Patlak araba lastikleri – ne yapmalı?

Felaket

New member
Patlak araba lastikleri – ne yapmalı?Yedek lastiğiniz varsa, lastiğiniz patlamışsa avantajınız vardır. DİKKAT: Yalnızca belirtilen metinle bağlantılı olarak kullanın

© Kaynak: SP-X


Modern araba lastikleri patlak lastiklere karşı genellikle daha iyi korunsa da, patlaklar geçmişte kalmadı. Ancak sürücüler genellikle artık ne yapacaklarını bilemiyorlar. En önemli sorular ve cevaplar.
Lastik sorunları genellikle yalnızca sürüş sırasında ortaya çıkar. tipik işaretler direksiyondan, süngerimsi kullanımdan ve olağandışı sürüş seslerinden gelen geri bildirimleri değiştiriyor. bir lastik kontrol sistemi gemide, bu paralel veya alternatif olarak bir uyarı verecektir. Ardından genellikle sarı bir lastik sembolü yanıp söner veya “Lastik basıncını kontrol edin” ekran bilgisi gösterilir.

Sızdıran bir lastik nasıl kontrol edilir


Bir sızıntı belirtilirse, bir zamanında durma ve lastik kontrolü. Her şeyden önce, tüm lastiklerin eşit şekilde yuvarlak ve iyi şişirilmiş olup olmadığı veya bir kusur olup olmadığı kontrol edilir, örneğin yabancı cisim, sırt üzerinde gösteriliyor. İşaret yoksa, en yakın benzin istasyonunu ziyaret etmenizi öneririz. hava basıncı testi. Oraya giderken yavaşlamalı ve sürüş davranışına ve seslere dikkat etmeye devam etmelisiniz.

Lastikte çok az basınç – ne yapmalı?


Gözle muayene ve hava basıncı testi sırasında şüphelenilen lastik sorunu doğrulanırsa, acilen harekete geçilmesi gerekir. birinden ilerleyen yolculuk Arıza sürüş stabilitesi üzerinde tehlikeli bir etkiye sahip olabileceğinden, sızdıran ve patlak lastiklerle araç kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca jant zarar görebilir. Sürüşe devam ettiğinizde kusurlu bir lastik janttan ayrılırsa, fırlayan lastik parçaları diğer yol kullanıcılarını da tehlikeye atar.

Patlak lastiklerle en az strese neden olun Patlak lastikleri çalıştır. Kural olarak bunlar, ciddi bir hava basıncı kaybı olsa bile sürüşe devam etmenizi sağlar. Yan duvar takviyesi sayesinde acil çalışma özelliği sayesinde, 80 ila 100 km/s hızla 80 ila 300 kilometre sürüşe devam etmek mümkündür.

Araçta run-flat lastik yoksa ve yakınlarda açık atölye yoksa, arızalı lastik tamir edilmelidir. kendi başlarına günümüzde sıklıkla kullanılan sızdırmazlık setleriyle değiştirilir veya yamalanır. Yol kenarında veya sert bankette park etmiş bir aracın lastiklerini değiştirmek zorunda kalan herkes bunu yapmalıdır. tehlike ışıkları bunu etkinleştir Can yeleği elbise ve bu uyarı üçgeni kurmak. Yolcular da araçtan inmelidir.

Tekerlek değişimi nasıl çalışır?

  • Tekerlek değişimi için araç bir sabit zemin durmak. İlk ol el freni etkinleştirildi, açık koridor eklenen veya dişli seçici P’ye kaydırıldı
  • o zaman önce çözersin bijon somunları bijon anahtarı ile. Bu, mümkün olduğu kadar yatay ve sola dönük bir konumda somunun üzerine itilir. Serbest bırakacak kol gücünüz yoksa, bu pozisyonda bacak gücünüzü ve vücut ağırlığınızı kullanabilirsiniz.
  • Bijon somunları gevşetilirse, kriko kullanmak için. Kural olarak, bunun konumlandırıldığı araç alt gövdesinde küçük bir gösterge vardır. Kaldırmak için kranklanır. Avucunuzun içi serbest yüzen lastiklerin altına sığıyorsa, gereken yüksekliğe ulaşılmıştır.
  • Daha sonra önceden gevşetilen somunlar gevşetilir ve tekerlek göbeğinden. Dikkat, bu son vidayı gevşettikten sonra kendiliğinden göbekten kayabilir.
  • Bundan sonra yeni tekerlek göbeğe yerleştirilmiş. Büyük ve ağır lastiklerde bu güç gerektirir. İkinci bir kişinin yardım etmesi yararlı olabilir.
  • Janttaki delikler tekerlek göbeğindekilerle aynı hizaya geldiğinde somunlar çapraz elle sıkılmış ve kriko serbest bırakıldıktan sonra sıkılır.
Lastik değiştirildi – şimdi nelere dikkat etmelisiniz?


İlk birkaç kilometreyi stepne ile dikkatli sürmek daha iyidir. Çoğu durumda, stepnenin çok düşük olan lastik basıncı olağandışı araç tepkilerine yol açabilir. Bu nedenle, acil durumdan hemen sonra değiştirilmelidir. bir benzin istasyonuna git ve doğru olanı Yazdır ayarlamak. Bu vesileyle bijon somunlarının sıkılığı kontrol edilir. Tam teşekküllü bir stepneniz yoksa, ancak yalnızca dar bir acil durum tekerleğiniz varsa, uzun mesafeler de sürmemelisiniz. Ancak çoğu durumda 50 kilometreye kadar bir sorun yoktur.
“Gelecekte elektrikli arabaların nasıl ses çıkaracağına çocuklarımız karar verecek”


“Bum-bum”, bazı çocukların bir arabanın sesini nasıl tanımladıklarıdır. Giderek daha fazla e-araba yolda olduğunda bu değişecek mi?

Stepne yok, ancak sızdırmazlık maddesi


Acil durum veya stepne yerine, günümüzde birçok araba bir tane sunuyor dolgu macunu ile.

  • Oldu arıza nedeniÇivi gibi bir şey sökülürse, araç lastiğin alt tarafının altındaki delik ile park edilir.
  • sonra olacak lastik valf Birlikte vida sökme yardımı çıkarıldı ve sızdırmazlık maddesi bir sıkma şişesinden supap kılavuzu aracılığıyla arızalı lastiğe döküldü.
  • Bunun optimum şekilde dağıtılması ve daha iyi sızdırmaz hale getirilmesi için, lastik daha sonra ileri geri taşındı haline gelmek. Sızdırmazlık sıvısı yavaş yavaş sertleşir ve arızalı bölgeyi içeriden kapatır.
  • Birkaç dakika bekledikten sonra sıkıştırılmış hava kompresör ile doldurulmuştur.
Artık yamalanmış geçici lastikle bir sonrakine geçebilirsiniz. servise veya lastik satıcısına sürmek. Arıza seti talimatlarında önerilenler kullanılmalıdır. en yüksek hız her halükarda çoğunlukla 60 ila 80 km/s hıza uyulmalıdır. Lastik böyle olmalı en kısa sürede değiştirilecek, çünkü sızdırmazlık maddesi supaplara yapışır ve lastikler uzun vadede kullanılmaz hale gelir. Küçük bir lastik yarası ise, delikler yamalanabilir ve hasarlı lastikler, patladıktan sonra bile uzun süre kullanılabilir.

Bu arada, yedek lastik veya arıza kiti taşımak kanunen gerekli değildir. Yolda akut bir lastik patlaması durumunda bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, en yakın servise veya dinlenme alanına gitmeyi denemeyin, bunun yerine bir arıza servisine haber verin.

Haberler/SP-X