Ne tür bir yakıt, nasıl dolduruyorsunuz, maliyeti ne kadar?

Felaket

New member
İçten yanmalı motorlu yeni arabaların 2035’ten itibaren AB’de genel olarak yasaklanıp yasaklanmayacağı henüz belli değil. AB Parlamentosu’nda bu konudaki nihai oylama ertelendi. Diğer şeylerin yanı sıra, Ulaştırma Bakanı Volker Wissing’in dediği gibi, Almanya şu anda yasa tasarısını kabul edemiyor. AB Komisyonu’ndan, 2035’ten sonra yanmalı motorlarda iklim açısından nötr sentetik yakıtların nasıl kullanılabileceğine dair bir teklif talep ediyor. Bu “e-yakıtlar”, içten yanmalı motorlara iklim açısından nötr enerji ile yakıt ikmali yapmanın bir yolu olabilir. Bu mantıklı mı? E-yakıtların lehinde ve aleyhinde olan argümanlar.

E-yakıtlar nelerdir?


E-yakıtlardaki “E”, “elektrik” anlamına gelir ve üretimi ifade eder. “Ana bileşen”, yardımıyla klasik madeni yağ yakıtlarının kimyasal olarak yeniden üretildiği elektrik enerjisidir. Teknik olarak, hidrojen genellikle elektrik kullanılarak sudan üretilir. Karbon dioksit ile birleştiğinde, yakıt – kimyasal bileşiğin türüne bağlı olarak – dizel, benzin veya kerosen özelliklerine sahip olabilir.
klima kontrolü


İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini içeren bülteni alın – her Cuma yeni.

Bu tür sentetik yakıtlar sürdürülebilir mi?


Bu, tabanınıza bağlıdır. Yakıtlar, yalnızca elektrik fosil kaynaklardan değil, yenilenebilir kaynaklardan – örneğin rüzgar enerjisi, güneş sistemleri veya hidroelektrik santrallerden – geliyorsa, üretimde iklim-nötr olarak kabul edilir. E-yakıtların üretimi için atmosferden karbondioksit çıkarılabilir. Ancak bu ayırma, havadaki CO2 konsantrasyonu çok düşük olduğu için enerjiye de mal olur.

Üretim için tipik olan nedir?


Şimdiye kadar pilot tesisler var, teknoloji geliştirme aşamasında. Üretim çok enerji yoğundur. Her durumda, çok fazla elektrik gereklidir. TU Bergakademie Freiberg’den mühendisler, 100 kilometrede 5 litre e-yakıt tüketimi ile yakıtı üretmek için yaklaşık 50 kilovat saat elektrik gerekebileceğini hesaplıyor. Elektrik sağlayıcılarına göre bu, Almanya’da bekar bir hanenin aylık tüketiminin yarısına tekabül ediyor.

ADAC’a göre e-yakıt üretiminde yüksek verim kayıpları yaşanıyor. Sonunda, tüm zincirde kullanılan enerjinin sadece yüzde 10 ila 15’i kaldı. Bir e-arabada, çıkış enerjisinin yüzde 70 ila 80’i tekerleğe ulaşır. Bu nedenle e-yakıtlar, bugün mevcut olan e-arabalardan en az beş kat daha fazla enerji tüketiyor.

E-yakıtlar emisyonsuz yanar mı?


E-yakıtların motorlarda yanması, fosil kaynaklardan elde edilen yakıtlar kadar çevreye zararlı egzoz gazları üretir. Sadece daha düşük bir kurum salınımı mümkündür. Bu nedenle, mevcut duruma göre, dizel ve süper kadar olası AB yanma yasağına tabidirler. NOx, partikül madde ve CO gibi olağan kirleticilere ek olarak, yakma işlemi de CO2 üretir. Bununla birlikte, ikincisinden yalnızca üretimde kullanılan kadar. Bunun için gereken elektrik fosil kaynaklardan değil de yenilenebilir kaynaklardan – örneğin rüzgar enerjisi, güneş sistemleri veya hidroelektrik santrallerden – elde ediliyorsa, e-yakıtlar bu nedenle iklim açısından nötrdür.

Gelecekte kimler e-yakıtlarla yakıt ikmali yapabilecek?


E-yakıtlar sentetik olarak yeniden üretilen dizel ve benzin veya kerosen olduğundan, şu anda benzer mineral yağ yakıtları kullanan tüm içten yanmalı motorlarda kullanılabilirler. Motorların dönüştürülmesi genellikle gerekli değildir. Taşıma ve benzin istasyonu altyapısı kullanılmaya devam edebilir.

E-yakıtların avantajları nelerdir?


E-yakıtlar, günlük yaşamda nispeten sorunsuz bir şekilde mineral yağın yerini alabilir. Almanya, Avrupa ve küresel iklim hedeflerine ulaşmak için bugünün arabalarında ve mevcut benzin istasyonu altyapısında neredeyse hiçbir şeyin değiştirilmesi gerekmez. Karayolu trafiğinin e-mobiliteye dönüştürülmesi gerekli olmayacak, aynı zamanda mevcut araçlar önümüzdeki on yıllar boyunca nispeten temiz bir şekilde çalıştırılmaya devam edebilecektir. Ek olarak, sentetik yakıt prensip olarak fazla rüzgar veya güneş enerjisinin depolanabilecek ve taşınabilecek bir biçimde depolanması için uygundur.


TU Bergakademie Freiberg’e göre, şu anda dünya çapında içten yanmalı motorlu yaklaşık 1,4 milyar araç var. Alternatif araçların üretimi için muazzam miktarda enerji harcamadan kısa sürede tamamen ortadan kalkmaları neredeyse imkansızdır. Sentetik yakıtlar bu nedenle içten yanmalı motorlar için bir çözüm olabilir.

E-yakıtları nereden satın alabilirsiniz?


Kullanılabilirlik, e-yakıtlarla ilgili en büyük sorunlardan biridir. Sentetik yakıtlar ne Almanya’da ne de başka bir yerde büyük miktarlarda mevcut değildir. Elektriğe dayalı yakıtların üretimi şu anda deneme ve pilot tesis seviyesinin ötesine zar zor geçiyor ve rafineri kapasitelerinin hayal edilebilecek en hızlı şekilde genişletilmesi bile muhtemelen yakın gelecekte bu açığı kapatamayacak. İyimser tahminler bile 2030’dan önce önemli bir üretim hacmi öngörmüyor.

2050 birçok uzmana daha olası görünüyor. En azından tamamen teknik bir bakış açısından, örneğin endüstriyel ölçekte havadan CO₂ ayrımı için geliştirme süresine ihtiyaç duyulsa bile, sentez herhangi bir büyük engel teşkil ediyor gibi görünmüyor. Tüm üretim zinciri tamamlandığında, dizel ve benzinli varyantların yanı sıra çalışan araba motorlarına da uygun olan doğal gazın üretilmesi bile mümkün olacaktır.

E-yakıtlar Almanya’da üretilebilir mi?


ADAC’a göre, bir üretim tesisinin inşası yalnızca teknolojik bilgi birikimine değil, aynı zamanda çok fazla zaman, yer ve muazzam miktarda paraya mal olur. Bergakademie Freiberg bir pilot tesis işletiyor. Mühendisleri, Almanya’da büyük ölçekli üretimin mümkün olacağını varsaymıyor. Çünkü yeterli “yeşil” elektrik yok. Bununla birlikte, e-yakıtlar kolayca depolanabilir ve taşınabilir, bu nedenle üretim yerleri belirleyici değildir.

Teknoloji pratikte işe yarıyor mu?


ADAC, e-yakıtları 2022 yazında kullanılmış bir VW Golf VII 1.4 TSI’da test etti. Birkaç bin kilometrenin üzerinde, fosil yakıtlara kıyasla teknik özellikler, performans ve sürüş davranışında gözle görülür bir fark yoktu. Mevcut dolum istasyonu sisteminin, e-yakıtların – karışım olarak veya saf halde – satılması için uygun olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, öngörülebilir gelecekte, şu anda tescilli olan içten yanmalı motorlara sahip arabaları sürmek için yeterli e-yakıt olmayacak.

E-yakıtların maliyeti nedir?


E-yakıtların üretimi şu anda çok pahalı ve benzin istasyonundaki yakıt da buna bağlı olarak pahalı olacaktır. Ancak artan talep ve elektrik fiyatındaki olumlu gelişme ile sentetik yakıtların enerji vergileri öncesi fiyatı 2030 yılına kadar düşebilir. İyimserler vergiler öncesi 1,20 ile 1,40 avro arasında tahmin ediyor, ancak daha temkinli uzmanlar da iki avronun altında değerler bekliyor. . Bu, mevcut fiyatların yarısından daha az, ama yine de çok fazla. Karşılaştırma için: Bir litre benzin fiyatında üretim maliyetlerinin payı 50 sent civarında. Bu nedenle birçok çalışma, e-yakıtlar için tüketici fiyatlarının her zaman geleneksel yakıtların ilgili seviyesinin çok üzerinde olduğunu varsaymaktadır.

Güçlü bir e-yakıt rolünden kim faydalanabilir?


Herhangi bir içten yanmalı motor veya sıvı yakıtla yaşayan herkesin bariz faydaları olacaktır. Madeni yağ şirketleri ve benzin istasyonu operatörlerinin yanı sıra tedarikçiler ve atölyeler de dahil olmak üzere motorlu taşıt endüstrisinin bazı bölümleri. Madeni yağ ve enerji sektörünün sesi olan Almanya’daki orta ölçekli enerji sektörü, verimlilik konusunda sadece bireysel yolculuğun ne kadar enerji tükettiğinin dikkate alınmaması gerektiğini savunuyor. Bu, bir aracın üretiminden kilometresine ve geri dönüşümüne kadar ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulduğu ve ne kadar CO2 ürettiği ile ilgilidir. Bu konuda e-yakıtlar diğer teknolojilere göre daha iyi performans gösterdi.

Sıradan sürücüler de yararlanabilir, ancak tam olarak kimin ve ne şekilde olduğu oldukça belirsizdir. E-yakıtların işe gidip gelenler veya uzak bölgelerde yaşayanlar için gerçekçi bir seçenek olup olmadığı veya zengin klasik otomobil koleksiyoncuları ve hobi yarışçıları için otomobil tutkunlarının çalışmasını güvence altına alıp almayacağını birçok faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, normal bir tüketici olarak, bir e-araba satın almak ve kullanmak yerine ucuz ve iklim dostu bir alternatif için umutlarınızı muhtemelen çok fazla artırmamalısınız. Ve Mercedes veya VW gibi otomobil üreticileri, elektrikli otomobilin uzun vadede galip geleceğini varsayıyorlar.

Eleştirmenler ne diyor?


Çevre ve Doğayı Koruma Federasyonu için, e-yakıtlar trafik dönüşü için bir alternatif değil. Sentetik yakıtlar daha iyi sadece kaçınılmaz hava ve gemi trafiği için kullanılmalıdır. Greenpeace, e-yakıt olasılığını karşılanamayacak bir temiz enerji israfı olarak adlandırıyor. Heinrich Böll Vakfı, “yeşil” hidrojenin nadir bir kaynak olduğunu, enerji geçişi için bir tür şampanya olduğunu savunuyor. Arabalar için değil, kilit endüstriler için kullanılmalı.

E-yakıtların geleceği nasıl görünüyor?


E-yakıtların toplumun karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynayacağı tartışılmaz. Ancak mevcut duruma göre bunu özel araçlarda yapmaları pek mümkün görünmüyor. Orada, önemli ölçüde daha yüksek genel verimlilik, akülü elektrikli otomobil için konuşuyor. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik kıt olduğu sürece, arabalardaki e-yakıtlar diğer elektrik tüketicileri ile rekabet edecek – sadece sanayide ve evlerde değil, aynı zamanda diğer ulaşım türlerinde de. Çünkü tasarımcı yakıtları gemiler, uçaklar ve muhtemelen kamyonlar için de ilgi çekicidir. Ve başka bir alternatif olmayabilir, çünkü bataryalı e-mobilite genellikle mümkün değildir veya bu alanlarda gerekli mesafeler göz önüne alındığında zorlukla mümkündür.

Haberler/SP-X/dpa/vv