Matematik Olimpiyatında Avrupa ikincisi olan öğrenciler yurda döndü

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Türkiye’yi temsilen 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’na katılan 4 Türk öğrenci, bir altın, iki gümüş ile bir bronz madalya kazandı ve 31 Avrupa ülkesi içinde ikinci sırada yer alarak tarihi bir muvaffakiyet elde etti. Matematik Olimpiyatı’ndan akabinde Türk öğrenciler, 4 madalyayla yurda döndü. Macaristan’dan havalanan uçakla bugün saat 12.00’de İstanbul Havalimanı’na inen öğrenciler, pasaport denetiminin akabinde yurda giriş yaptı.

“İyi bir muvaffakiyetle döndük”

Havalimanında basın mensuplarına elde edilen muvaffakiyete ait değerlendirmede bulunan TÜBİTAK Matematik Komitesi Lideri Prof. Dr. Azer Kerimov, “İyi bir muvaffakiyetle döndük. aslına bakarsanız bu olimpiyata başladığından beri katılıyoruz. Yeterli başarılarımız var. Bu sene bilhassa kadro olarak ikinci olduk. Olimpiyatlara Avrupa’dan 31 ülke katıldı. Dünyadan öteki ülkeler de katılıyordu, toplam 57 ülke katıldı. Öğrencilerimiz bir altın, iki gümüş, bir bronz madalya kazandı. Aslında kıl hissesi kaçırdılar, daha yeterli bir muvaffakiyet da yapabilirdik. Bu öğrencilerimizi birkaç kademeyle seçiyoruz. Yıl uzunluğu çalıştırıyoruz. Öğrencilerimize 3-4 ay süren kamp yaptırıyoruz bu biçimde âlâ bir düzeye gelmiş oluyorlar” dedi.

“Ülkemizi temsil ettiğimiz için gurur duyduk”

11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’ndan altın madalyayla dönen Ankara Fen Lisesi 10’ncu sınıf İrem Gülce Yazgan, “TÜBİTAK’ın belli aralıklarla düzenlediği kamplarla hazırlandım. Ülkemizi temsil ettiğimiz için gurur duyduk. İleride bilgisayar ve matematik okumak istiyorum bu yüzden olimpiyatlardan faydalı olduğunu düşünüyorum. Seneye amacımız ülkemizi birinci yapmak” tabirlerine yer verdi.

“Hedefim tekrarki seneye daha uygun bir muvaffakiyet elde etmek”

Gümüş madalya elde edenSena Başaran ise “TÜBİTAK’ın hazırladığı kamplarla hazırlandık bu imtihanı. Ekip seçme imtihanların olduk. O imtihanlarda başarılı olup ulusal kadroya girdik ve memleketler arası müsabakaya katıldık. Hoş bir muvaffakiyet elde ettik. Gururluyuz. Maksadım tekrarki seneye daha yeterli bir muvaffakiyet elde etmek” halinde konuştu.

“Matematik olimpiyatında madalya kazanınca dünyanın sayılı üniversitelerinden teklifler alıyorsunuz”

Gümüş madalya kazanan öbür bir öğrenci olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi 11’ncı sınıf öğrencisi Melek Güngör de, “Gümüş madalya aldım. Altın madalyayı 1 puanla kaçırdım. Sıhhat olsun seneye inşallah Avrupa birincisi olarak döneriz. Evvel TÜBİTAK bizi birinci etaba sokup. daha sonra aşikâr öğrencileri Türkiye’nin en güzellerini seçip çeşitli kamplardan geçiriyor. Burada hocalarımızın emeği büyük . Bizi milletlerarası imtihanlara hazırlıyorlar. Farklı seçme imtihanları ile kadrosu oluşturup memleketler arası imtihana katılmaya gidiyoruz. İmtihan pek heyecanlıydı. TV’lerden izlediğiniz üzere olmuyor. Lakin epeyce şükür hoş bir muvaffakiyet elde ettik. Biz birinci olmayı hedefliyorduk. İkincilik de düzgündür. O da seneye artık. Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Bulunduğumuz ortamda her ülkenin yalnızca en güzel matematikçileri değil en âlâ beyinleri de oradaydı. Matematik olimpiyatları matematikten fazla zekayı da ölçen bir olimpiyat Matematik olimpiyatında madalya kazanınca dünyanın sayılı üniversitelerinden teklifler alıyorsunuz. Sizi kaçırmak istemiyorlar. En azından geleceğimizi garantilemeye çalışıyoruz” dedi.