iPhone 14 stok ıstırabı önemli boyutlara ulaşabilir

Samuag

New member
Çin’den bir daha yükselişe geçen COVID-19 hadiseleri 2020 yılında şahit olduğumuz ekstrem kapanma önlemlerini yine gündeme getirmişti. Ayın başında en büyük iPhone fabrikasının kapanmış ve iPhone 14 üretiminde aksamalar olmuştu. Aksamalar büyüyerek devam ediyor.

iPhone 14 üretiminde sıkıntı

Zhengzhou kentinde yer alan Foxconn’un iPhone üretim tesislerinde sıkı önlemler bir yana artık kısıtlamalardan bunalan emekçilerin protestolar düzenlemesi de üretimi ezaya soktu. aslına bakarsan ay başında olan kapanma iPhone 14 üretimini bir ölçü düşürmüştü. Tahliller Black Friday haftasında Apple’ın 2 milyon düşüşle 8 milyon telefon satacağını iddia ediyor.

Kapanma önlemlerinin hala ağır bir biçimde devam etmesi yılın son çeyreği için Apple’ı önemli bir iPhone 14 stok zahmetine sokacak. Son çeyrekte beklenen toplam iPhone 14 üretiminin yüzde 5 civarında azalacağı belirtiliyor.

Apple’ın yıl içerisinde tahminen de en çok satış yaptığı devir son çeyrek oluyor. Yeni iPhone serisi tam olarak piyasaya çıktığı için hem Black Friday tıpkı vakitte Noel tatili satışlarında yüksek performans sergiliyor. Yüzde 5 civarında bir düşüş 2-3 milyon ötüründa bir azalmaya denk geliyor olacak. Bu da yalnızca son çeyrekte Apple’ın 5 milyon daha az telefon satacağı manasına geliyor.