Stevens’tan E-Antelao: Testte “çok yönlü” bir motosiklet

Felaket

New member
Sadece dağlar için değil, günlük yaşam için de


Stevens’tan E-Antelao: Testte “çok yönlü” bir motosikletOff-road görünümü: Stevens, hardtail MTB’ye benziyor, ancak kendisini daha çok 100 lux aydınlatmalı bir ön ışık ve uzun huzme işlevi (150 lux) dahil olmak üzere tam donanıma sahip sağlam bir trekking motosikleti olarak görüyor.

© Kaynak: Stefan Weißenborn/dpa-tmn


SUV – terim artık bisikletlere de geldi. Bu, günlük donanıma sahip dağ bisikletlerini ifade eder. Stevens markasından Kuzey Almanya Cossover modeliyle yolda.
Berlin. Çok yönlü kişiler uzman değildir. Genellikle pek çok şeye biraz hakim olurlar, ancak hiçbir şeyde özellikle iyi değildirler. Bu aynı zamanda SUV bisikletleri için de geçerli mi? Son zamanlarda çok moda hale gelen bisiklet türü, genellikle çok yönlü olarak ilan edilir. Konseptlerini tanımlayan şey: Dağ bisikletlerinin sağlamlığı ve arazi uygunluğuna dayanarak, tam donanımlı olmaları sayesinde günlük yaşamda da kendilerini kanıtlamaları gerekir.


Haibike, Focus ve Rose dahil olmak üzere birçok üretici bisiklet türünü kendileri keşfetti. Hamburglu üretici Stevens da işin içinde. E-Antelao modelini test amaçlı olarak asfalt ve daha kaba zemin üzerine taşıdık. Amaç: Model, asfalt yollarda ve bisiklet yollarında sürüşe ek olarak, üreticiye göre ince çakıllı yüzeylere sahip asfalt tarla ve orman yolları için de tasarlanmıştır.

Temel bir hardtail dağ bisikletidir


Stevens’ın Pazarlama Başkanı Jacob von Hacht, “Örneğin, ofise gidip gelirken asfalt bisiklet yolunu terk etmek isteyen veya bırakmak zorunda olan herkes bisiklet için doğru seçimdir” diyor. Buna “çapraz model” diyor. Gerçek bir dağ bisikletinden farklı olarak, engebeli arazi ve atlayışlar için yapılmamıştır. Ancak bu tür numaralar günlük yaşamda nadiren kullanılır.


Teknoloji: Diğer şeylerin yanı sıra ışıklar, çamurluklar ve bagaj rafları ile “StVZO’nun eksiksiz günlük paketi araçta” diyor von Hacht. Bu nedenle, tur ekipmanına sahip E-Antelao, yasal sistem açısından yola elverişlidir. Hava koşullarına karşı koruma ve stant olarak çamurluklar pragmatizmi artırır. Temel, muhafazakar, sportif bir hardtail dağ bisikletidir, yani bir süspansiyon çatalı, ancak yaysız bir arka uç. Çerçeve malzemesi, bu sınıfta olduğu gibi bir alüminyum alaşımdan oluşur.

Hafif değil


Yaklaşık 1200 milimetrelik oldukça uzun dingil mesafesi, 29 inçlik tekerleklerle birlikte sorunsuz bir sürüş vaat ediyor. Yokuş aşağı sürüşlerde sürüş stabilitesi söz konusu olduğunda MTB’ler için önemli bir parametre olan ön çerçeve açısı, 68 derecede oldukça makul; bisikletin çok fazla dolaylı olarak yönlendirilebileceği korkusu yoktur.

Elektrik mühendisliği, e-bisiklet bileşenlerinin en iyisi olan Bosch’tan geliyor: Ortadan motor, sürücünün bacak gücünü 3,4’e varan bir faktörle destekleyen dört mod sunuyor. 26 kilo ağırlığındaki model tam olarak hafiflerden biri olmadığı için itme yardımcısı da pratik.


Güçlü orta motor: Bosch'un

Güçlü orta motor: Bosch'un


Güçlü orta motor: Bosch’un “Performance Line CX” ürünü 85 Newton metreye kadar güç sağlar.

© Kaynak: Stefan Weißenborn/dpa-tmn

Yüzde 100 pil için beş saatlik şarj süresi


Tamamen şarj edildiğinde, aşağı borudaki pil 625 watt saate (Wh) sahiptir. Bir kelime. Son yıllarda MTB’lerde kurulduğu gibi, E-Antelao’daki dişliler tek bir tahrik kullanılarak değiştirilir: önde 34 dişli bir motor pinyonu ve arkada on bir dişliden 51 dişliye kadar on bir dişli kaset.

Diğer bileşenler, aksesuarlar, çevre birimleri: Stevens, çok yönlü araçla birlikte dört amperlik standart bir şarj cihazı içerir. Bosch’a göre, bellek iki saat içinde yarı yarıya yenileniyor ve pil daha önce boşsa ekran yaklaşık beş saat sonra yalnızca yüzde 100 gösteriyor. Bu, kulağa uzun bir süre gibi gelebilir, ancak günlük kullanımı neredeyse hiç kısıtlamaz çünkü 625 Wh, her gün eyere atlayan yolcular için bile yalnızca birkaç günde bir şarj etmeyi gerektirir.

Olumlu: Bisiklet, piller için ideal olmayan soğukta dışarıda park edilirse, enerji barı uzun bir süre boyunca zorlukla boşalır.

Uygulamalı akıllı sistem


Bosch’un 2021’de kullanıma sunduğu sözde “eBike Flow Uygulaması” ile bağlantılı “akıllı sistem”, işlev yelpazesinde meraklılar için de geçerli olsa bile pratiktir. Pil veya motor için yeni işlevler ve güncellemeler “kablosuz” olarak yüklenebilir, ancak bu, akıllı telefon veya WLAN için mobil veri gerektirir.


Dört ön ayar size uymuyorsa, sürüş modlarının özellikleri uygulamada bisiklete Bluetooth bağlantısı aracılığıyla da değiştirilebilir. Cep telefonu, uygulama kullanılarak dijital anahtar olarak da kullanılabilir ve bu olmadan motor desteği etkinleştirilemez.

Navigasyon ve rota planlama, uygulama aracılığıyla tur ve fitness verilerinin kaydedilmesi kadar mümkündür. Küçük Kiox ekrana navigasyon talimatları gönderilebilir veya gidon üzerindeki isteğe bağlı bir tutucuya yerleştirerek bir akıllı telefon ile değiştirebilirsiniz.

römorklar ve çocuk koltukları


Dijital seçeneklerden çok daha gerçekçi, ancak muhtemelen günlük aile yaşamıyla çok daha alakalı: model, çocuk koltuklarının montajı için onaylanmıştır ve römorkların da bağlantıya bağlanmasına izin verilir. Römork yükü 40 kilo, treyler freni 80 kilo.


Fiyat: Stevens, E-Antelao’yu 4199 Euro olarak listeliyor. Alman üreticilerin rakip modelleri de benzer bir maliyete sahip. Dört farklı boyutta mevcuttur. Şirket web sitesindeki bir konfigüratör, hangisinin uygun olduğu hakkında bilgi sağlar.

Sonuç: Konforlu, pragmatik, güvenli: SUV ile Stevens bir moda türüne başarılı bir katkı sağlıyor. Bir dağ bisikletinin gömlek kollarını günlük kullanım için kullanma konsepti işe yarıyor. Hiç kimse bu tür bir bisikletten üstün sportif performans beklememelidir. Ancak pazarlık fiyatları da değil.

Haberler