Kızılay grupları zelzele bölgesinde! Taşınabilir mutfak kuruldu

DeSouza

New member
Depremin akabinde afetzedelere yardım ulaştırmak için 7/24 çalışma temeline geçen Kızılay, 350’ye yakın profesyonel ve binden çok gönüllüsü ile birebir zamandapremzedelere birebir vakitte arama kurtarma ve sıhhat işçilerine takviye sağlıyor. 10 vilayette şiddetli biçimde hissedilen sarsıntı için harekete geçen Kızılay, 8 Afet Müdahale Merkezi ve 11 Kızılay Şubelerinden uzman takımlar bölgeye intikal ettirdi.

Kızılay yöneticileri afete müdahale çalışmalarını yerinde koordine ediyor

Büyük sarsıntının akabinde afet bölgesine intikal eden Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, vatandaşlara davette bulunarak hasarlı konutlara girilmemesi ihtarında bulundu. Kınık, “AFAD Seviye4 düzeyinde bir afet ilan etti. Biz de Kızılay’ın tüm barınma, besin, beslenme ve kan hizmetleri kapasitesini bölge için seferber ediyoruz. Bütün lokal şubelerimiz ve komşu şubelerimiz arama ve kurtarma çalışmalarına takviye olmak üzere sahadalar. Aşevlerimiz açık. Taşınabilir mutfak tırlarımız alana intikal ediyor” dedi.
Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da Kahramanmaraş’taki çalışmaları yerinde koordine etmek için zelzele bölgesine ulaştı.


Mobil mutfak ve ikram araçları depremzedelerin hizmetinde

Kızılay, 77 ikram aracı ve 5 taşınabilir mutfak tırı ile sarsıntıdan etkilenen vilayetlerde beslenme hizmeti vermek için afet bölgesinde. Ayrıyeten sıcak yemek, ikramlık gereç, çorba, sıcak/soğuk içecek ve su dağıtımına devam ediyor. Vatandaşların soğuktan etkilenmemeleri için de ağır gayret sarf eden Kızılaycılar, battaniye, çadır ve yatak sevkini de sürdürüyor.


Psikososyal takviye çalışmaları başladı

Kızılay’ın Psikososyal takviye takımları depremzedelere takviye için bölgeye sevk edildi. Kaza ve afet anında en hayli etkilenen kırılgan kümeler üzerinde afetin ruhsal tesirini en aza indirmek üzere alana inerek ailelere dayanak veren Kızılaycılar, sarsıntının tesiri ortadan kalkıncaya kadar bölgede kalmaya devam edecekler.