Olympya solisti Markus Borchert elektrikli SUV’u test ediyor

Felaket

New member
Tamamen elektrikli punk: Olympya solisti Marcus Borchert, Kia Niro’yu test ediyor

Aracın ön kısmındaki çarpıcı far görünümü: yeni Kia Niro EV.

© Kaynak: Kia

Rapçi Marcus Borchert hayatında ilk kez bir hafta boyunca elektrikli bir arabanın direksiyonuna geçti. Böyle kompakt bir SUV, bir şarkıcı-söz yazarının hayatına sığar mı? Evet, ama düşünüldüğünden farklı nedenlerle.

Christopher Johann

12.02.2023 10:17

Marcus ve grubu Olympya sahnedeyken elektrik olmadan hiçbir şey çalışmaz: amplifikatörler, klavyeler, gitarlar – her şey kabloya bağlıdır. Yakın zamana kadar, herhangi bir şey hareket etmeden önce dizel ve benzinin depolara fışkırdığı zamana kadar, arabalarda durum farklıydı. Eski bir VW Bus T4 olan Olympya’dan Tour Bulli’nin yanı sıra. Ve sonsuza kadar böyle kalması gerekmediği için Marcus, Haberler’nin iki hafta boyunca günlük hayatta elektrikli araba kullanma teklifini minnetle kabul etti. Bu durumda bir Kia Niro EV. Bir müzisyen elektrikli mobiliteyi nasıl görür – ve Kia gibi kompakt bir SUV da bir şarkıcı-söz yazarının hayatına sığar mı?

Açıkça söylemek gerekirse: uyuyor, ancak düşünüldüğünden farklı nedenlerle. Marcus araba testçisi olarak doğmamıştı: “İlk arabam, iki yıldır biriktirdiğim bir Opel Astra idi. Üç gün sonra bir vahşi yaşam kazası oldu ve araba mahvoldu.” Kia bu kaderden kurtuldu, ancak Marcus da onu esirgemedi: “Özellikle sevdiğim şey, farklı sürüş modlarıydı: Eco, Normal ve Sport. Spor, sizi gerçekten kırsal yollara götürüyor.” Gaz pedalına bastığınızda araç 150 kw yani 204 bg verdiği için hiç şaşmamalı.Orada bir şeyler oluyor.0’dan 100km/s’e 7.8 saniyede, klasik sollama sprint 60’tan 100km/s’ye 7.8 saniyede tamamlanıyor. sadece 3,8 saniye. Benzer güçteki yakıcılar, özellikle ikinci disiplinde yetişemez. Ancak, kural olarak, Marcus işleri daha yavaş aldı: “Çoğu zaman, sadece daha fazla menzile sahip olmak için Eco modundaydım.”

Hızlı şarjda sorun var

Bunun için fazla endişelenmemeliydi. ADAC tarafından ölçülen eko-tüketim yalnızca 17,9 kWh’dir ve bunun için Niro otomobil kulübünün eko-sıralamasında tam beş yıldız alır. 460 km’lik standart menzile (WLTP’ye göre) ulaşmıyor, ancak yaz aylarında en az 400 km mümkün. Sadece 72 kW ile hızlı şarjın mümkün olması üzücü, yüzde 20’den yüzde 80’e 45 dakika sürüyor.

Tamamen elektrikli punk: Olympya solisti Kia Niro’yu test ediyor

Yeni Kia Niro: tamamen elektrikli versiyon altı aydır piyasada ve en popüler olanı.

© Kaynak: Mhoch4

Ancak Marcus’u ikna eden teknik incelik o kadar da değil: “Arabayla ilk temas, oturup çalıştırmamdı. Sonra arabanın bozuk olduğunu düşündüm. Çünkü hiçbir şey duymadım. Bu elbette son derece havalı ! Sonuç olarak, sessiz hareketi tek kelimeyle büyüleyici buldum. Müzisyenlerin neye değer verdiğini yavaş yavaş anlıyorsunuz.Her gün keskin bir kulağa güvenen herkes, ortalama bir sürücüden tamamen farklı bir hassasiyetle arabasını dinliyor.Daha da ileri gidiyor: “Harman Kardon ses sistemini de çok beğendim. Bazı yeni demolar dinlemek istediğimde, gece arabaya atlayıp etrafı dolaştım.” Başka bir müzisyen olayı.

Araçtan yüke işlevi: güç kaynağı olarak akü

Ancak harika sistem çalmaya başlamadan önce başka bir şey çalıyor: Kia’nın cana yakın bayisindeki kasa. Temel sürüm hala 39.900 Euro ise, istekli alıcı şu anda mevcut olmadığını fark etmelidir. Sadece yüksek kaliteli “İlham” donanımı 47.590 Euro’ya alınabilir. ID3 formatında kompakt bir SUV için oldukça dik. Bununla birlikte, Kia daha sonra söz konusu sistem ve baş üstü ekranı ile tam donanımlıdır. Bu arada, aracın aküsünün bir güç kaynağı olarak hizmet verdiği araçtan yüke işlevi bu sınıfa özeldir. Olympya, arabanın gücüyle bir sonraki açık hava konserini kolayca çıkarabilirdi.

Marcus’un Niro’nun işleyişiyle ya da iç mekana çok fazla sert plastik takılı olmasıyla ilgili hiçbir sorunu yoktu. Her şey çalışıyor, bu kadar yeter. “Arabamı sadece ihtiyacım olduğunda kullanıyorum. Lüks bir ürün olarak bir araba benim felsefeme uymuyor.” Ardından, satın alma fiyatı dışında Kia ile iyi bir şekilde hizmet edilir. Günlük yaşamda sorunsuz çalışan, yeterli alana sahip şık, çok büyük olmayan bir araba. Ve elektromobilite, Marcus için kesin bir şey: “Umarım içten yanmalı motordan yavaş yavaş uzaklaşırız. Yalnızca harika sürüş konforu ve düşük gürültü seviyesi bile insanları ikna etmelidir.”