Neden daha sık dürüst bir fotoğraf çekmeliyiz?

semaver

New member
Filtreler etiketlenmeli mi?

“Filtreye gerek yok”: neden daha sık dürüst bir resim elde etmeliyiz

Filtresiz bir selfie yüklensin mi? Bu birçok insan için düşünülemez.

© Kaynak: Antoine Beauvillain/Unsplash

Sosyal medyada birçok fotoğrafın üzerinde bir filtre var – bu yeni bir şey değil. Kusursuz bir cilde sahip bronzlaşmış insanlara baktığınızda bunu unutmak kolaydır. Yazarımız Ninia LaGrande, kendinizi ve başkalarını yalnızca bir filtreyle görürseniz, gerçeği gözden kaçırırsınız, diyor.

Nina LaGrande

Merhaba, benim adım Ninia ve sosyal medya filtreleri kullanıyorum. Bana hangi peynirin yakıştığını söyleyen komik olanlar (Camenbert) veya yüzümde çilleri çağrıştıranlar. Ama aynı zamanda cildimi yumuşatan, kızarıklığı yok eden, dudaklarımı dolgunlaştıran ve daha uyanık görünmemi sağlayanlar. En son çevrimiçi bir toplantıda kamera karşısına çıktığımda, başka bir katılımcı “Uygun görünmüyorsun” dedi. Formdaydım. Sadece makyajsızdım.

gerçeklik görüşünü kaybedersin

Ve yüzümde beni diğerlerinden on yaş genç yapan hiçbir yapay zeka yoktu. “Sadece makyaj yapmıyorum” dedim. Ve dijital alan bir an sessizliğe büründü.

Kendini ve başkalarını günlük olarak yalnızca filtrelenmiş olarak algılayan herkes, sonunda gerçeği gözden kaçıracaktır. Bizi daha genç, daha ince ve daha alımlı yapan yapay zeka artık o kadar gerçek görünüyor ki, gerçek yüze baktığınızda gerçekten hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ah, sabahları iki saat makyaj yapan bir Hollywood yıldızı değil miyim? Bu sadece bir his değil.

Filtreler etiketlenmelidir

Çeşitli araştırmalar, sosyal medyadaki filtrelerin, özellikle genç kullanıcılar arasında, kişinin kendi görünümünden duyduğu memnuniyet üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ve bu sosyal medya kullanımı genellikle olumsuz bir beden imajına katkıda bulunur. Sürpriz! Gördüğüne odaklanırsın. Ve bu, ya en sevdiğiniz etkileyicinin filtrelenmiş versiyonudur ya da kendinizin filtrelenmiş versiyonudur.

YouTuber Silvi Carlsson, geçen yıl filtrelerin ve rötuşların sosyal medyada etiketlenmesi için dilekçe vermişti. Muazzam bir baskıya neden oldular ve ruh sağlığına zarar verdiler. Federal eyaletlerin Fırsat Eşitliği Görevlileri de benzer bir görüşe sahip ve düzenlenmiş görseller ve filtreli videolar için zorunlu etiketleme çağrısında bulunuyor. Bu, öncelikle ticari faaliyetler ve 10.000’den fazla takipçisi olan etkileyiciler için geçerli olmalıdır. Bu, 2022’den beri Norveç’te uygulanmaktadır. Hem geleneksel hem de sosyal medyada, birinin görünümü değiştiyse resimler ve videolar işaretlenmelidir.

düşüncelerimizi değiştirmeliyiz

Bir etiketleme gereksinimi benim için önemli ve doğru görünüyor. Ama her derde deva olmayacak. Elbette gördüğüm hiçbir reklamın düzenlenmemiş olmadığının farkındayım. Hala zaman zaman baskı altında hissediyorum. Ve elbette bir etiket, özellikle genç kullanıcılar için bu aldatmacayı daha da vurgulayacaktır. Ancak mükemmelden daha fazlasını görmeye devam ediyoruz.

Değiştirmemiz gereken şey düşüncelerimizdir. Kendimiz ve başkaları hakkındaki imajımız. Kendimizi ayırmamız gereken şey, başkaları ve kendimiz tarafından yapılan değerlendirmedir. Kabul bir hedef olacaktır. Her gördüğümüzü kutlamak zorunda değiliz. Ama yorgun, filtrelenmemiş yüzüm ekranda belirdiğinde, “Nasılsın?” Ve ben yine de çok yorgunum demeyi, eminim anlarsınız ya da benimki demeyi, yüzüm makyajsız yüzüm olsun demeyi seçebilirim.