Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreterinin vefatıyla ilgili davanın görülmesine başlandı

A

admin

Guest
Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Murat T. ile Muhiddin Sağlam’ın eşi Hatice, çocukları İkram, Muhammed Berk ve Seyfettin Sağlam katıldı.

Sanık Murat T, duruşmadaki savunmasında, kendisinin de aile üzere mağdur olduğunu öne sürdü.

Kendisine kumpas kurulduğunu sav eden Murat T, “Sadece kovan üzerinden hareket ediliyor. Yargılandığım FETÖ davası var, çabucak hemen sonuçlanmadı. Yargılanmadan hatalı muamelesi gördüm. Benimle alakası olmayan bir durumdan aylarca tutuklu kaldım.” halinde savunma yaptı.

Kendisinin 2008-2011 senelerında Mardin’de bakılırsav yaptığını anlatan Murat T, “Evimden çıkan kovanlar, özel güvenlik şirketlerinin silahlarına ilişkin. Kovanların konutumda olması meraktan kaynaklanıyor.” sözünü kullandı.

Mahkeme liderinin “Silahın bir özelliği yok, niye fazlaca kullanılan bir silahın kovanını alıyorsun?” halindeki sorusu üzerine Murat T, şunları söylemiş oldu:

“Suçlu olsam niye kovanı saklayayım? 25 Temmuz 2016’da gözaltına alındım. Kovanlar kilitli siyah çantadaydı. Polisler bana çantanın şifresini sordu. Muhtemelen konutumda arama yapanlar ve bu kovanlardan sorumlu olanlar koydu. Bu kovanı kimin koyduğunu bulmamız gerekiyor. Bu kovan daha sonradan konuldu. Ortada profesyonel bir cinayet var. Bu cinayet benim üstüme yıkılmaya çalışılıyor. Tanımadığım, bilmediğim birisi. yıllardır kovanı konutumda saklamam akla mantığı uymuyor. Ben pakım.”

Hatice Sağlam ise olayın öncesinde bahçede 2 kişi gördüğünü ve bu şahısların robot fotoğraflarının çizildiğini belirterek, hatalıların bulunmasını istedi.

Müşteki avukatı Akif Hoş de olayın akabinde bir kişinin emniyete “itiraf mektubu” yazılı mektup teslim ettiğini lisana getirerek, mektubu emniyete götüren kişinin dinlenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Nisan’a erteledi.

Duruşmanın akabinde gazetecilere açıklamada bulunan Seyfettin Sağlam, faillerin bulunmasını istediklerini kaydetti.

Kastamonu’da konutunun önünde 27 Aralık 2012’de silahlı taarruza uğrayan Muhiddin Sağlam hayatını kaybetmişti.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 25 Temmuz 2016’da gözaltına alınan ve ondan sonrasında meslekten ihraç edilen polis memuru Murat T’nin meskeninde yapılan aramada bir çanta ortasında silah kovanlarına rastlanmış, geçen yıl tamamlanan kriminal incelemede bunların Muhiddin Sağlam cinayetinde kullanılan silahtan çıkan kovanlarla eşleştiği belirlenmişti.

Bunun üzerine tutuklanan Murat T, 10 ay tutuklu kaldıktan daha sonra isimli denetim kuralıyla hür bırakılmıştı.