Depresyon için uyku yoksunluğu: sınırları olan ev ilaçları

Muqe

New member
Simon Schneider’ı* telefonda günü hakkında konuşurken iyi bir ruh halinde duyabilirsiniz. 20 yaşındaki, sabah 8’den kısa bir süre sonra evinden ayrıldı, iki derse katıldı ve ardından diğer öğrencilerle biraz zaman geçirdi. Birçok öğrenci için olağandışı bir şey yok. Ancak bunun gibi günler Simon için nadirdir. Kendini bildi bileli depresyondan muzdarip.

20 yaşındaki, bugün bu kadar iyi durumda olmasını gençken tesadüfen keşfettiği bir yönteme borçlu: kendi kendine uykudan mahrum bırakma. Ya da dokuzuncu sınıfta dediği gibi, ertesi gün iyi bir ruh halinde olmak için bütün gece uyumamak. Ve nihayet akşamları uyuyabilmek. Dün gece bir saat bile uyumadı.

Alman Depresyon Yardımı Başkanı Prof. Ulrich Hegerl, Simon’ın kişisel deneyler yoluyla keşfettiği şeyin, depresyon için yerleşik bir tedavi yöntemi olduğunu açıklıyor. Hastalar tıbbi gözetim altında tüm gece veya gecenin ikinci yarısında birkaç saat uyanık kalırlar. Psikiyatrist telefon görüşmesinde, “Sabahın erken saatlerinde, belki de birkaç aydır ilk kez, kahvaltının birdenbire tadının yeniden güzelleştiğini ve yeniden gülümseyebildiklerini fark etmeleri şaşırtıcı bir şekilde,” diyor. “Bu etki çok etkileyici.” Bu fenomen, psikiyatristler tarafından 1960’lardan beri bilinmektedir. Tedavi, etkilenenlerin yüzde 60’ında işe yarıyor.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Gece yakıt ikmali

Simon, Pazartesi akşamı yorulmadan bir saat boyunca uyanık kaldı. Sonra o bir karar verdi. Yüzündeki uyku maskesini çıkardı, kulak tıkaçlarını çıkardı ve ayağa kalktı. “Gerçekten uyuyamadığım ve herhangi bir sorun yaşamadan uyanık kalamadığım o anın tam olarak orada olduğunu hissedebiliyorum” diye açıklıyor. “Sonra içimde bir huzursuzluk hissediyorum.” Artık onun için gece, başkaları için izin günü: Bir şeyler pişirip yiyor, yurt odasını düzenliyor, yatağına oturuyor ve Dizüstü bilgisayarında YouTube videoları izliyor. O yorulmaz. Sabah 8.10’a kadar olan zaman çabuk geçer. Simon bundan, kimsenin onu rahatsız etmeyeceği bilgisinden, etrafındaki gecenin sessizliğinden keyif alıyor. İlk dersi sabah 8:15’te başlıyor. Yurttan üniversiteye sadece beş dakika uzaklıktadır.

Öğrenci için sıradan bir Salı olmayacak. Amfide beyaz tahtaya boş boş bakmıyor. Profesör ona her şeyin yolunda olup olmadığını sormaz. Son dersten sonra yatağa uzanıp saatlerce Netflix izlemek için doğruca eve gitmiyor. Bugün Simon oldukça konsantre, sayıyor ve sorular soruyor. Dersten sonra, o ve öğrenci arkadaşları biraz daha çalışmak için en sevdikleri İtalyan restoranına ve ardından üniversite kütüphanesine giderler. “Genellikle çok sisli bir kafam var. Simon, durumunu şöyle anlatıyor: “İşi bitirdiğimde tamamen temizlendi. O zaman odaklandım ve dikkatim dağılmadı, her şeyi çok iyi inceleyebilirim.”

Bazen akşam 6 ile 7 arasında Simon yatağa gider. Orada uzanmış olma ve sonunda uyuyana kadar gitgide daha fazla yorulma hissi: Çoğu insan için bu doğal karşılanır. Simon için nadir bulunan bir lüks.

Tıbbi destek önemli

Hegerl’e göre uyku yoksunluğu tıbbi gözetim olmadan yapılması gereken bir tedavi değildir. Ancak yatarak tedavi kapsamında uyku yoksunluğu ile tanışan, bununla iyi deneyimler yaşayan ve doktorlarına danışarak ara sıra evde kullanan hastalar tanıyor. Alman Depresyon Yardımı’nın web sitesinde ayrıca şöyle belirtiliyor: “Uyku yoksunluğu ile iyi deneyimler yaşayan bazı hastalar, depresyonlarını kontrol altında tutmak için ara sıra bunu evde yapıyorlar.”

Bununla birlikte, toplam uyku yoksunluğuna eşlik eden yorgunluk, günlük yaşamda bir risk oluşturur. Gündüzleri otobüse binen kimse bunu yapmamalı” diye uyarıyor Hegerl, kendisi de uyku yoksunluğunun depresyon üzerindeki etkisini araştırmış.

Uyku yoksunluğunun organizmaya yaptığı budur

Psikiyatrist konuyu yıllardır araştırıyor. Terapötik uyku yoksunluğunun etkinliğine ilişkin gerekçesi: “Depresyon, stresin bir sonucu değil, stresli bir halin kendisidir. Hastalar tıpkı bir muayene öncesi gibi sürekli gerginler” diye açıklıyor. Depresyondaki bir kişinin tüm organizması – beyin aktivitesi, kalp atışı, stres hormonu seviyesi – kalıcı olarak düzenlenir. Sonuç: Hastalar kendilerini bitkin ve gergin hissederler ancak uykuları gelmez. Bu, depresif deneklerin, sağlıklı katılımcıların aksine, gözleri kapalıyken on dakika yattıktan sonra bile yorulmadıkları bir çalışmada özellikle netleşti.

Bu sürekli gerilim durumunda, sizi yoran her şey iyidir – örneğin spor yapmak veya uykusuzluk, diye açıklıyor Hegerl. Her ikisi de patolojik aşırı düzenlemeye karşı koyar. Akşamları depresyonun düzelmesinin de nedeni budur. Tersine, birçok hasta, kalktıktan sonra sözde sabah düşüklüğü yaşar.

Uyku ve depresyon arasında birçok etkileşim vardır. Depresyondan muzdarip olanlar genellikle hiçbir şeye ilgi duymazlar. Bu yüzden erken yatmak mantıklı. Ancak uykuya dalmak genellikle zordur: Alman tıp dergisine göre, tüm depresiflerin yüzde 80 ila 90’ı, hastalık için bir tanı kriteri olan uyku bozukluklarından muzdariptir. Sonuç huzursuz bir gece. Ertesi sabah umutlu düşünce: birkaç saat daha yatakta kal, belki sonunda iyileşme gelir. Hegerl bu davranışı bir kısır döngü olarak tanımlar. Çünkü uyku yoksunluğu tedavisinin etkinliğine ilişkin ters sonuç şudur: Çok fazla uyku depresyonu kötüleştirebilir.

Uyku yoksunluğunun nerelerde yardımcı olabileceği – ve nerelerde olamayacağı

Birçok hasta için, diğer tedaviler başarısız olduktan sonra terapötik uyku yoksunluğu bir umut ışığıdır. Depresyon konusunda büyük bir tartışma forumunda, bir kullanıcı bu yöntemi öneriyor ve şöyle açıklıyor: “Bununla oldukça iyi sonuçlar elde edebildim, en azından azaltılmış uykudan sonraki ilk birkaç saat içinde kendimi normalden çok daha iyi hissediyorum. ( …) O zaman depresyon neredeyse tamamen ortadan kalkabilir ve geriye sadece yorgunluk kalabilir.Sorun şu ki kendimi oldukça sağlıklı hissediyorum ama ne yazık ki bu durum sadece birkaç saat sürüyor.” İşte burada her derde deva bir uykusuzluk rüyası parçalanmaya başlar: olumlu etkisi uzun sürmez, en geç hasta tekrar uyuduktan sonra sona erer.

Ve: uyku yoksunluğu ilacın yerini alamaz. Hegerl, “Hafif depresyon durumunda, bunu başlangıçta deneyebilirsiniz – ancak hafif depresyon bile ciddi bir hastalıktır” diyor. “Bir süre sonra düzelmezse, tedavi kılavuzlarına göre antidepresan ve/veya psikoterapi ile tedavi edin.” Benzer şekilde umut verici bir soru – uyku yoksunluğu belki de depresif olmayan ve basitçe mücadele eden insanlara bile yardımcı olabilir mi? – Hegerl de olumsuz cevap verdi: “Bence bunun kimseye faydası yok.” Yukarıda açıklanan patolojik yukarı düzenleme, uyku yoksunluğunun mücadele edebileceği şeydir. Sıradan keder değil.

Simon Schneider birkaç aydır terapi görüyor. Amacı, bir gün artık günlük hayatıyla başa çıkmak için uyku yoksunluğuna ihtiyaç duymamaktır. Ancak acil bir durumda, yöntem güvenilir bir şekilde derinden çıkmasına yardımcı olur. Ya da forum kullanıcısının tanımladığı gibi: “Eğer işe yararsa, kesinlikle size biraz güven verir, çünkü siz de kendinizi iyi hissedebileceğinizi ve hayatın yeniden eğlenceli olabileceğini fark edersiniz. O zaman devam etmeye ve geri dönmek için savaşmaya değer olduğunu anlarsın.”

Alman Depresyon Yardım Vakfı, depresyondan etkilenenler ve aileleri için burada depresyon konusunda daha fazla bilgi ve yardım topladı.

Burada depresyon için yardım alın

*İsim değişti