İki sektör böyle birleşiyor

Felaket

New member
Otomotiv tedarikçileri e-bisiklet için gelişiyor


Araba ve bisiklet endüstrileri nasıl birleşiyor?Bosch Grubu, on yılı aşkın süredir elektrikli bisikletler için gelişmiş ve tutarlı sistem çözümleri geliştiriyor.

© Kaynak: Stefan Weißenborn/dpa-tmn


Ya bisiklet ya da araba fanı – ikisi birden mümkün değil. Yoksa öyle mi? Araba ve bisiklet endüstrileri yıllardır birlikte büyüyebileceğinizi gösteriyor. Ancak projeler her zaman başarılı olmuyor.
19. yüzyılın sonunda birçok büyük bisiklet üreticisi arabalara geçiş yaptı. Diğerlerinin yanı sıra, aslında otomobil endüstrisinin klasik bir temsilcisi olan Opel, bisiklet yapımında uzun bir geleneğe bakabilir. En geç İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, bisiklet ve araba endüstrileri çok farklı şekillerde gelişti ve büyük ölçüde kendi yollarına gitti.


Ancak bir süredir birbirlerine yeniden yaklaşıyorlar. Küresel otomobil devleri, bazen büyük ekonomik başarılar elde ederek iki tekerlekli araç işine girdiler. Bununla birlikte, otomotiv gruplarının bisiklet işine yaptığı her saldırı, kalıcı bir başarı ile taçlandırılmamaktadır.

IAA’da Bisikletler


IAA ticaret fuarı, araba ve bisiklet endüstrilerinin yakınlaşmasının özellikle sembolik bir örneğidir. Onlarca yıldır, yalnızca arabaya odaklanılan güçlü araba lobisinin bir performans şovu ve küresel simgesiydi. Bisikletler, eğer varsa, tuhaf bir marjinal fenomen olarak tolere edildi.


Ancak IAA 2021 yeni bir formatta Frankfurt yerine Münih’te gerçekleştiğinden, iki tekerlekli araçlar tamamen farklı bir statü kazandı. O zamanlar bisiklet üreticileri, Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’nin (VDA) himayesinde kendilerini büyük ölçekte resmi olarak sunabiliyorlardı. Münih ticaret fuarında dev bir salonu bile en yeni ürünleriyle doldurdular. Aynı zamanda birçok iki tekerlekli araç markası Odeonsplatz’da temsil edildi. Bu yılın eylül ayında, IAA bir kez daha bisiklet tutkunları için de bir Mekke olacak. Bununla birlikte, mobilite ticaret fuarı sadece iki sektör arasındaki hayırsever işbirliğini değil, aynı zamanda ekonomik işbirliğini de sembolize ediyor.

Babboe Carve – fark yaratan kargo bisikleti


Aynı anda dengeli ve manevra kabiliyetine sahip – bölme mekanizması sayesinde Babboe Carve, üç tekerlek üzerinde hızlı sürüş keyfi vaat ediyor.

© Kaynak: Mhoch4

Otomotiv tedarikçileri e-bisiklet için gelişiyor


Otomotiv endüstrisinin bazı bölümleri, yıllardır devam eden pedelec patlamasından büyük ölçüde yararlanıyor, çünkü birkaç klasik otomotiv tedarikçisi gerekli elektrikli tahrik sistemlerini üretiyor. Bosch Grubu özellikle başarılı oldu. 2011’den bu yana elektrik destekli bisikletler için sofistike ve sürekli gelişen sistem çözümleri sunuyor ve hatta e-bisikletin devam eden evriminde öncü haline geldi.

O zamanlar, 1010’ların başında, 2012’den beri Bosch e-bisiklet bölümünün başkanı olan Claus Fleischer’in 2019’da bölümünün onuncu yıldönümü münasebetiyle bildirdiği gibi, iki dünya çarpıştı. Birbirleriyle rahat bir şekilde ilgilenen Bosch erkekleri, iş toplantılarına seçkin bir tavır ve resmi takım elbise ile katıldılar. O zaman. Bosch bisikletçileri artık iki tekerlekli araç dünyasına sağlam bir şekilde yerleşmiştir ve yerel geleneklere uyum sağlamıştır. Ve Bosch kesinlikle yalnız değil. Diğer otomotiv tedarikçileri Svabyalıları örnek aldı ve şimdi benzer tahrik çözümleri sunuyor. Bunlar arasında Fransız Valeo grubu veya Alman üreticiler Brose, Mahle ve gelecekte muhtemelen Schaeffler de var.

Porsche Pedelec’leri


Elbette, Bosch’un başarısı, güçlü bir şekilde büyümeye devam eden pazarda artan ilgiye yol açması muhtemel olan otomobil üreticilerinin gözünden kaçmadı. Bunun en etkileyici örneği Porsche’nin bağlılığıdır. Spor otomobil üreticisi bir süredir, diğer şeylerin yanı sıra, üst düzey üretici Rotwild ile işbirliğinden gelen bir dizi pedelec modeli sunuyor.

2021’de Zuffenhausen merkezli şirket, Hırvat pedelec üreticisi Greyp’i de devraldı ve bisiklet üreticisi Storck ile birlikte yeni e-bisiklet markası Cyklaer’ı piyasaya sürdü. 2022’de spor otomobil üreticisi, ekstra hafif pedelec sürücülerin yenilikçi üreticisi Fazua’yı bünyesine kattı. Artık Münih yakınlarında, Porsche’nin gelecekte e-bisiklet segmentini şekillendirmede belirleyici bir rol oynamak için faaliyetleri bir araya getirdiği Porsche eBike Performance GmbH var.

Kargo bisikletlerine büyük ilgi


Yakın geçmişte, otomotiv endüstrisinin bazı bölümleri, özellikle kargo bisikletlerine artan bir ilgi göstermiştir. Bununla birlikte, bazı başarısızlık örnekleri de vardır. Örneğin VW, 2021’de piyasada olması gereken akıllı yatırma teknolojisine sahip üç tekerlekli bir kargo bisikleti geliştirdi. Ancak, seri üretime giderken maliyetler muhtemelen kontrolden çıktı, bu yüzden aslında gelecek vaat eden proje düştü. Aşağı Saksonya’nın kırmızı kalem rejiminin kurbanı.


VW’den önce bile, otomotiv tedarikçisi Schaeffler, dört tekerlekli Bio Hybrid e-kargo konseptiyle bir tür pedallı Twizy geliştirdi. Emisyonsuz mini mobil çok iyi karşılandı. 2020’de, kamyonu piyasaya sürmek isteyen ancak sürdürülebilir finansman bulamayan Bio-Hybrid GmbH yönetim tarafından satın alındı. 2021’de proje toprağa verildi. Aynı yıl BMW, ön çerçeve ile geniş arka kısmın döner bir eksenle birbirine bağlandığı ve viraj alırken ön alanın yana doğru eğilmesine neden olan üç tekerlekli “Dynamic Cargo” konseptini bir tasarım olarak sundu. Bir yıl sonra, BMW fikrinden yola çıkarak, bisiklet üreticisi Cube tarafından 2022’nin sonunda piyasaya çıkması gereken seriye yakın bir üç tekerlekli araç konsepti hayata geçirildi. Ancak, başlangıç uzayacak gibi görünüyor.

General Motors tarafından kurulan bisiklet markası Ariv, kesinlikle ve sonunda başarısız oldu. 2019’da, GM’nin kendi elektrikli tahrik sistemi ve pek çok tantanayla tamamlanan şık ve zarif bir şekilde hazırlanmış bir pedelec modeliyle iddialı iki tekerlekli proje başlatıldı. Ancak Corona krizinin ardından büyük ABD otomobil şirketi tasarruf etmek zorunda kaldı. Maliyet düşürücüler, korkutucu bir şekilde birdenbire düşük marjlı iki tekerlekli araç markasına damgasını vurdu. GM’nin iki tekerlekli araçlar dünyasına hızlı girişinin ve çıkışının tanıkları, internette hala çok sayıda ve yeni fiyatların çok altında bulunabilen yeni Ariv pedelec’lerdir.

Haberler/SP-X