Kızılay Lideri deklare etti! Zelzele bölgesi için kritik 72 saat ayrıntısı

DeSouza

New member
Kızılay, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde işçi ve gönüllülerini koordine ederek, bölgeye taşınabilir mutfak ve ikram araçlarını yönlendirdi. Sarsıntı bölgelerine çadır ve battaniye sevki yapılarak, acil gereksinimlere karşı kan sevki davetinde bulunuldu.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Kilis başta olmak üzere bir epeyce vilayette şiddetli hissedilen zelzele için Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası kuran Kızılay, AFAD’daki uyum merkezinden gelebilecek bakılırsavlere yönelik olarak da planlamaları sürüyor.

Kızılay Lideri Kerem Kınık, CNN Türk canlı yayınında bölgeye ait ayrıntıları paylaştı, vatandaşlara davette bulundu.

Kınık’ın açıklamaları şöyleki:

Pazarcık tarafındayız evvela vatandaşlarımızın sarsıntının yaşandığı bütün yerleşim ünitelerini terk etmesi gerekiyor. Binaların yanlarında da değil muhiti terk etmeleri gerekiyor. İkincisi hakikaten çok büyük bir afet ile sınanıyoruz. Arama kurtarma gruplarımızın sayıları yollarda kimi yerler kapandı. Vatandaşlarımızın kendilerini fizikî olarak denetim edip hasarlı binalara girmemeleri gerekiyor.

KAN MUHTAÇLIKLARINI GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bölgede yaralı sayılarına ve gereksinimlerine nazaran kan sevkiyatlarını birinci etapta yapmıştık. Şu anda ülke genelinde çağrımızla 10 binin üzerinde vatandaşımız gelip kanını bağışladı. Günlük 20 bin civarında kan alabilir durumdayız. Buna devam edelim. Kan gereksinimlerimizi gidermeye çalışıyoruz.

Diğer taraftan şu anda inanılmaz ağır hava şartlarında kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Battaniye, mont, kışlık ayakkabı, çadır, vatandaşlarımızın ısınması için gerekli olan materyalleri elimizdeki ulusal kapasitemizi bölgemize sevk ettik. Üretimiz, bilhassa battaniye üretenler, ısıtma gereçleri üreten üreticilerimizin hazırlık yapması gerekiyor.

Vatandaşlarımız ikinci el kıyafetleri toplamasında onlar alanda yardım gereçleri manasında dert oluşturuyor. Taşınabilir takımlarımız, aş konutlarımız, çadırlarımız alana intikal ettiler. Ülkedeki kapasitemizi bölgeye seferber etmiş durumdayız.

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

(Kan bağışları devam etmeli mi?)
10 bin daha alabiliriz. Bunlara gereksinimimiz var bu kanın inançlı bir biçimde gitmesi gerekiyor. Testler yapmak zorundayız, vatandaşlarımız anlayışla karşılasınlar. Bütün gruplarımız sahadalar. Kızılay’da son zelzelede kan merkezimiz çöktü. Alanda taşınabilir kan merkezi kurmak durumunda kaldık. Bugün anlayış günü ne olur sabredelim. Gereksinimlerimizi birlikte danışarak verelim.

ELEKTRİKLİ BATTANİYE, ISITICI…

(Hangi materyalleri bekliyorsunuz?)
Birinci etapta battaniye, elektrikli ısıtıcılar. ondan sonrasında kışlık montlar zira beşerler konutlarına giremiyorlar on binlerce beşerden bahsediyoruz. Bereler, atkılar bunlara muhtaçlık var fakat kullanılmamış, ikinci el değil.

Üreticilerimiz de bu manada besin manasında ticaret yapan market zincirlerimiz, besin fabrikalarımız bunlar da afetin etkilendiği bölgelerdeki depolarında bu materyallerinin sevkiyatlarını hazır tutsunlar. Onlardan talep edeceğiz. Tablo hayli fazlaca büyük, bunun üstesinden gelmek için epeyce büyük bir yardımlaşma seferberliğine muhtaçlığımız var.

72 SAAT DETAYI

(Vatandaşlar nasıl yardımda bulunabilir?)
Lütfen 72 saat arama ve kurtarmaya odaklanmış durumdayız. Bölgeye dışarıdan yardım niyetli gelmemesi gerekiyor. İtfaiyeciler, arama kurtarma akredite birlikleri, AFAD takımlarımız alana intikal ediyorlar. Elektrik sınırlarında, su çizgilerinde zahmetler var. Şirketlerin mühendisleri alana intikal ediyorlar. Şu an değil birinci 72 saat geçtikten daha sonra göstereceğimiz noktalarla bu bağışları yapabiliriz. Şu anda acil muhtaçlıkları alanda çözebiliyoruz vatandaşlarımız ve bilhassa büyük tüccarlarımız hazırlıklarını yapsınlar.

168 NUMARALI DAVET MERKEZİ

(Vatandaşlar nereye gelmeli?)
168 numaralı davet merkezimize ulaşabilirler. Kendi ulaştırmak istedikleri yardımlar nelerse onları bize bildirebilirler.

KAN BAĞIŞI İÇİN ADRES

Şu anda Türkiye’nin 300 noktasında kan bağışı kabul ediyoruz. Afetin yaşanmadığı vilayetlerdeki vatandaşlarımızın hassas olması gerekiyor. Kanver.org’dan vatandaşlar en yakın lokasyonu öğrenebilirler ve buraya ulaşabilirler.

Hem yardımlar hem telefonla vs. birtakım yakınlarına ulaşamayan vatandaşlar zelzele bölgesine geliyorlar. Biraz evvel tıkanmış yol vardı biz geçiş üstünlüğümüz bulunmasına karşın sıkıntı geçtik. Zelzele bölgesindeki insanların dışarıya tahliye edilmesi gerekiyor. Sarsıntı bölgesine bir akış var. Vatandaşlarımızın sabretmesi gerekiyor. Yolları kapatmayalım, hastanelerin önlerini kilitlemeyelim. 72 saat arama kurtarma gruplarımıza dayanak olalım.

AFAD YARDIM NUMARALARINI PAYLAŞTI

AFAD da zelzele bölgesi için yardım numaralarını paylaştı. Yapılan açıklamada, “Depremden etkilenen vilayetlerimizde yürütülen çalışmalara takviye vermek isteyen vatandaşlarımızdan ağır talep gelmektedir. Yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız “deprem” yazarak 1866’ya SMS (20 TL) gönderebileceği üzere banka hesap numaraları üzerinden de bağış yapabilecektir.” denildi.