Lezzetli ekmek klasiği için basit tarif

semaver

New member
Ciabatta, 1980’lerde Veneto bölgesinde ortaya çıkan geleneksel, rustik bir İtalyan ekmeğidir.


Özellikle çorba ve salataların yanında veya sandviç ve tostların temeli olarak uygundur. Ciabatta ayrıca zeytinyağı ve bitkilerle gezdirilerek meze ve lezzetli bir atıştırmalık olarak servis edilebilir veya çeşitli soslar ve ezmelerle servis edilebilir.

Çok yönlü İtalyan yemeğini kendiniz nasıl pişirirsiniz?

Ciabatta malzemeleri: Hazırlık için ihtiyacınız olan şey bu


Ciabatta, hemen hemen her mutfakta bulunan basit malzemelerden yapılır: un, su, tuz ve maya. Şimdiye kadar, çok gösterişsiz.

Ancak ciabatta’yı özel kılan, kendine özgü dokusunu ve lezzetini geliştirmek için uzun bir dinlenme süresi gerektiren hamurun işlenmesidir. Hamurun çok sıkı olmaması ve piştikten sonra kabarık ve havadar bir kırıntı elde etmek için yeterli hava içermesi de önemlidir.

Ciabatta pişirmek için önce hamuru iyice yoğurmanız ve ardından kabarması için birkaç saat dinlenmeye bırakmanız gerekir. Hamur daha sonra yassı somunlar haline getirilir ve ideal olarak çıtır kabuğunu oluşturmak için sıcak bir pizza taşı üzerinde pişirilir (elinizde yoksa: bir fırın tepsisi olur).

 • İşte pişirme işlemi için küçük bir ipucu: Pişirme sırasında nemli bir ortam oluşturmak için hamura su püskürtülürse ekmek ekstra çıtır olur. Fırında küçük bir kase su da benzer bir etkiye sahiptir.
Ciabatta tarifi – adım adım ciabatta nasıl pişirilir


Taze bir ciabatta pişirmek için sadece birkaç malzemeye ihtiyaç vardır. Bu lezzetli spesiyaliteyi kısa sürede böyle yapabilirsiniz:

İçindekiler:

 • 500 gram un
 • 400 mililitre su
 • on gram tuz
 • Bir paket kuru maya
 • yağlamak için zeytinyağı
Talimatlar:

 1. Unu geniş bir kaba alın ve ortasını havuz gibi açın.
 2. Kuru mayayı 100 mililitre ılık suda eritin ve kuyuya dökün.
 3. Kalan suyu ve tuzu ekleyip hamuru karıştırın.
 4. Hamuru unlanmış bir çalışma yüzeyinde pürüzsüz ve esnek olana kadar yoğurun.
 5. Hamuru yağlanmış bir kaseye koyun ve üzerini bir bez veya streç filmle kapatın. Hamur iki katına çıkana kadar yaklaşık 2 saat mayalanmaya bırakın. Alternatif olarak, buzdolabına koyun ve ertesi sabaha kadar bekleyin – bu varyant daha uzun sürer, ancak maya daha yavaş yükselir ve hamur çok fazla kabarmaz.
 6. Fırını 220 dereceye ısıtın ve bir fırın tepsisine pişirme kağıdı serin.
 7. Hamuru unlanmış bir çalışma yüzeyine koyun ve iki düz, dikdörtgen somun haline getirin.
 8. Somunları fırın tepsisine yerleştirin ve keskin bir bıçakla yüzeyde birkaç kesim yapın.
 9. Fırın tepsisini fırına yerleştirin ve ekmek altın rengi kahverengi ve çıtır çıtır olana kadar yaklaşık 20 ila 25 dakika pişirin.
 10. Ekmeği fırından çıkarın ve bir tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın.
ciabatta’yı uygun şekilde saklayın


Çoğu ekmekte olduğu gibi, tazeliğini ve çıtırlığını korumak için ciabatta en iyi şekilde oda sıcaklığında, bir kese kağıdında veya ekmek kutusunda saklanır. Ancak ekmek dilimlenmişse bir iki gün içinde veya buzdolabında tüketilmelidir.

Ciabatta’yı ne kadar süre dondurabilirsiniz?


Ciabatta donar ve iyi saklanır. Ekmeği dondurmak için hava geçirmez bir kaba veya poşete sarmalı ve ardından dondurucuya koymalısınız. Ciabatta yaklaşık iki ila üç ay boyunca dondurucuda kalacaktır. Ekmeği tekrar eritmek için oda sıcaklığında yavaş yavaş erimesine izin vermeli veya fırında pişirmelisiniz.

Shiabatta mı Chabatta mı? köken ve telaffuz


“Ciabatta” adı İtalyanca’dan gelir ve “terlik” veya “terlik” anlamına gelir. Ekmeğin düz ve uzun şekli, ona adını veren terliği andırıyor.


“Ciabatta” Almanca’da genellikle “tschabatta” olarak telaffuz edilir. Doğru İtalyanca telaffuz “tschah-baht-ta” olacaktır.

Ciabatta’nın özelliği nedir?


Ciabatta’yı özel kılan, dokusu ve tadıdır. Hamurun uzun süre dinlenme süresi ve pişirme sırasındaki doğru nem, ciabatta’yı bu kadar benzersiz kılan kabarık, havadar bir kırıntı oluşturur. Ayrıca ciabatta, diğer tatlar ve malzemelerle mükemmel bir şekilde birleşen hafif, tereyağlı bir tada sahiptir.

Delikler ciabatta’ya nasıl giriyor?


Ciabatta’daki delikler, fermantasyon ve maya ve ekşi hamur kullanımıyla oluşturulur. Fermantasyon işlemi sırasında, maya ve laktik asit bakterileri, hamurda hapsolan ve pişerken genişleyen karbondioksit üretir. Hamur ayrıca karakteristik delik desenine sahip açık ve gözenekli bir kırıntı oluşturmak için birkaç kez katlanır ve gerilir.