Prof. Dr. Şükrü Ersoy ‘enkazda yakınlarım var’ diyerek deklare etti: ‘Keşke haksız olsaydım’

DeSouza

New member
Sabah saatlerinde Türkiye’nin güney doğu bölgesi sarsıntı ile sarsıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Zelzele biroldukça vilayette hissedilirken, büyük can ve mal kayıpları oluştu. Pekala son sarsıntı yeni fayları tetikler mi?

Konuyla ilgili merak edilenleri CNN Türk canlı yayınında açıklayan Zelzele Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu tabirleri kullandı:

‘ENKAZDA YAKINLARIM VAR’

“Ben Hataylıyım, şu anda enkazda yakınlarım da var. 20 gün evvel de Hatay’daydım. Zelzele konferansı vermiştim. Buranın büyük sarsıntıya hamile olduğunu tarihî süreçlerin bunu dediğini. Yetkililerle görüştüğümde haklıymışsın dediler. Keşke haksız olsaydım.

‘KAHRAMANMARAŞ-HATAY SARSINTISI DEMEK DAHA DOĞRU’

Bu bölgenin yüksek bir potansiyeli var. Doğu Anadolu fayı dediğimiz Bingöl Karlıova ile Hatay içindeki bölgede 600 km fay kırığının batı ucunda meydana geldi. Kahramanmaraş Pazarcık zelzelesi diye geçiyor lakin bir ucu Hatay’da Hassa, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yer kabuklarına kırıklar var. Buna Kahramanmaraş-Hatay sarsıntısı demek daha hakikat olabilir.

‘ANTAKYA’DA KIRIKHAN’DA BÜYÜK HASARLAR VAR’

Antakya’da Kırıkhan’da epey büyük hasarlar var. Doğu Anadolu fayının Hatay ortasındaki devamında da kırıklar var. Ben orada imajlar aldım yer kabuğunda hasarlar var. Antakya’da, Hatay Havalimanı’nda hasarlar var.

Buradaki alüvyon tesiri sarsıntının şiddetini artırıyor. Adana’da, Osmaniye’de, Gaziantep’te, Şanlıurfa’da Diyarbakır’a kadar geniş bir alanda yıkımlar yaşandı.

Adana’da Çukuvova düzlüğü var. 1998’de zelzele yaşandı. Bunun kadar büyük olmamasına karşın büyük can kayıpları oldu. Yalnızca zelzelenin büyüklüğü değil yer faktörünün de dikkate alınması gerekir.

Türkiye’nin yüzde 100’ü sarsıntı bölgesi, zelzeleden etkilenmeyecek yer yok.

KIRILAN FAY RAHATLADI MI? BAŞKA FAYLARI TETİKLER Mİ?

Kuzey Anadolu fayı dediğimiz fayzonunu tetiklemesi mümkün değil. 2019’da Elazığ zelzelesi meydana gelmişti ve yıkım yaşanmıştı. Bu bölgede yakında zelzele olabileceği konusunda açıklamalarım vardı. O sarsıntıdan daha sonra bölge rahatladı demiştik. beraberinde aslına bakarsanız Hatay’ın depremselliğini senelerdan beri vurguluyorum.

Domino taşı tesiri bir manada gerçek. İstanbul’da 99 sarsıntısını yaşadıktan 3 ay daha sonra tıpkı yerden kaldığı yerden devam etti Düzce sarsıntısı oluştu. Elazığ sarsıntısının olduğu yerden daha sonra biz bu tarafta zelzele olacağını söylüyordu. Kahramanmaraş olarak veriyoruz lakin daima Hatay’da artçılar oluyor.

Kırılmayan fay kesimleri var. Hatay ve Kahramanmaraş’tan daha sonra Erkenek diye bir fayzonu var. O bölgede gelecekte bu anında tetikleyecek manasında değil teorik olarak gelecekte olabileceğini söylüyoruz.

Şu anda 100’ün üzerinde sarsıntı var. Artçılar en az 1 yıl kadar devam edecek. 6’ya yaklaşan her sarsıntı hasarlı yapılarda bir daha hasar verebilir, yıkıma niye olabilir. Ana şok atlattık konutumuza girelim fikri yanlış. Bir uzmanın gelip taşıyıcı sistemlerde hasar var mı diye denetim etmesinden daha sonra konuta girilmesi gerekir.”