Polisliği bıraktı, 40 yıllık ebru ustası babasının mesleğini yaşatıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Adana Emniyet Müdürlüğünde 5 yıl komiser yardımcılığı yapan 31 yaşındaki Kutluhan Küllüoğlu, ömrünü kaybeden sınır ve ebru ustası babasının mesleğini yaşatmak için vazifesinden istifa etti. ondan sonrasında Kastamonu’ya dönen Küllüoğlu, babasının 40 yıldır sürdürdüğü ebru ve sınır sanatını yaşatmaya çalışıyor. 2 yıldır Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’ndaki dükkanda sınır ve ebru yapıtları yapan Küllüoğlu, bununla birlikte kağıda, deriye form verilerek tablo, cüzdan, çanta, kartlıklar yapıyor. Gelişen teknoloji ile bir arada çizgi ve ebru yapıtlarına talebin azaldığını söyleyen Küllüoğlu, kağıda ve deriye sanat işleyerek baba mesleğini ölene kadar sürdüreceğini söylemiş oldu.

“Babamın mesleğini sürdürmek için mesleğimden istifa ettim”

Babasının dükkanının kapanmaması için mesleğini bıraktığını tabir eden Küllüoğlu, “Adana’da komiser yardımcısı olarak 5 yıl çalıştım. Çalışmam esnasında 2 yıl evvel babamı kaybettim. Merhum babam ebru sanatkarıydı, bu sanata 40 yılını verdi. Babamın vefatından 6 ay daha sonra baba mesleğini devam ettirmek, bu dükkanın kapanmasını önlemek için meslekten istifamı verdim. Şu an burada hem ebru sanatını devam ettirmeye çalışıyorum tıpkı vakitte baba mesleğini sürdürmek için dükkanın açık kalmasını sağlıyorum” dedi.

“Ölene kadar babamın mesleğini sürdüreceğim”

Mesleği yaşatmayı devam ettireceğini kaydeden Küllüoğlu, “Dükkanı merhum babam 2003 yılında açtı, bu biçimde el sanatları çarşısı olarak açılmıştı. Ben 2 yıl evvel bu dükkana geldim, bu dükkanın açık kalmasını sağlıyorum. Tablodaki eserler babama ilişkin. Babamın özel yanı Kastamonu’da farklı toprakları toplayarak boya haline getiriyordu. Ben de ondan öğrendiğim metotla toprak toplayarak boya haline getiriyorum. Ayrıyeten deri üzerine de ebru yapıyorum. Çanta, kartlık, cüzdan üzere modeller üretmeye başladım. Dükkanı yürütmeye çalışıyorum. İnternet üzerinden de sayfamı oluşturdum, yurtiçi ve yurt dışına satışlarım oluyor. Allah nasip ederse ölene kadar babamın mesleğini sürdüreceğim” diye konuştu.