Rostock profesörü ıslak makula dejenerasyonu nedeniyle kör oldu

Muqe

New member
Rostock. Heyo Mennenga kendini mühendisliğe adamıştır. Bilgi teknolojisi profesörü, Warnemünde/Wustrow Denizcilik Mühendisliği Koleji'nde çalışıyordu. Okumak günlük yaşamının bir parçasıydı. Boş zamanlarında eşi Anke ile Avrupa'yı bisikletle dolaşıyordu. 78 yaşındaki oyuncu için bunların hepsi artık mümkün değil. Görüş alanı birkaç yıldır kısıtlı ve görüşü şu anda yüzde ikinin altında.

AMD, Almanya'da en sık görülen göz hastalığıdır

Mennenga, ülke çapında yaşa bağlı makula dejenerasyonundan (AMD) muzdarip yaklaşık 7,5 milyon kişiden biridir. Islak AMD formu daha az yaygındır, ancak tedavi edilmezse daha hızlı görme kaybına neden olur. Rostock yerlisi için her şey 21 yıl önce yavaş yavaş başladı: “Bazı bölgelerde bulanıklık görmeye başladım. Düz çizgiler bana çarpık göründü” diye anımsıyor profesör.

Üniversite Tıp Merkezi göz kliniğinde kıdemli doktor olan Friederike Schaub, ıslak AMD'nin dışarıdan görülmediğini ve ağrıya neden olmadığını, bu nedenle genellikle daha sonra keşfedildiğini açıklıyor.

Mennenga teşhisi hızla aldı. Yıllar boyunca işler iyi gitti, ta ki on üç yıl önce görme yeteneği önemli ölçüde kötüleşene kadar. Daha fazla bozulma, gözlere yapılan enjeksiyonlarla üç yıl boyunca durduruldu.

“Islak AMD şu anda tedavisi mümkün olmayan kronik bir hastalıktır. İlaç yalnızca durumu stabilize edebilir” diyor Schaub. Terapi kalıcı olmalıdır. Ameliyat yok. İlaç hastalığın ilerlemesini tamamen durduramaz.

“Bulanık bir kamera gibi görüyorum”

Heyo Mennenga'da da durum aynı. Üç yıl sonra enjeksiyon tedavisini bıraktı. Görme yeteneği bozulmaya devam etti. Rostock sakini tamamen kör olmayacak. “İnsanlar körlüğü düşündüğünde aklına siyah körlük geliyor. “Bu beni ilgilendirmiyor.” İnsanları ve şekilleri hissedebiliyor ve renkleri görebiliyor. “Odaktan çıkmış bir kamera gibi. Ortadaki odak kaybolmuş, kenarların odak dışı olduğunu görebiliyorum.” 78 yaşındaki oyuncu bunun cesaretini kırmasına izin vermiyor: “Oturup ağlamanın hiçbir faydası yok.”

Gözlüğündeki OrCam adı verilen bir kamera, Heyo Mennenga'ya metinleri okuyor.

Gözlüğündeki OrCam adı verilen bir kamera, Heyo Mennenga'ya metinleri okuyor.

Kaynak: Frank Söllner

Diedrichshagen'deki dairesinde ve mahallesinde yolunu biliyor ve kendi başına idare edebiliyor. Bunun dışında çok yardımı var: “Karım Anke.” O da aynı fikirde: “Birlikte her şeyi yapabiliriz.” Bazı yardımlar da yardımcı oluyor: Gözlüklerinin üzerinde metinleri yüksek sesle okuyabilen bir kamera olan OrCam veya Mennenga'nın etiketleri kaydedip okuyabildiği elektronik bir Penfriend olan bir Penfriend. Televizyondaki ses kontrolleri ve “Alexa” gibi sanal ses asistanları da ona yardımcı oluyor.

Hastaların doğru yardımcıları bulması gerekiyor

“Elimizde çok fazla kaynak var. Sadece sizin için doğru olanları bulmanız gerekiyor. Çünkü fon herkese ödeme yapmıyor” diyor Mennenga. Örneğin alışveriş yaparken yardımcı alet kullanmaktan kaçınıyor. “Satış görevlileriyle konuştuğumda her zaman yardım alıyorum.”

Profesör Heyo Mennenga, Jürgen Kantak ile birlikte bölgesel Pro-Retina grubuna liderlik ediyor.

Profesör Heyo Mennenga, Jürgen Kantak ile birlikte bölgesel Pro-Retina grubuna liderlik ediyor.

Kaynak: Frank Söllner

Görme bozukluğu olan diğer kişilerin doğru yardımı bulabilmesi için Heyo Mennenga, Pro Retina bölgesel grubunda yardım danışmanı olarak yer alıyor. Bir gözü tümör nedeniyle neredeyse kör olan sosyal danışman Jürgen Kantak ile birlikte 2017'den bu yana bölgesel gruba liderlik ediyor. Etkilenenler burada daha fazla bilgi edinebilir, aylık düzenli toplantılara katılabilir veya katılabilirler. Gerektiğinde göz kliniğinde aylık konsültasyon saatleri de bulunmaktadır.

Etkilenenlerle daha fazla etkileşim yaratmak için ikili, MV'de daha fazla bölgesel grup kurulmasını istiyor. Pro-Retina Almanya ve Roche Pharma'nın 16 Mart'ta saat 10'dan itibaren Rostock'taki Radisson Blu Otel'de düzenleyeceği hasta sempozyumunda kıdemli hekim Friederike Schaub ve diğer konuklarla birlikte olacaklarının sebeplerinden biri de bu.

Bu makale ilk olarak “Baltık Denizi Gazetesi”.