Ebeveynlerin çocuk acil durumlarında bu şekilde doğru davranması

Muqe

New member
Yutma, yakma, zehirleme: Doğru davranış şekliniz budur

Evde çocuklar için pek çok tehlike pusuda bekliyor. Sıcak tavalar ve tencereler ciddi yanıklara neden olabilir (sembol görüntüsü).

© Kaynak: ronstik – stock.adobe.com

Çocukların dahil olduğu acil durumlarda, sağduyulu davranış özellikle önemlidir. Endişeler ve korkular çoğu ebeveyn için birinci öncelik olsa bile, kazadan sonraki ilk birkaç dakika çok önemlidir. Size üç çocuk acil durumunda doğru davranışa genel bir bakış sunuyoruz.

anja gribhofer

Hannover. Küçük kazalar çocuklarla günlük yaşamın bir parçasıdır – ve neyse ki çoğu durumda ilk acı çabucak unutulur. Ancak ihtiyatlı ve hızlı hareket etmeyi gerektiren çocukların karıştığı kazalar da vardır. Çocukların dahil olduğu üç acil durumda doğru davranışa genel bir bakış hazırladık.

Bonn’daki Üniversite Hastanesi’nde neonatoloji ve pediatrik yoğun bakım uzmanı olan Till Dresbach, “Vakaların yüzde 95’inde bir kaza göründüğü kadar kötü değildir” diyor. En önemli şey, önce duruma genel bir bakış elde etmektir. Çocuğa duyulan ilgi büyük olsa bile yetişkinler sakin kalmaya çalışmalıdır.

Dresbach, “Bir ebeveyn çok üzgünse ve bir durumda ne yapacağını bilmiyorsa, yardımcılar çağrılmalı ve acil servis aranmalıdır” diyor. “Bonn Çocuklar İçin Acil Durum” projesinin tıp direktörü, “Böylesine aşırı bir durumda direksiyona geçen insanlar var – bu kendileri ve diğer insanlar için tehlike oluşturabilir” diyor.

Dresbach ve ekibi acil bir durumda doğru davranışı www.kindernotfall-bonn.de web sitesinde, web seminerlerinde ve ilk yardım kurslarında açıklıyor. Onun için işinde kaza önleme en önemli şey – potansiyel olarak tehlikeli durumlar hakkında farkındalık yaratmak istiyor. Kıdemli doktor, “Çocukları içeren çoğu acil durumdan kaçınılabilir,” dedi. Ama bir şey olursa, ebeveynlerin çaresiz kalması en kötü şeydir.

“Bir kazadan sonraki ilk beş ila on dakika boyunca ilk yardım hazır bulunmalıdır. Bir ambulansın kaza mahalline ulaşması ortalama olarak bu kadar sürüyor” diye açıklıyor Dresbach. “Bu nedenle, ilk yardım kurslarımızın amacı, profesyonel yardım gelene kadar ebeveynlere bu akut durum için gerekli bilgileri vermektir.” durumlarda bu en kötüsünü önleyebilir ve hayat kurtarabilir.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

acil durumlar için broşür

Acil bir durumda güvenli bir şekilde hareket etmek için en önemli telefon numaralarını bilmek gibi küçük şeyler bile yardımcı olabilir. Federal Sağlık Eğitimi Merkezi, kafa karıştırıcı, stresli durumlarda tüm bilgilerin hızlı bir şekilde elde edilebilmesi için tarihler ve telefon numaralarının not edilebileceği pratik bir broşür hazırladı.

Burada ayrıca en önemli üç sayıya genel bir bakış bulabilirsiniz:

Aynı zamanda, farklı acil durum türlerinde doğru davranışla ilgili bazı gerçekleri bilmek önemlidir. Aşağıda, çocuklarda sık görülen üç acil durum hakkında yararlı bilgiler derledik. Ancak, bu ipuçları bir çocuk ilk yardım kursuna katılmanın yerine geçmez. Bunlar genellikle Almanya genelinde yardım kuruluşları, ebeler, fizyoterapistler veya aile eğitim kurumları tarafından sunulmaktadır.

yutma ve boğulma

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bebekler birçok şeyi ağızlarına alırlar. Yutulan küçük parçalar nedeniyle boğulma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Çocuk kendi başına cismi öksüremiyorsa, çocuk baş aşağı tutulmalı ve kürek kemikleri arasına beş kez sertçe vurularak desteklenmelidir. Bu başarısız olursa, bebeklerde göğüs sepetine ve bir yaşından büyük çocuklarda Heimlich manevrasına yardımcı olabilir. Till Dresbach’ın çocuk acil durum ekibi tarafından hazırlanmış, doğru adımları gösteren bir posteri burada bulabilirsiniz.

Kıdemli hekim ayrıca şunları vurguluyor: “Eğer bir çocuk artık nefes almıyorsa veya bilinci yerinde değilse mutlaka acil servis aranmalı ve canlandırma girişimlerine başlanmalıdır. Buradaki öncelik havalandırma.”

Çocuklar için kapsamlı bir resüsitasyon kılavuzu içeren bir videoyu burada bulabilirsiniz:

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Youtube, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Özel durum düğmeli piller

Düğme piller özel bir yutma durumudur. “Bu, bir çocuğun hemen hastaneye gitmesi gerektiği anlamına geliyor. Pillerin endoskopik olarak çıkarılması gerekiyor” diyor Dresbach. Bu acil arama 112 için bir durumdur.

“Pil yemek borusunda 30 dakika içinde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Kıdemli doktor, etkilenen çocukların zamanında yardım almazlarsa genellikle iyileşmek için uzun bir yolu var” diyor.

yanıklar ve haşlanmalar

Sıcak kahve bile çocukların cildini ciddi şekilde haşlayabilir. Bu nedenle çocuklar asla kaynar su veya sıcak içeceklerle gözetimsiz bırakılmamalıdır. Açık şömineler veya ızgaralar da çocuklar için tehlike oluşturabilir. Küçük yanıklar hemen musluk suyuyla (buz veya soğutma pedi olmadan) yaklaşık 20 dakika süreyle soğutulmalıdır.

Ancak, geniş yaralanmalara karşı dikkatli olun – bu durumda acil servisler hemen aranmalıdır. Önemli: Yanık kabarcıklarını açmayın ve cilde yapışmış kumaşları ayırmayın. “Kindernotfale Bonn” ekibi ayrıca yanık bölgelere yanık merhemlerinin uygulanmamasını tavsiye ediyor. Federal Sağlık Eğitimi Merkezi’nden haşlanma ve yanık durumunda doğru davranışa ilişkin bir genel bakış burada bulunabilir.

zehirlenme

“Bonn’daki acil çocuk vakaları”na göre, çocuklarda zehirlenmelerin çoğu evde oluyor. Temizlik maddeleri, ilaçlar ve bitkiler gibi birçok tehlike kaynağı vardır. Bir çocuk zehirlenme belirtileri gösterirse veya potansiyel olarak zehirli bir şey yutarsa, zehir kontrolü ile hemen iletişime geçilmelidir.

Tüm zehir kontrol merkezlerine genel bir bakış burada bulunabilir. Danışma noktaları 24 saat açıktır, arama ücretsizdir.

Ayrıca önemli: Nefes darlığı, bilinç kaybı veya nöbet gibi yaşamı tehdit eden semptomlar olması durumunda hemen 112 acil çağrı numarasını arayın. Till Dresbach ayrıca ev ilaçlarına karşı da tavsiyede bulunuyor: “Çocuk süt içmemeli çünkü bu, zehrin bağırsakta emilimini hızlandırabilir. Kusmak için hiçbir koşulda tuzlu su verilmemelidir. Bu yaşamı tehdit edebilir.”

Zehirlenme durumunda doğru davranışa genel bir bakış ve zehir kontrol merkezine doğrudan yol, Federal Risk Değerlendirme Dairesi’nin “Çocuklarda zehirlenme kazaları” adlı ücretsiz uygulamasında da bulunabilir.

Android (Google) ve iOS (Apple) için indirme burada bulunabilir.

Çocuklar için acil durumlar ve çocuklar için ilk yardım hakkında daha fazla bilgiyi www.kindernotfall-bonn.de adresinde veya Federal Sağlık Eğitim Merkezi’nde bulabilirsiniz.