Dördüncü kat tabana düştü

DeSouza

New member
12 dairesi bulunan ve yalnızca bir dairesi boş olan binadan şu ana kadar 3’ü yaralı 8 kişi kişi sağ olarak kurtarılırken, takımların kurtarma çalışmaları sürüyor. Binadan yavaşça yaralı olarak kurtarılan bir vatandaş, yakınlarının hala içeride olduğunu belirtti.

bir daha ailesiyle birlikte zelzelede 4. kattan taban kata kadar inen dairesinden sağ kurtulan Fahrettin Güneş, gece 03.30’da namaza kalktığını, 1 saat daha sonra da zelzelenin yaşandığını söylemiş oldu. Güneş, eşiyle kapının altına durarak bir arada 4. kattaki konutundan taban kata kadar düştüklerini, kendilerine geldikten daha sonra üç çocuğuyla bir arada tabandan yalnızca 60 santim üstte kalan konutundan inip kendilerini dışarı attıklarını anlattı.

Binada yalnızca bir daire haricinde başkalarının dolu olduğunu, zelzeleden daha sonrasında kimi sesler duyduğunu lakin dışarı çıktıktan daha sonra kimseden haber alamadığını söyleyen Güneş, enkazın başında komşularından gelecek uygun haberi bekliyor.


‘Belediyelerimize sığınabilirsiniz’

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, sarsıntının akabinde, toplumsal medya hesabından vilayet genelindeki acil toplanma merkezlerini ve belediyeye ilişkin öbür tesislerin bilgisini paylaştı. Lider Şahin, “Ayrıca belediyemize ilişkin tüm tesislere, merkezlere, spor salonlarına, MSM’lere sarsıntıdan etkilenen ve dışarıda olan vatandaşlarımız sığınabilir. Yeme içme üzere temel muhtaçlıklar da merkezlerimize yönlendirilecek” tabirlerini kullandı.

‘Bir evladımız daha hayata tutundu’

Milli Savunma Bakanlığı, Gaziantep Nurdağı’nda bir çocuğun daha kurtarıldığını bildirdi. Bakanlığın yaptığı açıklamada, “Gaziantep Nurdağı’nda hoşlar hoşu bir evladımız daha hayata tutundu. Devletimizin tüm kurum ve kuruluşları tüm gücüyle omuz omuza uğraşa devam ediyor” tabirleri kullanıldı.


Gaziantep Havalimanı Sivil uçuşlara kapatıldı

Depremin akabinde arama kurtarma grubu ve yardım materyallerini taşıyan uçakların bölgeye ulaşması için sivil uçuşların askıya alındığı havalimanlarından biri de Gaziantep Havalimanı oldu. Gaziantep Havalimanı’na yalnızca yardım ve arama kurtarma takımlarını taşıyan uçakların iniş ve kalkışına müsaade verildi.


Tarihi kale yıkıldı

Depremde Roma Dönemi’nde müşahede emelli inşa edilen Gaziantep Kalesi’nin surları da yıkıldı. Seferpaşa Mahallesi Naip Hamamı Sokak’ta bulunan Gaziantep Savunma ve Kahramanlık Panorama Müzesi olarak kullanılan kalenin taş bloklardan yapılan surlarının bir kısmı ile etrafındaki istinat duvarının yıkıldığı görüldü.