Etkilenen bir kişi bunun hayatı için ne anlama geldiğini açıklıyor

Muqe

New member
Nils Claassen “normal bir hayat” sürdüğünü söylüyor. 49 yaşında ve Bremen'de hemşirelik hizmetleri müdürü olarak çalışıyor. Partneriyle evlidir. Bir bakıma köpeğiyle aynı olduğunu söylüyor. Alman AIDS Derneği'nde “HIV dostu” olarak gönüllü olarak çalışıyor. Bu, kendisinin enfeksiyonu yeni öğrenen kişiler için irtibat kişisi olduğu ve böyle bir teşhisle ortaya çıkan tüm sorular konusunda tavsiyelerde bulunduğu anlamına gelir.

“21 yıldır HIV taşıdığımı biliyordum. O zamandan beri ilaca bağımlıyım. 2006'dan beri emtrisitabin/tenofovir disoproksil etken madde kombinasyonunu kullanıyorum. Bu, virüsün artık bulaşamayacağı ve hastalığın ortaya çıkamayacağı anlamına geliyor. HIV ile bu şekilde iyi yaşayabilirim. Tıpkı sağlıklı insanlar gibi davranabiliyorum. Bu kendimi güvende hissetmemi sağlıyor. En azından şu ana kadar durum böyleydi.

Nils Claassen, aktif madde kombinasyonu emtrisitabin/tenofovir disoproksilde eksiklik olmasından doğrudan etkilenen birçok HIV hastasından biridir.  Uzmanlar ve dernekler uzun süredir böyle bir duruma karşı uyarılarda bulunuyordu.

Nils Claassen, aktif madde kombinasyonu emtrisitabin/tenofovir disoproksilde eksiklik olmasından doğrudan etkilenen birçok HIV hastasından biridir. Uzmanlar ve dernekler uzun süredir böyle bir duruma karşı uyarılarda bulunuyordu.

Kaynak: Özel

Bu kıştan beri son derece huzursuzum. Hayatımın arz kıtlığına ne kadar bağımlı olduğunu görünce şok oldum. İlk başta bunu pek fark etmedim bile. Bana ilaçlarımın stokta kalmadığını söyleyen sadece bir tanıdıktı. Gerçek şu ki, HIV'li pek çok kişi şu anda bu aktif maddelerle tedavilerinin devam edip edemeyeceği konusunda endişe duyuyor. Bu ilacı aslında HIV enfeksiyonuna karşı önlem olarak kendilerini korumak için kullanan birçok kişi, profilaksi almayı çoktan bırakmıştır. Çünkü artık tablet yok.

Öğrendiğimde hemen yerel eczaneme koştum. Evde hâlâ 90 tabletim vardı ve bu bana nisan ayına kadar yetecek. Ancak terapimin hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gerektiğini biliyorum. Teşhis konulduktan sonra tedavimi yürüten doktorum bana kaç kez şunu söyledi: İlaçlarınızı her gün aynı saatte alın. Bunu asla unutma. Günümüzde ilaçlar geliştiği için bu kadar kesin bir alım artık gerekli değildir. Yine de, yeterince ilgilenileceğine güvenememek beni gerçekten rahatsız ediyor.

Eczaneden eczaneye – başarısızlıkla

Ayrıca eczanede ilacın artık mevcut olmadığı söylendi. Şu anda her yerde tıkanıklık var. Ayrıca soğuk algınlığı veya antibiyotik ilaçları ile birlikte. Eczane çalışanı için sorun o anda çözüldü. Benim için dünyanın sonu geldi. Dehşete düşmüştüm. Başka bir eczane denedim. Orada da hiçbir şey yoktu. Başka yerleri keşfetmemem tavsiye edildi. Şu anda kimsenin büyük üreticilerden yeniden sipariş vermesi kesinlikle mümkün değil. Başka bir aktif maddeye nasıl geçebileceğimi doktorumla görüşmem önerildi.

Ama benim için mesele soğuk algınlığı ilacı değil. Yıllardır kullandığım bir ilaçla ilgili. Kiminle barıştım. Gerçekten buna güveniyorum. Aniden şunu söylüyor: Artık bitti. Sanki birisi bana ilk kez HIV taşıdığımı söylemiş gibi hissettim. Sonra tüm korkular geri geldi. O andan itibaren teşhis konulduktan sonra o kadar çaresiz kaldım ki psikolojik yardım almak zorunda kaldım. Şimdi düşünce atlıkarıncası yeniden dönüyor. Ya yeni ilaç o kadar işe yaramazsa? Ya ciddi yan etkilerim olursa?

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

HIV tedavisini değiştirmek riskler içerir

Bugünlerde kesinlikle kolayca kaçınabileceğim ilaçlar var. Ancak bunların iyi çalışacağının ve değişimin iyi sonuç vereceğinin garantisi yok. Bu tür ilaçların vücut üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Bunu birkaç yıl önce bir kez denedim. Doktorum bana daha modern bir kombinasyon denememi tavsiye etmişti. Ne yazık ki bu bana ters tepti. Bunu pek iyi karşılamadım. Korkunç bir baş ağrısı, ishal ve kusmayı hatırlıyorum.

O zamanlar o kadar mutluydum ki emtrisitabin/tenofovir disoproksil fumarat almaya devam etmeye karar verebildim. Şimdi durum farklı. Dış koşullar beni bir değişiklik düşünmeye zorluyor. Terapi işe yaramasına rağmen. Çünkü ilaç sıkıntısı var. Kendimi yabancılaşmış hissediyorum.

En azından şimdilik rezervimi biraz artırabildim. Yaşadığım yeri başarısızlıkla aradıktan sonra gözlerimi başka şehirlere diktim. Etrafı aradım. Nihayet Hannover'de şanslıydım çünkü HIV konusunda uzmanlaşmış bir doktor, ilaçları hâlâ bulunduran bir eczane önerebildi. Ağustos ayına kadar bana iyi bakılacak.

Bugüne kadar hiç kimse bana ilacın düzenli olarak tekrar bulunup bulunamayacağını söyleyemez. Stressiz kalıyorum. Siyasette artık nihayet çözüm bulma konusu konuşulmaya başlandı. Ama hiçbir şeyin gerçekten olup bittiğine ve zamanında olduğuna güvenemem. Kimse ayağa kalkıp açıkça şunu söylemiyor: Bu iş böyle yürümüyor. Bunu skandal buluyorum.”

Nils Claassen ilaç sıkıntısına dikkat çekmek için bir imza kampanyası başlattı. Talebi: Federal Sağlık Bakanlığı, sağlık sigortası şirketlerinin indirim anlaşmaları yoluyla uyguladığı fiyat baskısına son verilmesi ve hayati önem taşıyan ilaçların yerli üretiminin sağlanması için çalışmalı. Burada görülebilir.