Ruh için ilk yardım böyle çalışır

semaver

New member
Stabil yanal pozisyon, basınçlı bandaj, kalp masajı – Almanya’daki çoğu yetişkin bir noktada bir ilk yardım kursuna katılmıştır. Peki ya sağlık sorunu bedende değil de ruhtaysa? Akıl hastalıkları, tanınmaz ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilir. Bir iş arkadaşı aniden paniğe kapıldığında veya en iyi arkadaşınız evden neredeyse hiç çıkmadığında çok az insan nasıl davranılacağını bilir.

Ve bu, zihinsel hastalıkların kişinin kendi çevresinde tıbbi acil durumlardan istatistiksel olarak daha yaygın olmasına rağmen. En yaygın hastalıklar arasında anksiyete bozuklukları, depresyon, bağımlılıklar veya psikozlar bulunur. Alman Psikiyatri ve Psikoterapi, Psikosomatik ve Nöroloji Derneği’ne (DGPPN) göre, Almanya’daki yetişkin nüfusun yüzde 27,8’i bir yıl içinde bir akıl hastalığından muzdariptir. Bu da yaklaşık 18 milyon kişiye karşılık geliyor. Hemen hemen herkes etkilenen en az bir kişiyi tanıyor.

hayat ve biz

Açıklama: Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Eğitim çalışmaları yapmak ve sosyal tabuları yıkmak çok daha önemli. MHFA İlk Yardımcılar projesinin amacı budur. Fikir: Tıbbi acil durumlara benzer şekilde, ruhsal sorunlar için de ilk yardım sağlayabilirsiniz. Projenin yönetim ekibinden psikoterapist Simona Maltese, “Akıl sağlığı sorunları olan birçok kişi tedaviyi çok geç görüyor” diyor. MHFA ilk yardım kursları bunu değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bir kursun nasıl çalıştığını ve katılımcıların orada ne öğrendiğini açıklıyoruz.

En önemli sorular ve cevaplar

MHFA nedir?

MHFA, Ruh Sağlığı İlk Yardımı anlamına gelir. Kavram, 2000 yılında Avustralyalı bir psikolog tarafından geliştirilmiştir. Fikir, fiziksel ilk yardım kurslarına dayanmaktadır. Kurslar, 2019’dan beri Almanya’da 26 ülkede verilmektedir. Heidelberg’deki Merkez Ruh Sağlığı Enstitüsü (ZI), Almanya’daki projenin sponsorudur. Orada kurslar veriliyor ve kurs liderleri yetiştiriliyor. Amaç, MHFA kurslarının bir noktada Almanya genelinde sunulmasıdır.

Kurslar kimlere yöneliktir?

Maltese, “MHFA ilk yardım kursları ilgili tüm kişiler için uygundur, önceden bilgi gerekmez” diyor. “Önemli olan tek şey senin zihinsel olarak dengeli olman.” Çünkü şu anda stres altındaysanız, başkalarına yardım etmeniz zordur.

İnsanlara rağmen yalnız: Birçok insan daha derin ilişkiler kurmayı başarmak istemez.

İnsanlara rağmen yalnız: Birçok insan daha derin ilişkiler kurmayı başarmak istemez.

Birlikte yalnız – eğer arkadaşlar bile yardım etmezse

Gönüllü çalışma, kulüp çalışması, spor – kendinizi yalnız hissediyorsanız, burada yeni bağlantılar bulabilirsiniz. Peki ya bağlantıları olan ve hala yalnız hisseden insanlar? Bir uyarı sinyali olabilecek ve hatta hastalığı teşvik edebilecek bir duygu hakkında.

Bununla birlikte, daha önce geçirilmiş bir akıl hastalığı bir engel değildir, aksine: Bu deneyim kurs için bir zenginlik bile olabilir ve katılımcıları teşvik edebilir, diye vurguluyor tıp dışı psikoterapi uygulayıcısı ve MHFA eğitmeni Peggy Bellmann.

MHFA ilk müdahale kursunun amacı nedir?

Hiç kimse klasik bir ilk yardım kursunda doktor veya sağlık görevlisi olarak eğitilmediği gibi, bir MHFA ilk yardım kursuna katıldıktan hemen sonra bir psikoterapi muayenehanesi açamazsınız. Bellmann, “Bu teşhis koymakla ilgili değil” diye vurguluyor. Bunun yerine, kursun amacı, etkilenenlere yaklaşmanın yollarını ve yardım almak için hangi fırsatların olduğunu göstermektir. Kurs lideri, “Tabiri caizse, eylem önerileri içeren bir alet kutusu alıyorsunuz” diyor.

Maltese, “Kurstan sonra, insanlar akıl sağlığı sorunları olan kişilere destek olabilmelidir” diye açıklıyor. Amaç, etkilenenlerin daha erken profesyonel yardım alması için katılımcıların katkıda bulunabilmesidir. Fiziksel ilk yardımın aksine, bu sadece intihar düşünceleri gibi akut acil durumlar hakkında değildir. Maltese, “Krizler genellikle özel durumlardır” diyor. Kurslar, örneğin zihinsel problemler geliştiğinde daha erken başlar. Burada özellikle ciddi krizlerin daha baştan ortaya çıkmaması için birçok eylem seçeneği vardır. Psikoterapist, “Birinin nasıl olduğu hakkında konuşabilmesi ve bir ağa sahip olması, profesyonel yardım gelene kadar bekleme süresini de azaltabilir” diyor.

Kurs nasıl işliyor?

Bir MHFA kursuna şahsen veya çevrimiçi kurs olarak katılabilirsiniz. Kursun türüne bağlı olarak iki ila dört tarihe yayılmış toplam on iki saat sürer. Şirketler ve kuruluşlar ayrıca kendi personeli için kurs rezervasyonu yapma seçeneğine de sahiptir. MHFA ilk yardım kursu, çeşitli öğretim birimlerinden oluşur. Maltaca, bir odak noktasının pratik uygulamaya odaklandığını açıklıyor.

Bir MHFA ilk müdahale kursunda ne öğrenirsiniz?

Akıl hastalığıyla uğraşırken pek çok belirsizlik vardır: Bir sorun ele alınmalı mı, öyleyse nasıl? Bu aşırıya kaçmıyor mu ve tepkiyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Maltese, “İnsanlar çoğu zaman sessiz kalıyor ve başka tarafa bakıyor” diyor. Bununla birlikte, sosyal mesafe, etkilenenlerin kendilerini dışlanmış hissetmeleri ve işlerin onlar için daha da kötü olması anlamına gelir. İlk yardım kursu, psikolojik sorunlar konusundaki sessizliği bozmak, korku ve güvensizliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olmak ister. Peggy Bellmann, “Yanlış yapabileceğiniz tek şey hiçbir şey yapmamaktır” diye vurguluyor.

Ters gidebilecek tek şey hiçbir şey yapmamaktır.
Peggy Bellmann, MHFA Eğitmeni

Maltese, kursun öncelikle başkalarına yaklaşmakla ilgili olmasının nedeninin bu olduğunu söylüyor. “Rol yapma oyunlarında konuşma durumları uygulanır.” Dersler, filmler ve grup tartışmaları ile desteklenir. MHFA ilk yardım kursu ayrıca en önemli zihinsel bozukluklar hakkında temel bilgiler sağlar. Psikoterapist, “Katılımcılar ayrıca bir durumun acil yardım gerektiren akut bir kriz mi yoksa uzun vadeli destek mi gerekli olduğunu ayırt etmeyi öğreniyorlar” diyor.

Kursun bir diğer önemli kısmı: profesyonel yardım almak için en önemli yerleri bilmek. Bellmann, “İlk yardım aynı zamanda şu anlama gelir: Gemiye kimi alırım” diyor. Akut bir durumda, bu, örneğin bir toplum psikiyatri servisi olabilir, ancak etkilenenleri bir terapist aramalarında da destekleyebilirsiniz.

Depresyon hakkında konuşmanın en iyi yolu nedir?

Simona Maltese, yakınlarından birinin depresyondan muzdarip olabileceğinden şüphelenen herkesin bunu doğrudan kişisel bir konuşmada dile getirebileceğini tavsiye ediyor. Bu, kendi gözlemlerinizi tanımlarsanız en iyi sonucu verir. Örneğin, “Son zamanlarda içine kapandığını ve çok depresif göründüğünü fark ettim”, bir konuşma için başlangıç noktası olabilir. Bu, etkilenenlerin kendilerini rahatsız eden şey hakkında konuşmaları için bir alan açar.

Uzmanlara göre, intihar düşünceleriniz olsa bile, konuşmanız tavsiye edilir. Maltese, “Araştırmalar, doğrudan sorunun kişiyi daha fazla düşündürmediğini gösteriyor” diyor. Tam tersine: “Beni gören, anlayan ve yanımda olan birinin olması hastayı genellikle rahatlatır,” diye açıklıyor Bellmann.

Maltese, çok akut bir durumda, bir durumla artık kendi başınıza baş edemediğinizde acil servisleri de arayabileceğinizi söylüyor. “Ancak tüm adımları ilgili kişiyle görüşmek ve onların arkasından hiçbir şey yapmamak önemlidir.”

Panik atak geçiren birine nasıl yardım edebilirsiniz?

Panik atak da akut zihinsel krizlerden biridir. Maltese, terleme, taşikardi, nefes darlığı veya baş dönmesi gibi çeşitli semptomlarla kendini gösterdiğini söylüyor. Önemli bir not: Hastaların çoğu daha önce panik atak geçirmiştir. Bu nedenle, önce kişinin neler olup bittiğini bilip bilmediği sorulabilir. Bu durumda yardıma ihtiyacı olup olmadığını ve neye ihtiyacı olduğunu kendisi söyleyebilir. Psikoterapist, “Sakin olmanız, paniğe kapılmamanız, belirli bir sesle konuşmanız ve çok sabırlı olmanız da önemlidir” diyor. Durumu küçümsememek de gerekir. Maltese, “Etkilenenlerin yaşadıkları bu aşırı korku, onlara gerçek geliyor” diyor. Aynı zamanda panik atağın tehlikeli olmadığını da kişiye iletebilirsiniz. “Semptomlar geçecek.”

Kursun maliyeti nedir ve nereden bir sağlayıcı bulabilirim?

Tüm MHFA kurslarına genel bir bakış proje web sitesinde bulunabilir. Yüz yüze kurslar şimdiden Hamburg, Dortmund, Berlin, Fulda ve Freiburg gibi birçok Alman şehrinde sunuluyor. Türüne ve sağlayıcısına bağlı olarak, MHFA kursu kişi başı 220 ila 300 Euro arasındadır.

Kimler MHFA’da kurslar sunabilir?

Uzmanlar, Mannheim’daki ZI’de eğitmen olarak eğitim alabilir ve ardından kendileri MHFA ilk yardım kursları verebilir. İleri eğitim için ön koşul, akıl hastalıkları hakkında mesleki bilgiye sahip olmanız, öğretmenlik deneyimine sahip olmanız ve bir MHFA ilk yardım kursuna katılmış olmanızdır. Eğitim beş gün sürer ve yaklaşık 2.000 Euro’ya mal olur.

İntihar düşünceleriniz var mı? O zaman lütfen aşağıdaki numaralarla iletişime geçin:

Telefon hattı (ücretsiz, 24 saat), ayrıca yerel acil durum hizmetleri hakkında bilgi:

(0800) 111 0 111

(0800) 111 0 222

(0800) 111 0 333 (çocuklar / gençler için)

adresine e-posta gönder www.telefonseelsorge.de