Fan eğrisinin iyi kötü tonu

semaver

New member
Hannover. Ben büyük laflar eden biri değilim” diyor Bastian Schweinsteiger, hayranlarıyla bir partide sırıtarak. Sonra futbol yıldızı alkışlamaya başlıyor ve stadyumdan bildiği bir şarkıya katılıyor. birlikte kükredi: “BVB! Orospu çocukları!” 2014’ün o akşamı, o zamanlar Bayern Münih’te orta saha oyuncusu olan Schweinsteiger, kulübünün taraftarları için kendisini bir kahraman yaptı ama aynı zamanda küçük bir skandala da yol açtı.

Taciz edici şarkısının bir videosu internette dolaştığında, Dortmund’dan şikayetler yağdı. Schweinsteiger tatilinden bir video yayınlamak için acele etmek zorunda hissetti: “Tüm Borussia Dortmund hayranlarından, yöneticilerinden ve oyuncularından özür dilemek istiyorum.” “Küfürle kimseyi gücendirmek istemiyorum” diye ekledi ve “Umarım her şey yeniden düzelir!”

Küfürle kimseyi kırmak istemiyorum: Bastian Schweinsteiger.

“Küfür söyleyerek kimseyi gücendirmek istemiyorum”: Bastian Schweinsteiger.

© Kaynak: imago görselleri/Mika Volkmann

Her nasılsa her şey yeniden düzeldi: Kısa süre sonra dünya şampiyonunun açıklamaları neredeyse unutuldu, bugünün TV uzmanı yine her zaman olduğu popüler adam olarak kabul edildi. Ne de olsa Schweinsteiger özel bir şey söylemedi tabiri caizse: Orospu çocuğu kelimesi tam olarak futbol kültüründe seçilmiş bir ifade değil, ama bugün hala tekrar tekrar duyulabiliyor. Fan eğrisinin iyi kötü tonunun neredeyse bir parçası.

Neredeyse her hafta sonu hayranlar, sadece Almanya’da değil, tüm Avrupa’da rakiplerini karalamak için büyük stadyumlarda şarkı söylüyor. Örneğin, bir kaleci doğrudan rakip taraftarın köşesinin önünde kaleyi koruyorsa, kale vuruşlarına genellikle kale vuruşları eşlik eder. Birkaç yıl önce forvet Timo Werner küstahça yutkunduğunda, aynı zamanda futbol taraftarı olan bazı polis memurlarının “Timo Werner orospu çocuğu!”

Bununla birlikte, hakaret 2020’de bir Bundesliga maç gününde çok fazla öfkeye neden oldu: neredeyse eşzamanlı olarak, birkaç kulübün taraftarları, orospu çocuğu TSG Hoffenheim’ın yatırımcısı Dietmar Hopp’u çağırdı. Hopp’un katılımıyla yatırımcıların oy payını düzenleyen 50+1 kuralını baltaladığını ifade etmek istediler. DFB bir sınırın aşıldığını gördü: Hopp gibi futbola çok para, yürek ve ruh katan bir adama hakaret etmemelisiniz. Cezalar uygulandı.

Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, bir soru cevapsız kaldı: Hopp davasında aslında kime hakaret edildi – ve benzer durumlarda hakarete uğradı? Milyonlarla futboldaki rekabeti bozduğu için burada horlanan sadece bir yatırımcı mıydı? Yoksa cinsel hizmet sunan yüzbinlerce kadın ve erkek aşağılanmış mı?

İyi bir on yıldır Uefa, şu sloganla saldırgan bir halkla ilişkiler kampanyası yürütüyor:

İyi bir on yıldır Uefa, şu sloganla saldırgan bir halkla ilişkiler kampanyası yürütüyor:

İyi bir on yıldır Uefa, “Saygı” sloganıyla saldırgan bir PR kampanyası yürütüyor.

© Kaynak: IMAGO/HochZwei/Sendikasyon

Orospu çocuğu kelimesini hakaret olarak kullanan herkes, görünüşe göre seks işçiliğini saygıyı hak etmeyen bir şey olarak görüyor. Bu tür tiradlar zaten sürpriz olmalı: UEFA, on yıldır “Saygı” sloganıyla saldırgan bir PR kampanyası yürütüyor. Resmi olarak dünyanın en popüler sporunda kimseye ayrımcılık yapılmamalıdır.

Gerçek farklı. Erotik ve cinsel hizmetler meslek birliği sözcüsü ve Berlinli seks işçisi André Nolte, “Tabii ki kötü” diyor. İstismarla da sürekli pekiştirilen damgalama, seks işçileri için gündelik sorunlara yol açtı: “Oda kiralamakta, hesap açmakta, reklam vermekte zorlanıyoruz.”

Böyle sorunların olması gerçekten garip. Ne de olsa, Almanya’da seks işçiliğine sadece resmi olarak izin verilmekle kalmıyor, aynı zamanda talep de ediliyor. “Müşterilerimiz çok!” diyor Nolte ve eklediğinde gülmek zorunda kalıyor: “Ama hepsinin sokakta bizimle birlikte durduğunu ve kırmızı şemsiyelerimizi tuttuğunu? Konu bu değil.” Futbol stadyumlarında artık LGBT kişilere karşı bir açıklık sembolü olarak ara sıra gökkuşağı bayrakları yer alabilir. Seks işçiliğinin sembolü olan kırmızı bir şemsiye neredeyse hiç görünmüyor.

Künt müstehcenlik mi yoksa hedefli aşağılama mı?

Neden futbolda orospu çocuğu kelimesi taraftarların ve hatta profesyonellerin ağzından bu kadar kolay çıkıyor? Yirmi yıldır SC Freiburg hayranı olan ve Supporters Crew ile stadyum siyasetine bulaşan Helen Breit de aynı soruyu soruyor. “Uzun bir süre ben de her şeyin bittiği izlenimine kapıldım” diyor. Breit, bunun “künt bir kabalık” mı yoksa seks işçiliğini kasıtlı olarak aşağılama mı olduğundan emin olmasa da.

Hayran sahnesi en azından ırkçılık ve cinsiyetçiliğe karşı güçlü olan SC Freiburg’un eğrisinde bile orospu çocuğu kelimesi pek tabu değil. Helen Breit, bu tür çağrıların sadece ara sıra değil, “toplu çağrılarda” da duyulduğunu doğruluyor. Bu aynı zamanda organize hayran grupları arasında da gündeme geliyor. Breit, “Stadyumdaki tribünlerdeki destek ve ifade her zaman bir müzakere meselesidir” diyor. Ancak: “Bazen daha iyi ve bazen daha kötü anlaşmalara varırsınız.”

Seks işçilerinin sosyal statüsü iyileşmiyor

Genellikle seks işçileri açısından daha kötüdür. Doğal olarak alçaltılmak, sosyal konumlarını pek iyileştirmez. Nolte, “Neredeyse bir lobimiz yok” diyor. Sürekli varlığı hakkında endişelenir. Yıllardır, yüzbinlerce kişinin uyguladığı ve milyonlarca kişinin peşinden koştuğu fahişeliği yasaklama çabaları var.

Mevcut yasallıklarında bile, fahişeler kendilerini dışlanmış hissediyorlar. Örneğin, cinsel yöneliminden dolayı ayrımcılığa uğrayan herkes yasal olarak böyle bir dezavantaj olduğunu iddia edebilir. Nolte, “Ama bana ‘Burada bir fahişe istemiyorum’ derseniz, o zaman durum böyle değil” diyor. Bu nedenle bazı dernekler, seks işçiliğine dayalı ayrımcılığın yasaklanmasının Genel Eşit Muamele Yasasına dahil edilmesi için çağrıda bulunuyor. O zaman stadyumlardaki orospu çocuklarının çığlıkları muhtemelen dururdu.

Timo Werner ayrıca bir grup polis memuru tarafından bile ağır şekilde aşağılanmak zorunda kaldı.

Timo Werner ayrıca bir grup polis memuru tarafından bile ağır şekilde aşağılanmak zorunda kaldı.

© Kaynak: Marius Becker/dpa

Futbol belki de toplumda bir değişime katkıda bulunabilir mi? Eşcinsellikle uğraşmak bizi iyimser kılıyor: On yıl önce, homofobik kelime dağarcığı stadyumlarda doğal karşılanırken, onlarca yıllık eğitim çalışmalarının ardından bugün artık öyle değil. Çek futbolcu Jakub Jankto Şubat ayında eşcinsel olduğunu açıkladığında, konu artık medyada geniş çapta tartışılmıyordu. Sırada seks işçiliğine daha rahat bir yaklaşım mı var?

Helen Breit, bir yandan organize taraftarların konuya dikkat çekmesini, diğer yandan da kulüplerin harekete geçmesini takdirle karşılıyor: “O zaman on yıl sonra yeniden konuşup şunu söyleyebiliriz: Çok daha iyi oldu.” .” Nolte şüpheci. Ona göre tabuyu da yıkmak gerekiyor. “Seks işçiliği tüketiliyor. Ve bunu daha açık bir şekilde söyleyebileceğiniz bir dünya diliyorum.”

Pek çok taraftarın rakiplerini küçük düşürmek için sadece biraz küfüre ihtiyacı olabilir. Ama belki bir gün profesyonel bir futbolcunun bir seks işçisinin çocuğu olarak gururla ortaya çıkma zamanı gelir. Ve bir noktadan sonra bu orospu çocuğu artık bir küfür olmaktan çıktı. Her ne kadar günümüzün hayran eğrilerinde bunu önerecek çok az şey olsa da.