Renault 5: Uygun fiyatlı, pratik bir elektrikli otomobil mi?

Felaket

New member
Yeni elektrikli Renault 5, Renault'nun bu yılki en önemli yeni lansmanlarından biri. 25.000 Euro'nun altındaki fiyatı ve nostalji ile modern tasarımın karışımıyla bu otomobil, daha fazla insanı elektrikli sürüşü tercih etmeye ikna edecek otomobil olmalı. İdeal durumda, Fransız otomobil üreticisi, yeni Renault 5'in, 1972 ile 1996 yılları arasında beş milyondan fazla satan eskisi kadar çok satanlar arasında olmasını umuyor.


Renault'nun tasarım direktörü Gilles Vidal, “İkonumuzu yeniden canlandırmak istedik, ancak yalnızca yaşlıların tanıyacağı retro bir otomobil değil, aynı zamanda orijinalle hiçbir bağlantısı olmayan gençlerin de ilgisini çekecek bir şey yaratmak istedik” diyor. Kendisi de birinci kategoriye giriyor ve ilk kez dokuz yaşında bir Renault 5 otomobili kullandığını itiraf ediyor. “Ama halka açık yollarda değil, ailemin araba bayiliği vardı” diye gülüyor.

Daha fazla “insan unsuru”


Üretime hazır model tanıtıldığında konseptin sunuluşundan bu yana pek bir şeyin değişmediği ortaya çıktı. Ve bu iyi. Bitmiş otomobil biraz daha yuvarlak bir şekle sahip ve Renault'nun ifadesiyle daha fazla “insan unsuru” içeriyor. Örneğin, “gözbebekleri” olan farlar ve kaputun üzerinde akü şarj seviyesini gösteren bir LED paneli var.Önceki model gibi yeni Renault 5 de ilk andan itibaren bir simge haline gelmeli.


Önceki model gibi yeni Renault 5 de ilk andan itibaren bir simge haline gelmeli.

Kaynak: DPPI


“Zorluk, paranızın karşılığında size çok şey kazandıracak uygun fiyatlı bir araba üretmekti. Mühendislerle birlikte müşterinin görmediği parçaların maliyetlerini düşük tuttuk. Kaliteden ödün vermeden daha ucuz alternatifleri tercih edebilirsiniz, biz de gördüklerinize daha çok para harcadık” diyor Vidal.

Düşük fiyat genellikle iç mekanda plastik anlamına gelir. Ve aslında Renault 5'te de bir miktar sert plastik kullanılmış. Ancak içeride ucuzdan başka bir şey hissettirmeyen rahat bir atmosfer var. Ayrıca – günümüzde neredeyse alışılmadık şekilde – artık bir zevk meselesi olan birçok fiziksel düğme ve kol da var. Ancak elbette elektrikli Renault'nun içinde 5 ekran daha var: Direksiyonun arkasındaki ekran ve 10 inçlik bilgi-eğlence ekranı garip derecede geniş bir çerçeveyle çevreleniyor. Renault 5 Turbo'nun ekranlarının bulunduğu plastik kutuya bir gönderme.

Megane ve Scenic'te olduğu gibi Google'ın işletim sistemi ekranda çalışıyor ancak Reno sanal asistanı yeni. AI hizmeti ChatGPT'nin entegrasyonuyla birlikte Reno'nun çeşitli komutlara ve sorulara doğal olarak yanıt verebilmesi gerekiyor.

Parlak renkler ve beklenmedik bir pil


Önceki model gibi yeni Renault 5 de ilk andan itibaren bir simge haline gelmeli. Dolayısıyla araba her şeyden önce bir tasarım ürünüdür. Dikişlerde Fransız bayrakları, üç adet 18 inç jant, eski çıkartmalardan motifli 3D baskılı aksesuarlar ve tabii ki beş gösterişli metalik boya rengi gibi pek çok küçük detay var.


“Renault 5'in eğlenceli bir araba olması gerekiyor. Bu nedenle en başından beri parlak sarı, yeşil, mavi, siyah ve beyaz renklerde mevcuttu. Ama bu buzdağının sadece görünen kısmı. Hala yapacak çok işimiz var” diyor tasarım projeleri başkanı Paula Fabregat Andreu.


Ancak Renault 5'in içinde ucuzluğun dışında her şeyi hissettiren rahat bir atmosfer var.

Ancak Renault 5'in içinde ucuzluğun dışında her şeyi hissettiren rahat bir atmosfer var.


Ancak Renault 5'in içinde ucuzluğun dışında her şeyi hissettiren rahat bir atmosfer var.

Kaynak: DPPI


Pil seçimi sürpriz. Renault 5, önden çekişli ve 70, 90 veya 110 kW elektrik motoruyla sunuluyor. Performanstan bağımsız olarak 300 kilometre menzile sahip 40 kWh batarya veya 400 kilometre menzile sahip 52 kWh batarya arasından seçim yapabilirsiniz.

Her iki durumda da giderek daha fazla üreticinin daha küçük elektrikli arabaların fiyatını düşürmeyi tercih ettiği şey, daha ucuz LFP aküsü değil, bir NMC aküsüdür. NMC pilleri soğuk havalarda daha iyi çalıştığından, Renault'nun kararı muhtemelen kışın bazı rakiplere göre daha iyi menzil ve şarj performansı anlamına geliyor.

Renault 5, yeni AmpR Küçük elektrikli otomobil platformundaki ilk araç. Bu tamamen sıfırdan yeni bir gelişme değil. Maliyetleri düşük tutmak için bileşenlerin yaklaşık yüzde 70'i mevcut Clio'dan alınıyor. “Güncel bazı modellerden faydalanabildik. Ancak elektrikli tahrikin bileşenleri yeni geliştiriliyor. Bu aynı zamanda kapasiteye bağlı olarak yalnızca üç veya dört modülden oluşan batarya için de geçerlidir. Ve ağırlığı aşağıda tuttuk. Büyük aküsüyle birlikte otomobilin ağırlığı 1.449 kilogram” diyor Renault'nun yeni elektrikli otomobil bölümü Ampere mühendisi Vincent Theuillon.


Gelecek yıldan itibaren piller, Kuzey Fransa'da, Renault 5 montaj sahasına sadece 300 metre uzaklıkta inşa edilen yeni Gigafactory'de de üretilecek.

Yeni fren sistemi


Tek modülden oluşan yeni “One Box” fren sistemi, yerden tasarruf sağlamanın yanı sıra sürüş deneyimine de katkıda bulunmayı amaçlıyor. Pedal ve fren arasındaki mekanik bağlantının yerini bir kontrol ünitesi alır ancak “doğrudan frenleme hissi” için kalibre edilmesi gerekir. Bunun farklı seviyelerde ayarlanması gerekiyor ancak kaç tane olacağı hala belirsiz. Vincent Theuillon, “Ve piyasaya çıkan ilk araçlar Tek Pedallı Tahrik olmadan idare etmek zorunda kalacak” diyor

Çünkü Renault 5 küçük bir otomobil, yalnızca 3,92 metre uzunluğunda ve dolayısıyla Zoe'den daha küçük. 2,54 metrelik dingil mesafesi, bir yetişkinin kafası için yeterli alana sahip olduğu ancak alçak koltukta oldukça kambur bir pozisyon aldığı kabul edilebilir bir arka koltuk sağlıyor. Bagajın kapasitesi 326 litredir, ancak kaputun altında kabloları şarj etmek için ek bir bagaj gibi bir “boşluk” yoktur.

25.000 Euro'dan başlayan elektrikli otomobil


Otomobil üreticisi, Renault 5'i “ödünsüz bir platform” ve “ödünsüz bir tasarım”ın sonucu olarak tanımlıyor. Ancak elbette Renault'nun fiyatı söz verdiği aralıkta tutabilmek için bazı tavizler vermesi gerekti. Renault 5'in tam olarak ne kadara mal olacağı henüz belli değil. Citroën ë-C3'ün fiyatı 23.300 Euro'dan başlayan rekabetle karşı karşıya.


“Bu arabayla elektrifikasyonu ilerletmek istiyoruz. Bu yüzden fiyat 25.000 Euro'nun altında olacak” diyor Paula Fabregat Andreu. Ancak bu durumun, daha büyük 52kWh bataryayla gelecek olan tanıtım modeli için değil, temel versiyon için geçerli olması muhtemeldir. İlk araçların eylül ayında pazara çıkması bekleniyor.