Maden ocağında metrelerce yer altında birinci sahur

DeSouza

New member
Kentin temel geçim kaynaklarından biri olan ve karaelmas olarak bilinen taşkömürünün üretimi maden ocaklarında 3 vardiya halinde 24 saat devam ediyor. Kilimli ilçesine bağlı Gelik mahallesindeki özel bir maden şirketine ilişkin ocakta 24.00-08.00 vardiyasında çalışan madenciler ramazan ayının birinci sahurunu yerin metrelerce altında yaptı. Tahtaların üzerine kurdukları sofrada meskenlerinden getirdikleri yiyeceklerle hazırlık yapan maden personelleri, sahur saati geldiğinde daima birlikte mesailerine orta vererek yemek yedi. Sahurun akabinde madenciler işlerine geri döndü.


‘EKMEĞİMİZ İÇİN BURADAYIZ’

Evli ve iki çocuk babası 11 yıllık maden personeli Ferhat Başar ailelerinden uzak olmanın sıkıntı olduğunu söylemiş oldu. Yerin metrelerce altında sahur yapmanın da farklı bir his olduğunu söz eden Başar, “Zor doğal lakin onlar için çalışıyoruz. Ekmeğimiz için buradayız. İşimiz güç, Allah herkese kolaylık versin. dedi.

Ailelerine yine dönebilmek için iş güvenliğine ehemmiyet verdiklerini belirten Başar, “Ne bize ne arkadaşımıza ziyan gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sonuçta yer altı. Ne olacağı aşikâr değil. Onun için birbirimize yardımcı oluyoruz burada. Madene girerken ailemizle vedalaşırken uğurlanıyoruz kapıda. Onlara sağ salim dönebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. diye konuştu.


‘İLK SAHURU AİLEMİZDEN UZAKTA YAPIYORUZ’

Madende 3 yıldır çalışan Ersin Akyol ise mesai arkadaşlarıyla bir aile üzere olduklarını belirterek, “İlk sahur, ailemizden uzaktayız. Yapacak bir şey yok. Biz burada onlar için varız. Onlar için çalışıyoruz. Bir de devletimizin iktisadına hizmet etmek için katkıda bulunmak için geliyoruz. Günün 12 saatini birlikte geçiyoruz. Hem burada hem dışarıda vakit geçiriyoruz. O denli bir aile ortamı oluştu ki birbirimizin açıklarını bile kapatabiliyoruz. Kim ne getirdiyse bir kesim onun ekmeğinden alıyoruz, o benim ekmeğimden alıyor. Sahurumuzu, iftarımızı bu türlü yapıyoruz.” dedi.