İstanbul’da Gezilecek Yerler

Felaket

New member
İstanbul, kültürlerini ve tarihini iyi giyen, onları dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere sunacak çok şeyi olan heyecan verici bir şehir. Neolitik çağlarda kurulan İstanbul bugün, camileri, bazilikaları, katedralleri ve antik çarşıları ile tarihi mirasına sadık kalan modern bir şehirdir. Doğu ile Batı arasında yer alan Türkiye’nin en büyük şehri, tüm ziyaretçilere hitap edecek bir entrika ve çekicilik havası sunuyor. İşte İstanbul’un en gözde turistik yerlerine genel bakış

Galata Kulesi
67 metre (219 fit) yüksekliğindeki Galata Kulesi, eski şehir ve çevresinin muhteşem manzarasını sunan İstanbul silüetini yönetiyor. Mesih Kulesi olarak bilinen ortaçağ taş kule, 1348 yılında inşa edildiğinde İstanbul’un en yüksek binasıydı. Bugün hala İstanbul’un üzerinde duruyor. Kule yüzyıllar boyunca değiştirilmiş, bir zamanlar yangınları tespit etmek için bir gözlem kulesi olarak kullanılmıştır. Bugün, üst kısımları arasında dokuz katlı binada asansörle ulaşılan bir kafe, restoran ve bir gece kulübü bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı
Lüks ve güzel, Versay Sarayı ile karşılaştırılan Dolmabahçe Sarayı’nı tanımlamak için kullanılan sıfatlardan sadece birkaçı. 19. yüzyılda 14 ton altın varak kullanılarak inşa edilen Türkiye’nin en göz alıcı sarayı, geleneksel Osmanlı mimarisini Avrupa Neoklasik, Barok ve Rokoko tarzlarıyla harmanlamaktadır. 1856’dan 1924’e kadar altı sultana ev sahipliği yapan otel, aynı zamanda Kraliçe Victoria’dan bir hediye olan dünyanın en büyük Bohem kristal avizesine de ev sahipliği yapıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın manzarası çarpıcı: Boğaz kıyısı boyunca inşa edilmiş.

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii’ni ziyaret edenler, güzelliğinin ve huzurunun onlara ilham veren bir maneviyat duygusu verdiğini söylüyor. İstanbul’un Üçüncü Tepesi’nde bulunan camiye 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılması emredildi. Gerçekten de cami, İslam ve Bizans mimarisinin en iyilerini harmanlayan görkemli. Cami, bahçeler bir silah deposu olarak kullanıldığında bir yangının patlaması sırasında I. Dünya Savaşı da dahil olmak üzere yıllar boyunca büyük hasar gördü. 20. yüzyılın ortalarında restore edilmiştir. Cami dört minareyle işaretlenmiştir, bu da bir sultan tarafından yaptırıldığını gösterir. İnşa edildiği zaman kubbe Osmanlı İmparatorluğu’nun en yüksek kubbesiydi.

Kapalıçarşı
Alışveriş yapmayı seven gezginler, Kapalıçarşı’yı ziyaret etmeyi kaçırmamalı, 5.000 dükkan onu dünyanın en büyük kapalı pazarlarından biri haline getirmektedir. Günde çeyrek milyondan fazla ziyaretçi alan çarşıda mücevher, uçulabilecek veya uçmayacak halılar, baharatlar, antikalar ve el boyaması seramikler bulunuyor. Çarşı 1461 yılına dayanıyor ve bugün iki camiye, dört çeşmeye, iki hamama veya buhar banyosuna ve en nadir ve en değerli eşyaların geleneksel olarak bulunduğu Cevahir Bedesten’e ev sahipliği yapıyor. Burada alışveriş yapanların eski paraları, değerli taşlı mücevherleri, kakma silahları ve antika mobilyaları bulacakları yer.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı, tarihi ve çarpıcı manzarayı acele etmeyecek bir deneyimde birleştiren, görülmesi gereken cazibe merkezlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu tarihinde zengin olan Topkapı Sarayı, 27 kilometrelik beş kilometrelik taş duvarla çevrilidir. 15. yüzyıla kadar uzanan Topkapı, Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç’e bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu sultanlarının resmi bir kraliyet ikametgahı ve Türk hükümetinin merkezi idi, ancak şimdi dünyanın en büyük ve en eski sarayı olarak kabul edilen bir müzedir. Ziyaretçiler, hükümetin çalıştığı harem mahallelerine, sultanlar tarafından kullanılan eski silahların bir koleksiyonuna, büyük bir porselen koleksiyonuna sahip saray mutfaklarına ve mücevher ve saat koleksiyonuyla hazineye bir göz atabilirler.

Sultan Ahmet Camii
yüzyılın başlarında inşa edilen Sultanahmet Camii, bugün aktif bir ibadethane olarak kalmaktadır. Bu, camiler Müslümanlar için günlük beş namaz vakti boyunca ziyaretçilere kapalı olduğu için ziyaretçilerin dikkatlice zamanlamaları gerektiği anlamına gelir. Tüm ziyaretçiler ayakkabılarını çıkarmalı ve kadınlar saçlarını örtmelidir. Bu, çeşitli lale tasarımlarında 20.000 seramik karo ve hepsi de karmaşık tasarımlara sahip 200 vitray pencere içeren paha biçilmez hazinelerini görmek için ödemek için küçük bir fiyattır. Sultan Ahmet tarafından yaptırılan cami, adını kubbe üzerindeki mavi çinilerden ve iç mekanın üst katlarından almaktadır.

Ayasofya Camii
Ayasofya bir zamanlar yüzyıllar boyunca birçok dine hizmet eden bir ibadethane idi. 537 yılında inşa edildiğinde Konstantinopolis Patrikhanesi’ne ev sahipliği yapan bir Yunan Doğu Ortodoks bazilikası olarak başladı. 12. yüzyılda neredeyse yirmi yıldır bir Roma Katolik kilisesiydi. 1453’te cami oldu, 1931’e kadar kapalı kaldı. 1935 yılında müze olarak yeniden açıldı. Bir zamanlar dünyanın bir zamanlar en büyük katedraliydi ve Bizans mimarisinin harika bir örneği olduğu için Sultanahmet Camii de dahil olmak üzere diğer camilere ilham kaynağı oldu. Çeşitli dini sahneleri tasvir eden mozaikleri ile ünlüdür.