Neler ve ne zaman değişecek?

Felaket

New member
Euro 7 emisyon standardı: Planlanan reform ne getirecek?Euro 7 standardı gelecek – tüm motorlu taşıtlar için geçerli olacak ilk emisyon standardıdır.

© Kaynak: Marijan Murat/dpa/arşiv görseli


Avrupa hükümetleri ve AB Parlamentosu şu anda Euro 7 emisyon standardının ayrıntılarını müzakere ediyor. Temmuz ayında sunulacak ve 2025 yılında kullanılacaktır. Standart esas olarak nitrojen oksitlerin ve partikül madde emisyonu ile ilgilidir. Tam olarak ne hakkında?


Catherine Schreiter

14.02.2023, 17:38


Hannover. Yeni emisyon direktifinde ince ayar yapılıyor. AB Komisyonu’nun taslağı geçen Kasım ayından beri mevcut. Bazı şeyler zaten kesin, bazıları hala tartışmaya açık – en önemli soruların cevapları.

Euro 7 emisyon standardı sonucunda neler değişecek?


Euro 7 emisyon standardı sonucunda nitrojen oksitler (NOx) ve karbon monoksit (CO) için sınır değerler ayarlanmıştır. Örneğin, dizel için nitrojen oksit emisyonları kilometrede 60 miligrama (önceden 80 miligramdı) ve benzinli motorlar için karbon monoksit emisyonları kilometrede 500 miligrama (önceden 250 miligramdı) düşürülecek.

Ayrıca, amonyak (NH3) ve ayrıca frenlerin ve lastiklerin aşınmasından kaynaklanan ince toz ve mikroplastikler için sınır değerler belirlenir. Ve sınır değerlere uyum süresi de değişiyor: artık 200.000 kilometrelik bir kilometre veya on yıllık bir araç yaşı için geçerli.


Ayrıca formaldehit ve nitröz oksit için sınır değerler ilk kez kamyonlara uygulanıyor.

Euro 7 emisyon standardı hangi araçlar için geçerlidir?


Arabalardan kamyonetlere, otobüslerden kamyonlara kadar tüm motorlu taşıtlar için. Hiçbir enerji veya teknoloji de bundan muaf değildir. İlk kez kullanıma sunulan fren ve lastik aşınma limitleri nedeniyle elektrikli araçlar da emisyon standardından etkileniyor.

E-araçlar için hangi özel düzenlemeler var?


Fren ve lastik aşınmasından kaynaklanan mikro partiküller ve ince tozlar için sınır değerlere ek olarak, elektrikli araçlar için başka bir düzenleme daha var: beş yıl veya 100.000 kilometre sonra, pillerinin orijinal depolama kapasitesinin en az yüzde 80’ine sahip olması gerekiyor. Sekiz yıl veya 160.000 kilometre sonra hala en az yüzde 70 olmalıdır.

Euro 7 ne zaman yürürlüğe girecek?


AB Komisyonu’nun planına göre, Euro 7 standardının 1 Temmuz 2025’te – ilk olarak toplam ağırlığı 3,5 tona kadar olan binek otomobiller ve hafif ticari araçlar için – yürürlüğe girmesi gerekiyor. İki yıl sonra, yani 1 Temmuz 2027’den itibaren yönetmelik otobüs ve kamyonlar için de geçerli olacak.

Ancak mevcut taslağın hâlâ AB Parlamentosu ve 27 AB ülkesinin tümü tarafından onaylanması gerekiyor ve bu süreç yaklaşık bir buçuk yıl sürebiliyor.

Bu fiyatları nasıl etkileyecek?


Yeni emisyon düzenlemeleri araçları daha pahalı hale getirecek – herkes bu konuda hemfikir. AB ek maliyetleri araba başına 90 ila 150 avro olarak tahmin ediyor. Ağır kamyonlar için yaklaşık 2700 avro hesaplıyor. Öte yandan, Avrupa otomobil üreticileri derneği ACEA, araba başına yüzde yedi ila on oranında ek maliyet üstleniyor.

İçten yanmalı motorların egzoz gazı temizleme katalizörleri için önemli maliyetler ortaya çıkacaktır. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü uzmanları, özellikle küçük araçlar için 1000 Euro’dan fazla ek maliyet bekliyor.

Yeni standart ne getirmeli?


Her şeyden önce Euro 7, Avrupa’daki hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. AB Komisyonu, Euro 6 standardına kıyasla, araba ve kamyonetlerden kaynaklanan nitrojen oksit emisyonlarının 2035’te yüzde 35 daha düşük olmasını bekliyor. Kamyon ve otobüslerde nitrojen oksitler yüzde 56’ya kadar azaltılacak. Ayrıca, partikül madde emisyonları azaltılacaktır. Yüksek konsantrasyonlarda astım ve kardiyovasküler sistem hastalıklarına neden olabilirler.

Şu anda tartışılan nedir?


Her şeyden önce araç endüstrisi, Euro 7 standardının bu kadar kısa sürede hayata geçirilmesini eleştiriyor. Çünkü standardın gelecek yıl planlanan kabulü ile planlanan 2025’te yürürlüğe girmesi arasında bir yıldan biraz daha fazla zaman olacaktı.

Alman Çevre Yardımı (DUH) bu eleştiriyi dürüst olmayan olarak nitelendiriyor. DUH Federal Genel Müdürü Jürgen Resch, “Emisyon standardının geleceği dört yıldır biliniyor” diyor. “Yeşillerin, özellikle de Federal Çevre Bakanı Steffi Lemke’nin, otomobil endüstrisinin bu sızlanmalarına kanması da akıl almaz. Alman otomobil şirketlerinin milyarlarca dolarlık kârı varken, endüstrinin bir emisyon standardına boğulduğundan bahsetmek utanç verici. ”

Genel Alman Otomobil Kulübü (ADAC), sınır değerlerin ve ölçüm yönteminin sıkılaştırılmasının, yanmalı motor gibi belirli bir teknolojiyi devre dışı bırakmaya yönelik en başından manevra yapılmaması gerektiğini eleştiriyor.


Web sitesi, “Ek teknik gereklilikler ve yasal bir temelin olmaması, üretimlerini orantısız bir şekilde pahalı hale getirdiği için, küçük ve ucuz araç modellerinin artık tüketicilere uygun bir fiyata sunulamamasına da neden olmamalıdır.”