Etkilenen bir kişi enfeksiyonun sonuçlarıyla nasıl yaşar?

Muqe

New member
Bayan Dudzinski, kitabınızda iki yıldır korona enfeksiyonunun sonuçlarından muzdarip olduğunuzu ve iki saatten fazla çalışamadığınızı bildiriyorsunuz. Çalışma gününüzü nasıl hayal edebilirim?

Devamını oku sonra Reklamcılık

Öncelikle oldukça bağımsız bir yaşam sürdüğümü söylemeliyim. Çoğu insan benim gibi çalışamıyor. Kendi şirketimi yönetiyorum. Beni strese sokacak bir yönetici yok ve evde çalışıyorum. Kural olarak, bir seferde iki saat çalışıyorum ve sonra baş ağrısına bağlı olarak tabletli veya tabletsiz uzanıyorum. Belki uyuyorum, belki uyuyorum, belki ağlıyorum. Birkaç saatlik aradan sonra, iki saat daha çalışıyorum ve bu, iki, en fazla üç çalışma bloğuyla güne yayılıyor.

Hastalığınızın belirtileri tam olarak nasıl ortaya çıkıyor?

Kronik baş ağrılarım var, bitkinlik hallerim var, konsantrasyon güçlüğü çekiyorum, bu kadar zararsız bir şekilde ifade etmek gerekirse kafam çok karışık. Kelime bulmakta zorlanıyorum, randevuları unutuyorum, nesneleri unutuyorum, çok şey kaybediyorum. Muhtemelen birçok kişi böyle bir şeyin olduğunu biliyor. Benim için kapsamı tamamen farklı.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Hastalık izni veya tam yardım

Bu, şirketinizin günlük işlerine nasıl uyuyor?

Yapılacak daha çok iş olduğu için ya da şöyle düşündüğüm için kendimi aşırı genişlettiğim aşamalar var: Ah, şimdi daha iyi hissediyorum, eskisi gibi çalışabilirim. Sonra vücudum şunu söylüyor: Haha, hayır. Sonra üç ya da dört gün boyunca tekrar düz yatıyorum. Daha fazla şeyin olduğu aşamalarda, bazı acil durum frenlerini çekmem gerektiğini fark ediyorum.

Karşı önlem almanız gerektiğini söyleyen fiziksel uyarı sinyalleri nelerdir?

Bunun benlik algısıyla çok ilgisi var. Ayrıca aşırı yük sinyallerini dinlemeyi de seçmelisiniz. Ancak iletişim de bunun bir parçası. Bunu çok şeffaf bir şekilde ele alıyorum ve sonra örneğin şunu söylüyorum: “Bu fikirden dolayı midem ağrıyor.” İşler fiziksel olarak kötüye gittiğinde başım ağrıyor ve kelimeleri bulmakta zorluk daha da kötüleşiyor. Sondan bir önceki aşama, çok sinirli olmamdır, bundan sonra sadece durumum hakkında umutsuzluğa kapıldığım depresif bir dönem olur.

Bize sadece çok çalışmanın başarıya yol açacağı söylendi. Ve eğer başarılı olamazsanız, yeterince sıkı çalışmamışsınız demektir.
Çalışan herkesin gerektiğinde mola verme imkanı yoktur. Bu aynı zamanda işverenlerin biri işe geldiğinde her zaman yüzde 100 talep etmesiyle de alakalı mı? Yalnızca hastalık izni veya tam yardım alternatifleri mi var?

Hayır. Her gün aynı şeyi yapamayız. Kötü uyumuş olabiliriz. Kötü bir haber almış olabiliriz. Başka pek çok şey var: Döngü, çocuk bakımı veya bazı görevler bazı günlerde daha da zorlaşıyor.

Kişi hakkında: Martha Dudzinski, göçmen geçmişi olan öğrenciler ve akademisyenler için mesleki fırsatları destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan SWANS Girişimi'ne başkanlık ediyor.  Bundan önce Mercedes-Benz'in basın sözcüsü, Federal Basın Bürosu'nda danışman ve serbest gazeteci olarak çalışıyordu.  “Sürekli yüzde 60” adlı kitabı (aşağıya bakın!) 23 Nisan 2024'te yayınlandı.

Kişi hakkında: Martha Dudzinski, göçmen kökenli öğrenciler ve akademisyenler için mesleki fırsatları destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan SWANS Girişimi'nin başkanıdır.  Bundan önce Mercedes-Benz'in basın sözcüsü, Federal Basın Bürosu'nda danışman ve serbest gazeteci olarak çalışıyordu.  “Sürekli yüzde 60” adlı kitabı (aşağıya bakın!) 23 Nisan 2024'te yayınlandı.

Kişi hakkında: Martha Dudzinski, göçmen geçmişi olan öğrenciler ve akademisyenler için mesleki fırsatları destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan SWANS Girişimi'ne başkanlık ediyor. Bundan önce Mercedes-Benz'in basın sözcüsü, Federal Basın Bürosu'nda danışman ve serbest gazeteci olarak çalışıyordu. “Sürekli yüzde 60” adlı kitabı (aşağıya bakın!) 23 Nisan 2024'te yayınlandı.

Kaynak: Mina Esfandiari

Yönetici neye örnek teşkil ediyor?

Görünen o ki, sadece işverenler değil, çalışanlar da bunu kabul etmekte zorlanıyor. Hatta bazıları hastalık iznindeyken bile çalışmaya devam ediyor. Ayrıca kendi talepleriniz ve kendinize yönelik aşırı talepleriniz hakkında da yazıyorsunuz. Uygulamaya yönelik baskı bir tutum meselesi midir?

Hayır. Pek çok insanın yüksek bir görev duygusu vardır ve çoğunlukla da vicdan azabı duyarlar. Her zaman yeterince kötü olmadığını düşünüyoruz. Bacağım kırılırsa hâlâ yazabilirim.

Ama kendimize uyguladığımız baskı hiçbir yerden gelmiyor. Bize sadece çok çalışmanın başarıya yol açacağı söylendi. Ve eğer başarılı olamazsanız, yeterince sıkı çalışmamışsınız demektir. Sonra varoluşsal korkular var.

İşverenlerin, çalışanlarını fazla çalışmaya karşı korumak zorunda olduğunu nasıl bir özen yükümlülüğü olarak görüyorsunuz?

Önce tüm kurumun resmi olarak ne ifade ettiğine, sonra da tek tek yöneticilerin nelere örnek olduğuna bakardım. Belki sağlık teklifleri ve çalışma konseyi etkinlikleri vardır. Ancak eğer yönetici bunu anlamıyorsa ve takımın yedek güçleriyle empatiyle ilgilenmiyorsa bunun bana hiçbir faydası yok.

Hastalık performans hakkındaki düşüncelerinizi değiştirdi mi?

Yaşadığım şeyin ne kadar evrensel olduğunu fark ettim. Hepimiz aşırı yüklendik. Streslerim ve semptomlarım farklı olsa da, çoğu zaman düşündüğümüzden çok daha fazla insan bu şekilde hissediyor.

Çoğu durumda nasıl hissettiğimi hatırlamam gerekiyor çünkü bu her zaman belli olmuyor. Pek çok görünmez hastalığın sorunu budur. Çoğu zaman hafife alınırlar.
Zor bir ders, öngörülebilir gelecekte bunun benim için değişmeyeceğiydi. Bir zamanlar bedenimi dinlemeyi öğrendiğim ve o zamandan beri işe yaradığı gibi değil. Bu mücadeleyi her gün vermek zorundayım. Bazen ben kazanırım, bazen görev kazanır ve sonra bunun bedelini öderim. Sonra yeterince dikkat etmediğim için ya da bunlar benim sınırlarım olduğu için sinirleniyorum.

Çalışanların her dört dakikada bir işlerine ara veriliyor.

Çalışanların her dört dakikada bir işlerine ara veriliyor.

Sürekli dikkati dağılıyor: “Yorgun insan konsantre olamaz”

Çalışanların her dört dakikada bir işlerine ara veriliyor. Ancak tekrar işe konsantre olmanın basit yolları var. Sürekli dikkatimizin dağılması konusunda neler yapabiliriz ve akışta kaldığımızda neler oluyor?

Sürekli gerekçe modunda

Durumunuzun ciddiye alınmadığını ya da hastalığınızı küçümsediğiniz durumlar oluyor mu?

İkisi birden. Sürekli olarak içsel ve dışsal olarak gerekçelendirme modundasınız. Dışarıdan çok çalışma ve başarı gibi görünen pek çok şeyi hâlâ yapıyorum. Hala iyi ve gözle görülür sonuçlar var. Ve bir partiye gittiğimde bugün burada aktif olmanın ödediğim bedeli kimse görmüyor. Önümüzdeki üç gün boyunca kimse beni görmeyecek.

Bununla nasıl başa çıkıyorsun?

Çok agresif iletişim kurmayı alışkanlık haline getirdim. Çoğu durumda nasıl hissettiğimi hatırlamam gerekiyor çünkü bu her zaman belli olmuyor. Pek çok görünmez hastalığın sorunu budur. Çoğu zaman hafife alınırlar. Bu yüzden daha sert oldum çünkü aksi takdirde ciddiye alınmayacağını fark ettim. Ancak bunun avantajı, başkalarına kendilerine daha iyi bakmaları konusunda tavsiyede bulunmamı da kolaylaştırmasıdır. Herkes aynı hataları kendisi yapmak zorunda değil.

Son olarak tıbbi tedaviniz hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Çok iş var. Sağlık sigorta şirketleri ile iletişim, doktor randevuları, ilaç ve tedavi yöntemleri oldukça yorucudur. Göğüs hastalıkları uzmanına ve nöroloğa gittim ve defalarca kendimi muayene ettirdim. Antidepresanlar, beta blokerler, kortizon, besin takviyeleri ve nikotin bantlarını denedim.

Artık düşük eşikli olan her şeyi denediğim noktadayım. Ama artık tedavi arayacak gücüm yok. Ayrıca resmi Uzun Kovid teşhisini almak için hiçbir şey yapmayacağım. Söyleyebileceğim tek şey, halk arasında Uzun Kovid olarak bilinen bir sürü semptomum olduğu. Ve sahip olduğum azıcık gücü de hayatıma devam etmek için kullanıyorum.