çıkmadan kullanmak lazım. Kimseye kullanma diyecek durumda değiliz, hepimizin hayatına önemli bir biçimde girdi. Bilhassa bu pandemi devrinde meskende kalan çocuklar, öğrenciler, beşerler telefonla bilgisayarla olan bağları ve kullanım müddetleri inanılmaz arttı. Uzun müddet kullananlarda görme bozuklukları oluşabildi” sözlerini kullandı.

“Kornea naklinde Türkiye’nin en çok yapan bir ya da ikinci hastaneyiz”

Bilhassa pandemi devrinde teknolojik aygıtların kullanmasın yaygınlaşmasına bağlı olarak gözlerde oluşan tesirlere ait konuşan Prof. Dr. Taşkapılı kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Okumaların, yazmaların, seyretmelerin arttığı devirde gözlerdeki fazlaca küçük kusurlar bile insanlarda rahatsızlık verdiği için yahut bilgisayar ekranlarında uzun müddet meşguliyet 0.25 bile aslında olağan vakitte şikayete yol açmayacak bozukluklar daha bariz hale gelmeye başladı. Gözlük kullanması biraz arttı, biz de tahminen hami maksatlı da veriyoruz. Ekran ve telefon kullanmaya bağlı beğenilen kuruluk şikayetleri zira devamlı ekranın karşısında kalınca göz reflekslerinde bir azalmanın sonucunda göz kuruluk hissi artıyor. Bu klimaların daha fazlaca hayata girmesi göz kuruluğunu arttırdı. Mevsimsel olarak alerjik şikayetler, salgınlar kimi vakit konjoktivit dediğimiz mikrobik salgınlar da oluşabilmekte. Bilhassa de belirli teşhis alan, göz bozukluğu olan hastalarımızın kesinlikle tedavilerini, randevularını aksatmadan bu işin ardında durmalarını, ihmal etmemelerini söylüyorum. Kornea nakli konusunda şimdi Türkiye’nin en çok yapan birinci ya da ikinci hastanesiyiz. Her türlü kornea nakli yapılabilmekte, kâfi kornea bulabiliyoruz”

“Hastanenin pek başarılı olduğunu duymuştum”

Etrafındaki şahısların hastanedeki başarılı tedavilerinin akabinde kendisinin de tedavisini burada sürdürmeye karar verdiğini anlatan 31 yaşındaki Bahar Hasdemir, “Gözümde bozukluk vardı, numarası da sıradan yüksekti. Daha öncesinde bu hastanenin çok başarılı olduğunu duymuştum. Burayı tercih ettim, bir gözüm lazer ameliyatı oldu, başkasına de farklı bir süreç yaptılar. Sonuç; numarası yüksek bulunmasına karşın fazlaca başarılı. Etrafımda gözünden meşakkati olup buraya gelip tedavi olup güzel olan epeyce insan duydum. Hatta kent haricinden bile gelenler olduğuna şahit oldum. Açıkçası bu da beni cezbetti, buraya gelmeye itti” formunda konuştu.

“Rize’den geldim, itimat olduğu vakit insan gerilim yapmıyor”

Rize’den gelen ve lazerle miyop tedavisi yaptıran 32 yaşındaki Fatma Biberoğlu, “Lazer için, gözlükten kurtulmak için geldim. Sürecimi yaptırdım Rize’den geldim. niye burayı tercih ettim; daha evvel gelen arkadaşlarım vardı, düzgün olduğunu duyduğum için göz sıhhatini da riske atmak istemedim. Buraya kadar geldim. Memnunum, süreç daha sonrasında rahatladım, daha sıkıntı bekliyordum. Gözlük kullanılır fakat çocuklu bir aile için gözlük güç. Bir çerçeveye bağlı yaşamaktansa bu biçimde daha rahatlıyor insan. Bir hastaneye geldiğiniz vakit itimat hayli değerli, itimat olduğu vakit insan kasvet, gerilim yapmıyor” dedi.