NVIDIA’nın yeni yapay zekası, imajlı görüşmelerde yaşaşan büyük bir sorunu çözecek

Samuag

New member
COVID-19 salgını ile birlikte düzgünce hayatımıza giren manzaralı görüşmeler hayatımızı kolaylaştırsa da, bununla birlikte kimi vakit bir kabusa dönüşebiliyor. Şayet harici bir kamera kullanıyorsanız ve bu kamera direkt size bakmıyorsa, ekrana baktığınızda karşınızdakilerin yüzüne bakmadığınız üzere bir durum oluşabiliyor. Öbür bir deyişle, konuştuğunuz kişiyi görmek için ekrana baktığınızda, öteki bir yere bakıyor ve görüşmeyle ilgilenmiyormuşsunuz üzere görünüyor.

Kameraya yakın yahut durmak ya da kameranın yerini mümkün olduğunca ekran ile tıpkı noktaya denk getirmeye çalışmak üzere çeşitli süreksiz tahliller olsa da, yapay zeka yardımıyla bu sıkıntıdan yakında büsbütün kurtulabiliriz.

NVIDIA’nın yeni Göz Teması (Eye Contact) Yapay Zekası, kameraya bakmadığınız vakit içinderda bile her vakit kameraya bakıyormuşsunuz üzere görünmenizi sağlamak için farklı bir tahlil sunabilir. Yayınlanan görüntü tanıtımı, izleyenlerin kameraya bakıp bakmadığınızı anlamasını zorlaştıracak bir biçimde gerçek hayata inanılmaz derecede benzeyen bir imaj sunuyor. Etkileyici bir biçimde yapay zeka, kişi telefonundayken ve yüzünün etrafında öbür maniler varken bile çalışmaya devam ediyor.


Belki bakışları daha az keskin hale getirmek için bir ölçü ince ayar gerekli olsa da, teknoloji, göz temasını sürdürmekte zorlanan biroldukça kişi tarafınca memnuniyetle karşılanıyor. Kimileri için, özellikle otistik spektrum bozukluğu (ASD) olanlar için, göz teması rahatsız edici olabilir ve bu da kişinin konuşmalar sırasında ilgisiz görünmesine niye olabilir. Göz Teması, bu çeşit bireylerin toplantılarda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir.

Bu özellik, bir irtibat kesme yeteneğine de sahip. Bu seçenek yardımıyla, kameradan muhakkak bir uzaklık uzaklaştığınızda, AI daima bakışı durdurur ve asgarî uzaklığa dönmenizi bekler.

Bağlantı kesme özelliği vakit zaman görüntüde sorun yaratabiliyor üzere görünse de, RTX 2060 ve daha sonrası NVIDIA grafik kartına sahip herkes tarafınca kullanılabileceğini düşünürsek çok etkileyici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Göz Teması özelliği hala beta evresinde ve tüm karmaşık yeni teknolojilerde olduğu üzere, birtakım büyük yanılgılara sahip olması beklenen.