Neden bu kadar az var ve fiyatları ne kadar?

Felaket

New member
En önemli sorular ve cevaplar


Neden bu kadar az kullanılmış e-araba var – ve bunların maliyeti nedir?Bir BMW i3 bir şarj istasyonunda şarj edilir. Araç artık üretilmiyor, ancak kullanılmış araba pazarında en sık sunulan saf elektrikli arabalardan biri.

© Kaynak: Sven Hoppe/dpa


Giderek daha fazla sayıda yeni kayıtlı araba elektriklidir. Bu nedenle kullanılmış araba yelpazesi de büyüyor. Ancak yine de oldukça düşük – talebe benzer.
Münih. Yeni bir elektrikli araba sizin için çok pahalıysa, onun yerine ikinci el satın almakta zorlanacaksınız. Kullanılmış elektrikli araç arzı bir yıl içinde ikiye katlandı, ancak Mobile.de araç borsası, Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi ve piyasa gözlemcisi DAT’ın gösterdiği gibi, bunlar hala nispeten nadir. Yeni fiyatla ilgili olarak, aslında oldukça ucuzlar. Bir veya iki yıl içinde daha büyük bir baskı olabilir.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

Kullanılmış e-araba arzı ne kadar büyük?


Şirketin Alman Basın Ajansı için yaptığı bir değerlendirmeye göre, Ocak ayında Mobile.de araç borsasında ortalama 25.500 tamamen elektrikli otomobilin reklamı yapıldı. 200.000 kilometre. Bu, Ocak 2022’ye göre yüzde 106’lık bir artıştı.


Bununla birlikte, Stromer platformda egzotik: ikiye katlandıktan sonra bile teklifin yalnızca yüzde 2,4’ünü oluşturdular. KBA tarafından sayılan fiili mülkiyet devirlerine gelince, Ocak ayında sadece yüzde 1 idi. Yeni otomobiller söz konusu olduğunda, elektrikli taşıtların oranı son zamanlarda on kat daha yüksekti.

Yeni otomobil pazarından sapma, sunulan kullanılmış elektrikli araçlara bakıldığında da belirgindir. Renault Zoe, Mobile.de’de Tesla Model 3 ve artık üretilmeyen BMW i3’ün önünde en yaygın olanıdır. KBA’ya göre 2022’de en sık yeni tescil edilen tamamen elektrikli araçlar Tesla Model Y, Model 3 ve Fiat 500 oldu.

Neden bu kadar az kullanılmış e-araba var?


“Şu anda eski kullanılmış arabalar için ilgili bir teklif yok. Alman Motorlu Taşıt Ticareti Birliği (ZDK) Başkan Yardımcısı Thomas Peckruhn, bunun başlıca nedeni, üç yıl önce çok çeşitli yeni elektrikli otomobillerin bulunmaması ve yeni kayıtların buna bağlı olarak daha düşük olmasıydı. Üç yıl, kullanılmış arabalar için tipik bir dönemdir çünkü birçok leasing sözleşmesi bu kadar uzun sürer ve arabalar bu yaşta piyasaya çıkar.

Ancak kullanılmış Stromer pazarı çok daha genç. Mobile.de’deki teklifte, Ocak ayında ortalama yaşları 25 aydı. Benzinli araçlar 77 aylıkken, dizeller 66 aylıkken çok daha eskiydi – burada da çok sayıda eski ikinci el araç var.

Bu gelecekte değişecek mi?


Daha fazla seçenek istiyorsanız, sabırlı olmalısınız. Peckruhn, “Muhtemelen 2024 veya 2025’ten itibaren daha fazla kullanılmış elektrikli otomobil arzı olacak” diyor. Ardından, önceki yıllardaki kiralama getirileri daha yüksek oranda elektrikli araçla piyasaya çıkacak.

Ancak DAT başka bir yavaşlama etkisine işaret ediyor: son yıllarda satılan Stromer’in neredeyse yarısı özel kişilere gitti. Ve genellikle araçlarını çok daha uzun süre ellerinde tutarlar: beş ila on yıl.

Kullanılmış bir elektrikli araba ne kadar pahalı?


Yeni Stromer’ları satın almak ucuz değildir. Ancak en azından artık değerler, son zamanlarda içten yanmalı motorlara sahip arabalardan daha düşüktü. Ocak ayında DAT, üç yaşındaki tipik bir Stromer için liste fiyatının yüzde 61,5’i kadar bir artık değer hesapladı. Dizel için bu oran yüzde 66,8 ve benzinli motorlar için yüzde 69,6 oldu. Ancak farkın bir kısmı, yeni elektrikli otomobiller için devlet sübvansiyonlarından kaynaklanmaktadır.

Kullanılmış elektrikli otomobillere olan talep ne kadar büyük?


DAT söz konusu olduğunda, buna “davranış” denir. Çünkü otomobil alıcılarının büyük çoğunluğu için, yıllık DAT raporu anketinin de gösterdiği gibi, elektrikli otomobil ya bir seçenek değil ya da yeni bir otomobil olarak yalnızca bir seçenek. Ankete katılan kullanılmış araba alıcıları arasında bile, yalnızca yüzde 14’ü kullanılmış bir Stromer’ın kendileri için bir seçenek olacağını söyledi. İki katı kadar çoğu “Hayır, sadece yeni bir elektrikli araba” dedi.

Yine de Mobile.de’de sunulan elektrikli otomobiller nispeten hızlı satılıyor. Ocak ayında ortalama 38 boş gün vardı. Benzinli, dizel ve hibritler için her biri 50’den fazla vardı.

Nelere dikkat etmelisiniz?


Akünün durumu, kullanılmış bir elektrikli araç satın alırken alıcıları ilgilendiren konulardan biridir. DAT anketinde, çoğunluk bunu en az kilometre kadar önemli olarak değerlendirdi. Peckruhn, bunu bir elektrikli otomobilin fiyatı için de önemli görüyor. Ancak, durumun güvenilir bir şekilde kontrol edilebileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca üreticilerin uzun garantileri de var.


Haberler