Otoda tatlı rekabet: 7 ayda 7,3 milyar dolar kazandı

semaver

New member
Pandemide global çapta bozulan otomotiv yedek kesim tedarik zincirini fırsata çeviren Türkiye, üretimini günden güne artırıyor. Avrupa ve Amerika otomotiv endüstrisinin vazgeçilmez bir modülü olma yolunda ilerleyen Türk otomotiv yedek modül endüstrisi, yerli otomotiv ana endüstrisiyle de tatlı bir yarışa girdi. İhracat gelirlerini artıran kesim, toplam kesim içerisindeki hissesini artırmak istiyor.

EN ÇOK PLASTİK VE SAC OTO AKSAMI KAZANDIRDI

Bu yılın birinci 7 ayında üretim ve ihracatını yüzde 7 artıran Türk oto yedek kesim endüstrisi, ihracat gelirini ise 7,3 milyar dolara çıkardı. Avrupa’nın otomotiv üslerine yedek kesim temini konusunda dur duraksız çalışan bölüm Amerika ve Rusya’dan da ağır talep alıyor. Yatırımlarını günden güne artıran yedek modül endüstrisinde birinci 7 ayda lastik ihracatından 1 milyar 37 milyon dolar, oto camı ihracatından 136 milyon dolar, motor ihracatından 151 milyon dolar, akü ihracatından 300 milyon dolar ve öteki otomotiv kesimlerinin tümünün üretiminden 5,6 milyar dolar gelir elde edildi. Dal bu yılı 14 milyar dolarlık ihracatla kapatmak istiyor.

KİLOGRAM KIYMETİNDE ANA SANAYİ FARK ATTI

Türkiye’nin ihracat kilogram fiyat ortalaması, 1,3 dolar düzeyinde. Otomotiv özelinde bakıldığında ise tıpkı çatı altında yer alan iki başka endüstrinin ihracat kilogram pahasında ise uçurum bulunuyor. Bitmiş bir arabanın ihracat kilogram bedeli 11 doları aşarken, yedek modül endüstrisinin kilogram kıymeti 6 dolar düzeyinde. Bu durum toplam ihracatta 2 kat fazla çalışan yedek modül endüstrisini paha bazında geri düşürüyor. Toplamda ise otomotiv kesimi ihracatını 8 dolar düzeyine indiriyor.

ÇİP KRİZİ BİTİYOR

Çip krizinin tesirleri otomotiv endüstrisinde silinmeye başladı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) Ocak-Temmuz bilgilerine nazaran, yerli otomotivci üretimini artırdı. Yılın birinci 7 ayında otomotiv üretimi bundan evvelki yılın tıpkı devrine bakılırsa yüzde 5 artarak 742 bin 969 adet, araba üretimi ise yüzde 4 azalarak 434 bin 190 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle bir arada toplam üretim ise 770 bin 279 adede ulaştı. Tıpkı devirde, otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 3 artarak 526 bin 601 adedi bulurken, araba ihracatı ise yüzde 8 azalarak 298 bin 333 adet oldu.

Kapasite kullanması birinci 7 ayda yüzde 66

bu vakitte, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise araba ve yavaşça ticari araçlarda yüzde 66, kamyon kümesinde yüzde 84, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 33 ve traktörde yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti. Ocak-Temmuz periyodunda ticari araç üretimi bundan evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 21 oranında artış gösterdi. bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 25 artarken, yavaşça ticari araç kümesinde üretim yüzde 20 arttı. Yılın birinci yedi ayında, toplam ticari araç üretimi 308 bin 779 adet olarak gerçekleşti. bu vakitte, toplam otomotiv ihracatı ise 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.