Siyaset Türkiye için kenetlendi

DeSouza

New member
Deprem felaketi siyaset dünyasını kenetledi. Verilen iletilerde birlik ve birliktelikle bu yaraların sarılabileceği vurgulandı.

TBMM Lideri Mustafa Şentop: Milletimize geçmiş olsun. Devletimiz bütün kurumlarıyla teyakkuz halindedir ve vatandaşlarının yanındadır. Cenab-ı Hak afetlerden ve neticelerindan ülkemizi ve milletimizi koruma etsin.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Devletimizin tüm kurumları vatandaşlarımızın yanında ve büyük bir hassasiyetle bakılırsavleri başındadır. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Bu felaketi en az hasarla atlatmak için dua ediyoruz. Tüm gücümüzle milletimizin yanındayız. Yaşanan bu felaketi bir an evvel atlatmak ve arama kurtarma faaliyetlerine katılmak için, başta büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere, tüm gücümüzle hazırız. Dayanışma ortasında olacağız, birlik ve birliktelik ortasında yaralarımızı daima birlikte saracağız.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener: Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve etraf vilayetlerimizde de hissedilen zelzele niçiniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Enkaz altındaki vatandaşlarımıza bir an evvel sağ salim ulaşılması için dua ediyorum… Bugün devletin sesini duyma günümüz. Bugün hepimizin susma günü.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Tüm kurumlarımız iş başındadır. Enkaz altındaki vatandaşlarımızın kurtarılması için tüm ünitelerimiz seferberlik halinde. Tüm vatandaşlarımızın yetkili ünitelerin açıklamalarına bakılırsa hareket etmesi fazlaca kıymetlidir.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Istırabımız epeyce büyük. Fakat gün dayanışma günüdür. Gün acıyı paylaşma günüdür. Bir olma, birlikte olma günüdür. Milletimiz daha evvel de, bu biçimde büyük acıların üstesinden bir ve birlikte olarak geldi. Bu felaketi de daima birlikte göğüsleyeceğiz. Allah milletimizin yardımcısı olsun.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman: Zelzelede ömrünü kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim, ülkemizi her türlü felaketten korusun. Geçmiş olsun Türkiye’m.

Merkezi ve lokal idareler kuvvetli işbirliği yapmalı’

Millet İttifakı’nda yer alan partiler tarafınca yapılan ortak açıklamada, merkezi hükümet ve lokal idarelerin kuvvetli bir işbirliği ve uyum ortasında çalışmasının değerli olduğu vurgulandı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“bu biçimde bir felaket karşısında rastgele bir ayrım yapmaksızın merkezi hükümetin lokal idarelerle kuvvetli bir iş birliği ve uyum ortasında çalışması ehemmiyet arz etmektedir. Başta AFAD ve belediyelerimiz olmak üzere ilgili tüm devlet kurumlarımızın uyum ve titizlik ortasında yürüteceği çalışmalarla birlikte milletimizin dayanağı ve dualarıyla bu güç günleri de aşacağız. 85 milyon tek yürek olarak dayanışma ortasında tüm yaralarımızı süratle saracak, bu felaketi birlik ve birliktelik ortasında atlatacağız. Bu afet sürecinde AFAD’ın tüm ihtarlarının değerle takip edilmesini; hasarlı yapılara mutlaka girilmemesini, haberleşmelerin kısa bildiri servisi (SMS) ve internet tabanlı iletileşme yazılımları üzerinden yapılmasını; hayati durumlar dışında telefon görüşmelerinden kaçınılmasını, yolların arama kurtarma takımları ve acil yardım araçları için boş bırakılmasını ve yapılacak yardımların ilgili kamu kurumları ve lokal idarelerle uyum ortasında yürütülmesini tüm bu konulara hassasiyetle uyulmasını vatandaşlarımızın bilgisine sunarız. Türkiye olarak kenetlendik. Dualarımız zelzele bölgesindeki tüm vatandaşlarımız için.”

Akşener’den dava arkadaşlarına taziye

İYİ Parti başkanı Meral Akşener, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımlarla zelzelede hayatını yitiren partililer için kederini lisana getirdi. Akşener, “Değerli dava arkadaşım, Malatya eski vilayet liderimiz Süleyman Sarıbaş’ın kardeşi, çocukları ve torunlarının vefat ettiklerini ıstırapla öğrendim. Bedelli dava arkadaşım, Kahramanmaraş Elbistan İlçe Liderimiz Serhat Özdemir’in vefatını büyük bir ıstırapla öğrendim. Kıymetli dava arkadaşım, Antakya Bayan Siyasetleri Liderimiz Özge Alkan’ın, eşi ve 12 günlük bebeğiyle enkaz altında vefat ettiği haberi, yüreğime kor üzere düştü. Ruhları şad, yerleri cennet olsun” sözlerini kullandı.

CHP MYK toplandı

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA-
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sarsıntının akabinde daha evvel saat 13.0 olarak belirlediği MYK toplantısını öne çekti.

Deprem gündemiyle saat 07.00’de toplanan MYK’da CHP başkanı kurmaylarına “AFAD ile dayanışma içerisinde olun. Yaraların sarılması için süratle koordine olun” talimatını verdi.

MYK’da alınan karar doğrultusunda depremzedelerin tüm taleplerini Afet Uyum Merkezi’ne iletebileceği bir bağlantı çizgisi oluşturuldu. Kılıçdaroğlu MYK sürerken, büyükşehir belediye liderleriyle konuştu. AFAD ile koordineli çalışılması ve dayanışma içerisinde olunması talimatını veren CHP önderi, milletvekilleri ve MYK üyelerinden kümeler oluşturularak hızla zelzele bölgelerine gönderilmesini istedi.

Belediye Liderlerini da telefonla arayan Kılıçdaroğlu, “Tüm imkanlarımızla milletimizin yanındayız” sözünü kullandı.

AK Parti’ye telefon

CHP başkan Kılıçdaroğlu, AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ile de görüşerek, enkaz altında kalan AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve ailesi için geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu AFAD’ı ziyaret etti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün kurmaylarıyla birlikte AFAD’ ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, AFAD’ı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AFAD Lideri Yunus Sezer ile yaklaşık 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. CHP önderi, bugün sarsıntıdan en çok etkilenen vilayetlerden biri olan Hatay’ı ziyaret edecek.