Ne kadar tehlikelidir ve alerjisi olanlar nelere dikkat etmelidir?

Adanali

New member
2019’da Almanya’da gerçek bir kanarya otu vebası vardı. Astım bitkisi olarak da bilinen Ambrosia, özellikle Brandenburg’da hızla yayıldı. 2020’de Bavyera sağlık departmanı astım bitkisi konusunda uyardı. Bavyera Sağlık Bakanı Melanie Huml’un bildirdiği gibi, “Kuzey Amerika kanarya otunun çiçek açmak üzere olan poleni insanlarda ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bu nedenle hedefimiz, Bavyera’daki bitkinin yayılmasını mümkün olduğunca durdurmak.” Roth bölgesi en çok etkilenen bölge oldu. Devlet, kanarya otunu sistematik olarak kaydetmeyi ve bunlarla mücadele etmeyi amaçlayan “Ambrosia Kontrolü” eylem programını kurdu.


Baden-Württemberg, Kuzey Ren-Vestfalya ve Hessen’deki şehirler ve belediyeler de kanarya otuna karşı uyarıda bulundu. Bazı federal eyaletler, kanarya otu stoklarının rapor edilebileceği raporlama sistemlerini zaten uygulamaya koymuştur. Bunlar, örneğin Bavyera, Baden-Württemberg, Berlin ve Brandenburg’u içerir. Yakupotu otu Almanya’da yayılıyor. Ama “astım bitkisi” neyle ilgili ve ne kadar tehlikeli?

Ambrosia, “Astım Bitkisi”


Yakupotu bitkisi, 40 yıla kadar çimlenebilen yaklaşık 60.000 tohum üretir. Tek bir bitki bir milyara kadar polen salabilir. Alerjik reaksiyona neden olmak için beş polen yeterlidir.


Polen, alerjik reaksiyonları tetikleyebileceği bronşlara girecek kadar küçüktür. Tüm polen alerjisi hastalarının yaklaşık yüzde 80’i kanarya otuna da tepki gösterir ve bunların yaklaşık yarısı kalıcı olarak ona alerjisi olur. Havanın metreküpü başına on kanarya otu poleni alerji veya astımı tetikleyebilir.

Almanların yaklaşık yüzde 12’si artık kanarya otuna alerjisi var. Halka açık veri tabanı DAISIE’ye (Avrupa’da Yabancı İstilacı Türler Getirmek) göre, “en kötü” 100 istilacı türden biridir.

Ambrosya bitkisi: Alerjisi olmayanlar da dikkat etsin


Zaten alerjisi olan herkes özellikle dikkatli olmalıdır. Ancak herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemiş kişiler bile kendilerini korumalıdır. Çünkü kanarya otu yeni alerjileri de tetikleyebilir.

Almanya’da sekiz milyona kadar insan potansiyel olarak etkileniyor. Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi ve Münih’teki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin Alerji Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sağlık sonuçları ve buna bağlı tedavi maliyetleri oldukça fazladır. Buna göre, Almanya’da yakupotu nedeniyle tedaviler ve iş kaybı yılda yüz milyonlarca avroya mal olabilir.

Ragweed nereden geliyor?


Ambrosia ilk olarak Almanya’da Eylül 1860’ta Hamburg yakınlarındaki bir koleksiyoncu tarafından keşfedildi. Astım bitkisinin bilimsel adı Ambrosia artemisiifoliao da denir kanarya otu veya kanarya otu belirlendi.

Ambrosia aslen Kuzey Amerika’dan geliyor. 19. yüzyılda Avrupa’ya getirildi ve ilk olarak Güneydoğu Avrupa’da yayıldı. O zamanlar Ambrosia’nın soğuk Alman iklimine sahip olmayacağı varsayılmıştı.

Ancak bir yandan Orta Avrupa’da iklim giderek daha ılıman hale geldi, diğer yandan yakupotu bitkisi hava koşullarına uyum sağladı. Avrupa genç bitkisi dona karşı daha dayanıklıdır ve hem daha sık hem de daha hızlı çimlenir.

Ambrosia bitkisi Almanya’da yayılıyor


Bugün kanarya otu Almanya’da bazı yerlerde yaygındır – örneğin otoyollardaki yeşil şeritlerde, trafik adalarında, kahverengi tarlalarda ve ayrıca özel bahçelerde.


Özellikle ayçiçeği tarlalarında, alerjisi olanlar geniş çiçek sıraları arasında mükemmel koşullar bulurlar.

Kanarya otu ne zaman çiçek açar?


Ambrosia genellikle Nisan’dan Ağustos’a kadar çimlenir. Çok yıllık bir bitki çiçek açmaya başladığında, doktorlara göre bitki dünyasındaki en güçlü alerji tetikleyicileri arasında yer alan bir milyara kadar polen salabilir. ABD araştırmalarına göre kanarya otu diğer bitkilerden yaklaşık iki kat daha sık astıma neden olabilir.

Ambrosia Almanya’da çiçek açtı Temmuz – kısmen Aralık ve böylece alerji hastalarının çektiği acıyı uzatır.

Astım bitkisi nasıl anlaşılır?


Ambrosia diğer bitkilerle kolayca karıştırılabilir. Ancak tanımlanabilecek bir özelliği vardır – bunun için astım bitkisinin daha uzun süre gözlemlenmesi gerekir: 10 ila 15 santimetrelik bir boyuta ulaştığında büyümesine ara verir. Böylece diğer tüm bitkiler mutlu bir şekilde büyümeye devam ederken, ambrosia duraklar. Burada şüpheci olmalı ve can sıkıcı alerji bitkisi olup olmadığını daha yakından kontrol etmelisiniz.Yakupotu bitkileri (Ambrosia artemisifolia).


Yakupotu bitkileri (Ambrosia artemisifolia).

© Kaynak: dpa


Ambrosia nasıl tanınır:

 • Ambrosia, bitkinin farklı kısımlarında bulunan çok göze çarpmayan çiçeklere sahiptir.
 • Dişi çiçekler yaprak koltuklarında kümeler halinde düzenlenmiştir.
 • Erkek çiçekler sürgünlerin uçlarından yoğun salkımlar halinde çıkar ve binlerce sarı polen saçarlar.
 • Büyüme yüksekliği yere bağlı olarak değişir: kuru toprakta yaklaşık 10-15 cm ile nispeten küçük kalırken, besin açısından zengin toprakta iki metreye kadar büyüyebilir.
 • Kanarya otunun yaprakları, yaprağın alt tarafında yaygın pelin yapraklarından farklıdır: Ambrosia yapraklarının altı pürüzsüz ve yeşildir.sıradan misk otununkiler ise keçe beyazıdır
 • Kanarya otunun sapları çoğunlukla kırmızımsı Ve kıllıçok sağlam ve bolca dallanmış
Yaygın olarak, kanarya otu bazı benzer bitkilerle karıştırılır. Bunlar kanarya otu, pelin, pelin, beyaz kaz ayağı ve daha fazlasını içerir. Burada çiftlere ve ayırt edici özelliklere eksiksiz bir genel bakış bulacaksınız.

Ambrosia vebası: Astım bitkisine karşı ne yapılabilir?


Kanarya otuna karşı tek bir şey yardımcı olur: onu koparın. Ve köklerle. Bahçenizdeki tüm bitkiler tamamen çıkarılmış olsa bile, tohumlar toprakta yıllarca yaşayabilir. Bu nedenle çiçek açmadan önce çiçek tarhınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kanarya otunu çıkarmak için ipuçları


Yakup otunu çıkarırken dikkatli olunmalıdır. Yapraklara dokunmak bile cilt tahrişine ve sonuç olarak hassasiyete neden olabilir.

Kızarıklık ve kaşıntı, kanarya otu ile dokunduktan 20 ila 30 dakika sonra ortaya çıkar. Bu nedenle, bitkiyi göz önünde bulundurmalısınız. asla çıplak elle dokunmayın. Gerçekten ambrosia olup olmadığından emin olmasanız bile, güvenli tarafta olmak için eldiven giymek daha iyidir.

 • Herhangi bir fiziksel temastan kaçının
 • Çıkarırken ve atarken eldiven giyin
 • Bitki atılırken, evsel atıklarla birlikte kapalı bir torbaya konulmalıdır. Hiçbir koşulda komposta atmayın, çünkü tohumlar tekrar filizlenebilir.
 • Çiçeklenme döneminde, çıkarırken de bir yüz maskesi veya ince bir toz maskesi takın (çiçeklenme dönemi Temmuz’dan Aralık’a kadardır)
 • Bitkiyi kökünden çıkardığınızdan emin olun – kesmeyin, biçmeyin veya yakmayın
 • Ambrosia bölgelerini izlemeye devam edin, daha fazla tohum filizlenebilir
 • Tohum içerebilecek kuş yemlerine (şişman topaklar veya baştankara halkaları gibi) özellikle dikkat edin.
 • Daha büyük stoklar (100’den fazla bitki) kendiniz kaldırılmamalı, eyalet sağlık departmanına bildirilmelidir.
Almanya’daki bazı federal eyaletler ve şehirler yakupotu bitkisine karşı mücadeleyi sistematik olarak ele alıyor. Örneğin Berlin’de, Senato adına şehirde dolaşan ve yollarına çıkan tüm yakupotu bitkilerini kaldıran sözde “yakupotu izcileri” konuşlandırıldı.

AB, kuş yemi yönergelerini sıkılaştırarak en azından yayılmayı yavaşlatmaya çalışıyor. Çünkü yağ topları gibi müstahzarlarda genellikle alerji bitkisinin tohumları yer alır.

Egzoz gazları daha agresif yakupotu polenlerine yol açar


Münih’teki Helmholtz Merkezi’nden Ulrike Frank, bir çalışma için otoyollardaki koşulları simüle etmek için yakupotu bitkilerini nitrojen oksitlere maruz bıraktı. Daha sonra polen ekstraktını alerji hastalarından alınan kan serumu ile karıştırdı.


Sonuç: Egzoz gazına maruz kalan polenlere verilen reaksiyonlar, normal polenlere göre önemli ölçüde daha güçlüydü. Gazlı polen başka proteinler oluşturduğu için – partikül madde ve nitrojen oksitler yakupotu bitkisinde büyük strese yol açar ve böylece daha agresif polen.

ek olarak hava kirliliği aynı zamanda insan vücudu için stres demektir. Böylece daha agresif polenler gelir tahriş olmuş bağışıklık sistemi.

Bu da yeni alerjileri tetikler. Bu fenomen sadece yakupotu bitkisinde değil, aynı zamanda alerjiye neden olan diğer bitkilerde de görülür.