DSÖ başkanı Ghebreyesus, salgının 2023’te sona ermesini bekliyor

Muqe

New member
Korona pandemisinin sonu: DSÖ başkanı Ghebreyesus iyimserDünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

© Kaynak: Fabrice Coffrini/KİLİT TAŞI/AFP PO


Üç yıl önce, Dünya Sağlık Örgütü ilk kez Covid-19 ile enfeksiyonlarla ilgili olarak bir pandemiden bahsetti. DSÖ başkanı Ghebreyesus’a göre, küresel korona durumu o kadar rahatladı ki, uluslararası acil durum 2023’te sona erebilir.
Cenevre. Haftalık bildirilen korona ölümlerinin sayısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir pandemiden ilk kez bahsettiği üç yıl öncesine göre ilk kez geçen hafta 5.000 civarındaydı. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Cuma günü Cenevre’de bunun olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.


Tedros’un pandemi kelimesini ilk kez 11 Mart 2020’de ağzından çıkarması tüm dünyayı derinden sarstı. Bununla birlikte, DSÖ altı hafta önce, uluslararası kapsamda bir acil durum ilan ettiği 30 Ocak’ta zaten en yüksek alarm seviyesini ilan etmişti. O sırada Çin dışında 100’den az vaka vardı ve ölüm yoktu.


Tedros, “Bu yıl, Covid-19’un uluslararası düzeyde endişe verici bir acil durum olarak sona erdiğini söyleyebileceğimizden eminim” dedi.

Haberler