Ne zaman çiçek açarlar ve onlara bakarken nelere dikkat edilmelidir?

Adanali

New member
Renkli bahçe: Bu ipuçlarıyla ortancalarınız gerçekten çiçek açacakOrtancaların çok fazla suya ihtiyacı vardır.

© Kaynak: Christin Klose/dpa-tmn


Ortancalar uzun süre havasız kabul edildi, ancak şimdi onları her çiçekçide bulabilirsiniz – ve tam olarak ucuz değil. Bahçede muhteşem bir şekilde büyüyorlar. Bazı ortancalar renk bile değiştirebilir.
Haan/Bad Zwischenahn. Uzun bir süre ortancalar, insanların seslenmekten hoşlandıkları ve eski moda şeylerdi. Kalın, küresel veya tabak şeklindeki çiçekleri ile çalılar, yaz aylarında yataklarda göz alıcıdır. Bu, yalnızca kentsel bir ortamda bir yazlık veya kır bahçesi oluşturmak isteyen hobi bahçıvanları tarafından bulunmaz.


Özellikle yeni ortanca ırkları olduğu için. Haan’daki (KRW) Bahçe Fidanlıkları Derneği’nden Dirk Böhlje, “Top veya çiftçi ortancaları, salkım, tabak, kadife, meşe yaprağı ve tırmanan ortancalar arasında kabaca bir ayrım yapılıyor” diye açıklıyor. Çiçeklenme evresinin çeşitli aşamalarında birkaç kez renk değiştiren ortancalar trendde.


Çiçek açtıkça renk değiştiren ortancalar, bahçe sahipleri arasında popülerdir.

Çiçek açtıkça renk değiştiren ortancalar, bahçe sahipleri arasında popülerdir.


Çiçek açtıkça renk değiştiren ortancalar, bahçe sahipleri arasında popülerdir.

© Kaynak: Jens Kalaene/dpa-Zentralbild/dpa


Sihirli değnek ortanca gibi siyah gövdeli koyu yapraklı örnekler veya çeşitler de özellikle popülerdir. Sıra dışı mavi çiçekli bitkiler de bahçede sıklıkla bulunur.

Çok fazla suya ihtiyaç duyan bitkileri gölgeleyin


Ortancayı çekici kılan da Haziran’dan Eylül’e, hatta bazen Ekim’e kadar uzanan uzun çiçeklenme dönemidir. Böhlje, “Başka hiçbir bitki bu kadar uzun süre çiçek açmaz” diyor. Ve bundan sonra bile, sonbaharın sonlarında ve kışın, özellikle don üzerlerine yerleştiğinde, ölü çiçek salkımlarına bakmak hala güzel. Bu nedenle tavsiyesi şu: “Sonbaharda çıkarılmamalılar.”


Ortancalar dikkat çeker - bu yüzden genellikle evin girişine tek taş olarak yerleştirilirler.

Ortancalar dikkat çeker - bu yüzden genellikle evin girişine tek taş olarak yerleştirilirler.


Ortancalar dikkat çeker – bu yüzden genellikle evin girişine tek taş olarak yerleştirilirler.

© Kaynak: Reinhard Kaufhold/dpa-Zentralbil


Prensip olarak, ortancalar oldukça sağlamdır, ancak biraz bakıma ihtiyaçları vardır. Aşağı Saksonya Bahçe Akademisi’nden Erika Brunken, “Çoğu tür göçmen gölgede büyümeyi sever ve çok fazla neme ihtiyaç duyar” diye açıklıyor. “Köklerden beslenmesi gereken büyük yapraklarından çok fazla su buharlaşır.”

Toprak gevşek, humus bakımından zengin ve hafif asidik olmalı, tercihen pH değeri 5 ile 6 arasında olmalıdır. Federal Alman Bahçıvanlar Birliği’nden Thomas Wagner, “pH değeri çiçeklerin rengini bile etkiler” diye açıklıyor. Ortancalar aslında sadece beyazdan pembeye, koyu kırmızıya veya mora kadar değişen tonlarda çiçek açar.

Ortancalar: Asitli topraktan mavi çiçek açar


Ancak aynı zamanda mavi çiçek açmalarını da sağlayabilirsiniz: “Pembe ortancalar, toprak asidik olduğunda ve pH değeri 5’ten itibaren mavi çiçek açar. Bahçıvanlar, alt tabakayı dikkatli bir şekilde seçerek ve alüminyum bazlı gübreler ekleyerek bunu destekleyebilirler” diye açıklıyor Wagner. Ancak bu olay sadece pembe çiçekli ortancalarda görülür, diğerleri rengini korur.

Ve tekrar tekrar pembe ortancalarla ilgilenmelisin. “Toprak yeterince asidik değilse, mavi renk hızla tekrar pembeye döner.”


Sadece pembe ortancalar mavi çiçek açar - ve o zaman belirli bir gübre karışımı elde ederler.

Sadece pembe ortancalar mavi çiçek açar - ve o zaman belirli bir gübre karışımı elde ederler.


Sadece pembe ortancalar mavi çiçek açar – ve o zaman belirli bir gübre karışımı elde ederler.

© Kaynak: Andrea Warnecke/dpa-tmn

Ortancaları orman gülleriyle birleştirin


Ortancalar sözde ağır besleyiciler olduğundan, düzenli olarak gübrelenmeleri gerekir – tercihen kompost veya diğer organik gübrelerle. “Sığır peletleri iyidir, ancak ormangülü veya açelya gübresi de kullanılabilir. Uygun pH değeri ile toprakta asidik bir ortam sağlarlar” diye ekliyor Wagner.


Bu nedenle ortancalar, bir yatakta orman gülleri ile iyi bir şekilde birleştirilebilir. Brunken, “Her ikisinin de hafif asidik, humus açısından zengin toprağa ihtiyacı var ve ayrıca çiçeklenme dönemlerinde birbirlerini iyi tamamlıyorlar” diyor. Hosta, eğrelti otları, astilbes, elfin çiçeği ve açelyalar da olası komşulardır. Wagner, “Ortancalar özellikle açık gölgede iyi durumda” diyor. “Özellikle beyaz çiçekli çeşitler, bahçenin gölgeli alanlarında hafif vurgular yaratıyor.”

Haberler