Kenya’da e-ticarete istikamet verecek

A

admin

Guest
İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı davet merkezi platformu olan ve Call Center Studio (CCS) markasıyla altı kıtada44 ülkeye ulaşan AloTech, Kenya’nın en büyük e-ticaret pazar yerlerinden Copia Kenya’ya vermeye başladığı hizmetle bu ülkedeki e-ticaretin bir daha şekillenmesinde kıymetli bir rol üstlenecek.

İnternet erişimi hudutlu olduğu için e-ticaret alışverişini ülke geneline yayılan 40 bin civarında dağıtım noktası üzerinden sağlayan Copia Kenya, AloTech yardımıyla alışverişin davet merkezi üzerinden yürütülmesini sağlayacak.

Kenya ile birlikte Afrika genelinde de 10’un üzerinde ülkeye ulaştıklarını belirten AloTech CEO’su Cenk Soyak, bu yıl Kenya’da ofis açmayı planladıklarını söylemiş oldu.

Kenya’daki e-ticaret sistemini anlatan Soyak, “Copia Kenya da bu sistemin öncüsü. Buna göre e-ticaret alışverişi yapmak isteyen bir kişi, Copia Kenya’nın ülke geneline yayılan 40 bin civarındaki dağıtım noktasından birine giderek almak istediği eseri seçiyor. Eser, o dağıtım noktasında var ise çabucak tedarik ediliyor yoksa da sipariş edilerek temini sağlanıyor. Fakat bu sistem, en büyük avantajlarından biri sürat olan e-ticaret için önemli bir vakit ve verimlilik kaybı. Öbür taraftan entegre bir sistemleri olmadığı için siparişler, ödeme sistemleri ve teslimat süreçlerini başka farklı yürütüyorlar. AloTech olarak sağladığımız hizmetle tüm bu sistemlerin birbirine entegrasyonunu sağladık. Şu anda Copia Kenya’nın Kenya’daki 300, Uganda’daki ise 100 müşteri temsilcisi bizim sistemimiz üzerinden müşterilerine hizmet veriyor. Birinci etapta telefonla görüşme üzerinden ilerleyen bu hizmetin ikinci evresinde chat servislerine geçeceğiz. Bunun için demo çalışmalarına başladık” diye konuştu.

Daha evvel Afrika pazarında Kuzey Afrika’da ve Nijerya’da hizmet verdiklerini söyleyen Soyak, Copia Kenya ile bir arada Sahraaltı Afrika pazarında kısa müddette süratli bir büyüme yakalayacaklarını belirterek, bu yıl Kenya’da bir ofis açmayı planladıklarını kaydetti.