Şüphe durumunda yakınların yapabilecekleri

Muqe

New member
Cinsel tacize uğrayan çocuklar genellikle sezgisel olarak şunu bilirler: Bana olan şey doğru değil. Ancak genellikle bunu ilk başta kimseye söylemezler – ama değişirler. İşte o zaman yetişkinler antenlerini çıkarmalıdır.

Daha fazlasını okuyun Reklamcılık

“Bazen yetişkinler yakından bakmaya cesaret edemiyorlar çünkü ne yapacaklarını veya bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar,” diyor çocuklara ve gençlere yönelik cinsel şiddete yönelik bir danışmanlık merkezi olan NINA derneğinden Tanja von Bodelschwingh. Bu yüzden burada en önemli soruları yanıtlıyor.

En önemli sorular ve cevaplar

Cinsel istismarı nasıl tanırım?

“Tipik yaralanmalar veya bunu açıkça gösteren belirtiler yok,” diyor Bodelschwingh. Ancak, yetişkinler, çocuklar önemli ölçüde değişirse, örneğin aniden çok kaygılı veya saldırgan olurlarsa, dikkat etmelidirler.

Etkilenen çocukların NINA yardım hattına başvuran ebeveynleri, örneğin, çocukların konsantre olmakta zorluk çektiğini, okulda sorunlar yaşadığını, içine kapandığını veya sürekli baş ağrısı ve mide ağrısından şikayet ettiğini bildirdi. Diğerleri kendilerine acı çektiriyor, yeme bozuklukları veya diğer bağımlılıklar geliştiriyor.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ayın ikinci perşembesi.

Uzman, çocukların yaşlarına uygun olmayan cinselleştirilmiş davranışlar sergilemeleri durumunda yetişkinlerin çok dikkatli olması gerektiğini, “örneğin, diğer çocuklarla birlikte battaniyenin altına saklanmak ve onları yetişkin cinselliğini taklit etmeye zorlamak” gibi davranışlarda bulunmaları gerektiğini örnek olarak veriyor.

Bazen öğretmenler, çocuklar okulda uyuyakaldıkları için çok yorgun olduklarında da şüphelenirler. “Bazı çocuklar geceleri uyanık ve tetikte olmak zorunda oldukları ve artık uyumadıkları için çok bitkindirler,” diyor von Bodelschwingh.

Elbette bu anormalliklerin her birinin başka nedenleri de olabilir. “Bu yüzden çocukla konuşmak önemlidir,” diyor ülke çapındaki cinsel istismar yardım portalı.

Çocukta şüpheyle nasıl başa çıkılır?

Doğru strateji güven oluşturmak, zaman ayırmak, birlikte bir şeyler yapmak ve çocuğun nasıl olduğunu sormaktır. Von Bodelschwingh, “Endişeliyim, üzgün görünüyorsun ve değiştin” gibi bir şey tavsiye ediyor. Ancak çocuğa asla baskı yapmamalı ve gerekirse daha sonra başka bir konuşma yapmaya çalışmalısınız.

Başlamanın bir başka yolu da şu olabilir: “Yetişkinlerin yaptığı her şey çocuklar için her zaman iyi değildir. Bu durumda, bunu onlara söylemek sorun değil.” Ayrıca bazen kötü hissettiren sırlar olduğunu ve bunlar hakkında konuşabileceğinizi açıklayabilirsiniz.

Cinsel İstismar Yardım Portalı, “Kişi size zarar verdi mi?” gibi yalnızca evet veya hayır ile cevaplanabilecek sorular sormamanızı tavsiye ediyor. “Birlikte ne yaptınız?” gibi açık uçlu sorular daha iyidir.

Ama orada da kural şudur: baskı yok! Çünkü çocuk baskı hissederse, tamamen kapanabilir. Failin genellikle çocuğa hiçbir şey söylememesi için çok fazla baskı uyguladığını unutmamalıyız.

Benim göremediğim gizli yardım çığlıkları neler olabilir?

İster utançtan, ister çocuk durumundan dolayı suçluluk duyduğundan olsun, istismarı tarif edecek kelimeler bulmakta zorlanır. Von Bodelschwingh bir örnek verir: “Büyükbabam bana her zaman lolipop emdirir. Bundan hoşlanmam.” Günlük hayatın stresi içinde, olup bitenin gerçek özünü kaçırmak ve bunu “O zaman ona bunu istemediğini söyle.” diyerek geçiştirmek kolaydır. Bitti.

Deneyim şunu gösteriyor: “Çocuk için konu kapandı. Şöyle düşünüyorlar: Anneme söyledim. Şimdi neler olduğunu biliyor. Onlara bir daha anlatmayacağım,” sosyal hizmet görevlisi çocuğun bakış açısını açıklıyor. Ebeveynler genellikle mesajı ancak sonradan alıyorlar.

Bir çocuk bana içini döktüğünde nasıl tepki veririm?

“Çocuk istismarı bildirirse, ona şunu söylemelisiniz: Sana inanıyorum ve senin tarafındayım!”, diyor von Bodelschwingh, en önemli kuralı anlatırken. Çocuğun yanında olmalı ve faili mahkum etmeye çalışmamalısınız.

Ayrıca önemli: Ayrıntıları sormayın! Uzman, “Bunu uzmanlara bırakmalısınız,” diye tavsiyede bulunuyor. Ayrıca, ifşadan sonra konuyu tekrar tekrar tekrarlayarak aşırı zorlamaya karşı uyarıyor: “Bana tekrar ayrıntılı olarak anlat!” Ya da: “Küvette nasıldı?”

Cinsel İstismar Yardım Portalı doğru adımları düşünmek için zaman ayırmanızı önerir. Çocuğa, onlara yardım etmek için neyin doğru olduğunu düşünmeniz gerektiğini söyleyin. Ardından, atılması gereken adımlar hakkında onları bilgilendirin.

Her şeyi kendinize saklayacağınıza dair söz vermemeniz önemlidir. Aksi takdirde çocuğa yardım etmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak yapmanız gereken, çocuğun tüm gözlemlerini ve ifadelerini yazmaktır.

Kim yardımcı olabilir?

Akrabalarınız veya arkadaşlarınız bir çocuğun cinsel istismara uğradığını öğrenirse veya şüphelenirse, şu adreste tavsiyeler mevcuttur: Cinsel İstismar Yardım Hattı: (0800) 22 55 530 veya konu üzerinde çalışan uzman danışmanlık merkezlerinde. Yardım Portalı Cinsel İstismar İlgili bölgedeki işlerin yer aldığı bir veri tabanı bulunmaktadır.

Bu makaleyi en son 8 Temmuz 2024 tarihinde güncelledik.

Haberler