Elektrik şebekesi nasıl rahatlatılabilir?

Felaket

New member
Yükleme sürelerinde kayma


E-arabaları şarj etme: Bu basit strateji, elektrik şebekesindeki yükü hafifletirE-arabanızı gece veya işte şarj ederseniz, elektrik şebekesini rahatlatabilirsiniz.

© Kaynak: IMAGO/Robert Poorten


Elektrikli araçların artan kullanımı, özellikle tüketimin zaten yüksek olduğu günün saatlerinde ek elektrik gereksinimleri yaratır. Optimize edilmiş bir şarj stratejisi, özellikle güneş enerjisi kullanırken elektrik şebekesinin aşırı yüklenmesini önleyebilir.
Ek teknik yenilikler olmadan elektrikli arabaların elektrik şebekelerini aşırı yüklemesini iki önlem önleyebilir. Bir yandan, elektrikli arabalar çalışma saatlerinde şarj edilebilir ve böylece gün içinde üretilen en yüksek güneş enerjisini telafi edebilir. Öte yandan evde şarj, elektrik talebinin yüksek olduğu akşamın erken saatlerinden geceye kaydırılabilir. Bu, Cambridge’deki Massachusetts Institute of Technology’den Jessika Trancik liderliğindeki bir grup tarafından Cell Reports Physical Science dergisinde bildirildi.


İklim değişikliğine karşı koymak için araçlardaki tahrik teknolojisi, içten yanmalı motorlardan elektrik motorlarına giderek daha fazla geçiş yapıyor. Ancak bu, genel güç gereksinimini artırır. Yazarlar, “Elektrikli bir ulaşım sisteminin yükleme modellerine bağlı olarak, elektrik şebekesi belirli zamanlarda üretim ve dağıtım sınırlarına ulaşabilir, bu da potansiyel olarak trafo arızalarına, elektrik kesintilerine veya arzı sürdürmek için pahalı pik santrallere güvenmeye yol açabilir” diye yazıyor.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

Dalgalanmalar elektrik şebekesini zorluyor


Ayrıca yenilenebilir enerjiler sürekli değil, güneş ve rüzgarın mevcudiyetine bağlı olarak üretilir. Bu tür dalgalanmalar elektrik şebekesini zorlar ve elektrik depolama teknolojileri, yüksek üretim ve düşük talep dönemlerinde büyük miktarlarda elektriği depolamak için henüz yeterince olgun değildir.


Trancik ve meslektaşları, mevcut sınırlı verilere rağmen araçların enerji tüketimini tahmin edebilen bir bilgisayar modeli kullandılar. Ayrıca, New York ve Dallas şehirlerindeki araçlardan, hafta içi araba yolculuklarının saatleri hakkında bilgi veren anonimleştirilmiş verileri kullandılar.

Yükleme sürelerinde kayma


Elektrikli araba verileri, çoğu aracın, sürücüler işten eve yeni geldiklerinde şarj edildiğini gösteriyor. Ancak bu dönemde televizyonlar, bilgisayarlar, klimalar ve diğer elektrikli cihazlar açıldığında kalan elektrik talebi de artar. Akşamın erken saatlerinde, elektrikli arabaların şarj edilmesiyle artan güç tüketiminde bir zirve var.


Trancik’in ekibi çeşitli seçenekleri gözden geçirdi ve iş yerinde elektrikli arabaları şarj etmenin gün ortasında fotovoltaiklerden elektrik üretimindeki zirveyi azalttığı ve bu durumda işten sonra çok fazla elektriğin şarj edilmesi gerekmediği sonucuna vardı. Öte yandan şarjı geceye kaydırmak, akşam saatlerinde en yüksek güç tüketimini azaltabilir.

Bir MIT açıklamasında Trancik’in “Bence bu sonuçlarla ilgili büyüleyici şeylerden biri, stratejik davranarak, normalde ihtiyaç duyacağınız birçok fiziksel altyapıdan kaçınabilmenizdir.”

Politikacılar finansman yoluyla teşvik sağlamalıdır


Araştırmacılar, yavaş şarjın bile (1,8 kilovat güçte 1. seviye) iş yerinde park ederken şarj için yeterli olacağını hesapladılar. Bilim adamları, “İşyerinde 1. Seviye şarj, kurulumu daha ucuz olma ve potansiyel olarak iş yerlerinin daha fazla istasyonu daha hızlı kurmasına izin verme gibi pratik avantajlara sahiptir, böylece sürücüler, başkalarının şarj etmesi için araçlarını hareket ettirmek zorunda kalmazlar” diye yazıyor. Ancak evde şarj etmek için seviye 2’yi (6,6 kilovat) varsaydılar.

Politikacılar artık, örneğin belirli yerlerde şarj istasyonlarını teşvik ederek doğru teşvikleri belirlemelidir. Ek olarak, önerilen yükleme süresi modelinin popülasyona netleştirilmesi gerekecektir.


Haberler