Google, Mac’leri Chrome OS Flex ile Chromebook’a dönüştürüyor

Samuag

New member
Google artık Chrome OS‘u Chromebook harici aygıtlarda da kullanılabilir hale getiriyor. Şirket, Chrome OS Flex isimli bir Chrome OS sürümüne erken erişim programını başlattı. Fiyatsız indirilebilen Chrome OS Flex, Windows PC’ler ve Mac’lerde Chrome OS tecrübesi sunacak.

Mac’lere Chrome OS tecrübesi geliyor

Bilhassa eğitim ve işletmeler göz önünde bulundurarak tasarlanan Chrome OS Flex, aygıtlardaki mevcut Windows yahut MacOS heyetimin yerini alacak. Ayrıyeten şirket, yeni işletim sisteminin eski aygıtlarda yavaş çalışan işletim sistemlerine oranla daha süratli çalıştığını belirtiyor.

Google, Chrome OS Flex’te resmi Chrome Tarayıcı, Google Asistan ve aygıtlar ortası özellikleri Chrome OS ile birebir kullanıcı arayüzünde sunuyor. Yeni işletim sistemi Google Play ve Android uygulamaları desteklemiyor.

İsteyen kullanıcılar bulut tabanlı yeni işletim sistemini aygıtlarına yüklemeden önyüklenebilir bir Chrome OS Flex USB şoförü oluşturarak fiyatsız test edebilecekler. Tecrübeden şad kalanlar ya da direkt yüklemek isteyenler de şirkete göre yalnızca birkaç dakika içerisinde süreçlerini gerçekleştirebilecekler.

Google, Fast Pair’i Android 13 ile daha fazla aygıta sunabilir

1 gün evvel eklendi

Google, 2020 yılında kullanıcıların eski bilgisayarlarını Chrome OS aygıtlarına dönüştürmelerine imkan tanıyan CloudReady isimli bir uygulama sunan Neverware’i satın almıştı. Erken erişime sunulan Chrome OS Flex de CloudReady’nin üzerine inşa edildi. İşletim sisteminin kararlı bir sürümü kullanıma sunulduğunda CloudReady müşterileri Chrome OS Flex’e fiyatsız olarak yükseltilecek.

Kararlı sürümünün önümüzdeki aylarda yayınlanması beklenen Chrome OS Flex’i kullanmak isteyenler erken erişim programına dahil olabilirler lakin kararlı bir yapıya sahip olmadığı için kullanıcıların birtakım yanılgılarla karşılaşabileceklerini belirtmek gerekiyor.

• Anasayfa
  • Yazılım
  • Öteki Yazılım Haberleri
  • Google, Mac’leri Chrome OS Flex ile Chromebook’a dönüştürüyor