Daha küçük, daha hafif, daha esnek olabilir mi?

Felaket

New member
Yoonit ve Muli’den Bisikletler


Bir kargo bisikleti – ama daha küçük, daha hafif, daha esnek olabilir mi?Yoonit ekibi.

© Kaynak: Marie-Luise Braun


Kargo bisikletleri geniş, uzun ve hantal mı? Hepsi değil. Bir süredir kısa, dar ve manevra kabiliyeti yüksek olanlar da mevcut. Hamburg ve Köln’de bu tür bisikletleri geliştiren ve üreten iki şirket var. Şehirlerdeki kıt alan için uygundur.


Marie Luise Braun

16.02.2023, 13:40


Beyin “Asla işe yaramayacak” diye bağırır ve gözler duvarın tehlikeli bir şekilde yaklaştığını görür. Ancak soğukkanlı Yoonit, duvara dokunmadan keskin bir dönüş yapar ve test sürüşünden sonra kazasız bir şekilde Hamburg-Altona’daki avluya döner. Dört kişilik ekibin iki yıldır sadece 1,78 metre uzunluğunda bir kargo bisikleti tasarlayıp ürettiği yer burasıdır. Karşılaştırma için: Bir Babboe Şehri önden arkaya 2,55 metredir. Yoonit, var olan en kısa kargo bisikletidir. Bu bir mini kargo bisikleti,” diyor Niels Römer.


Yoonit’in arkasındaki insanlardan biri. Sözcük, “birim”in fonetik yazılışına karşılık gelir: “Minimal boyutlarına rağmen Yoonit, büyük kargo bisikletlerinin yapabileceğinin en iyisini bir araya getirmelidir” diye vurguluyor Römer. O ve meslektaşları Sebastian Adler ile Pia ve Johann Cohrs, Yoonit kurulmadan önce zaten serbest meslek sahibiydiler. Dijital alanında bir grafik sanatçısı, tasarımcı, fotoğrafçı olarak. Çeşitli projelerde bir araya geldiler.

Kıt alanı etkili bir şekilde kullanın


Hepsi kargo bisikletlerine biniyordu. 2019’un sonunda, tam olarak akıllarında olan şeyi kendileri yaratmaya karar verdiler. Yoonit ile şehirlerdeki kıt alanların etkili bir şekilde kullanılmasına ve insanların arabasız kalmasına yardımcı olmak istiyorlar. İlk Yoonit’ler Mart/Nisan 2021’de teslim edildi. Niels Römer ve meslektaşları için bir rüya gerçek oldu.


Alışıldık şehir bisikletinden Yoonit’e geçişe alışmak neredeyse hiç zaman almıyor. Bunun başlıca nedeni, ultra uzun sapların rahatsız edici olmamasıdır. Kanat doğrudan gidonun önüne oturur ve ön tekerleğin üzerinde biter. Diğer kargo bisikletlerinde ön tekerlek de boyutları büyütür. Yoonit kanadının üç hızlı sürümü vardır (Eşsiz Uyarlama Sistemi), bununla taşıyıcı (yük bağlantıları) hızlı bir şekilde sabitlenebilir. Bisiklet, bir “aile arabasından” hızlı bir şekilde bir yük taşıyıcıya dönüştürülebilir ve trenle seyahat ederken bisiklet bölmesine uyarlanabilir: Bir yük bağlantısı olmadan, bir trekking veya şehir bisikleti gibi süspansiyona takılabilir. Normalde kargo bisikletlerinin trene binmesine izin verilmez. “Yük ve/veya çocukları taşımak için sabit yapılı bisiklet veya pedelec” almak yasaktır. Ve Yoonit ile çıkarılabilirler.

Çocuklar için taşıyıcılar, sepetler – ve yakında köpekler de


Ataşman ve motor olmadan bisiklet yaklaşık 20 kilo, motor ise yaklaşık 26 kilo. Çerçeve CrMo çelikten yapılmıştır. Dişliler, Shimano Nexus Inter 5E ve kayışlı tahrik (Gates Carbon Drive) ile donatılmıştır. Frenleme, Magura CT hidrolik disk fren (2 piston) ile yapılır. Motorlu varyant, Shimano’dan bir tahrik ünitesine (EP8/85 Nm) ve bir pile (BT-E8010) sahiptir. Bisiklet 178 cm uzunluğunda, 62 cm genişliğinde, yükleme alanı ataşmana bağlı olarak 65 ila 78 cm uzunluğunda ve 35 ila 75 cm genişliğinde. Şimdiye kadar beş taşıyıcı vardı – örneğin çocuklar için koltuklar, basit bir yükleme alanı veya bir taşıma sepeti. Mart 2023’ten itibaren, biri köpekler için olmak üzere yeni taşıyıcılar olacak.

Yoonit bir Avrupa bisikletidir. İsim buraya da uyuyor: Geliştirme, pazarlama ve satış Hamburg merkezli, montaj Kuzey Ren-Vestfalya’da, çerçeve Hollanda’da yapılıyor, taşıyıcılar Almanya’da ve komşu Avrupa ülkelerinde üretiliyor. Kısa ulaşım yolları ve iyi çalışma koşulları Yoonit ekibi için önemlidir. Burada da sürdürülebilirliğe odaklanıyorlar.

Muli’den kargo bisikleti


Muli’nin kurucuları ayrıca şehirlerin dar alanlarında daha iyi çalışacak bir bisiklet yaratmak istediler ve pazarlamadan sorumlu Felix Schön, “Birden çok amaca hizmet edecek bir bisikletimiz olsun istedik” diyor. Muli 2016’dan beri üretimde. Ekip 38 kişiden oluşuyor. Şirket, Köln ‘de bulunmaktadır. Bisiklet, öngörülebilir bir gelecekte tamamen burada üretilecek ve bazı parçaları hâlihazırda devam ediyor. Muli ekibi ayrıca sürdürülebilirliğe de odaklanıyor: kısa ulaşım yolları, yüksek kaliteli üretim, iyi çalışma koşulları, aile dostu olma ve sınırlı alanın etkin kullanımı.


Orijinal Muli'nin fiyatı 2890 Euro'dan başlıyor.

Orijinal Muli'nin fiyatı 2890 Euro'dan başlıyor.


Orijinal Muli’nin fiyatı 2890 Euro’dan başlıyor.

© Kaynak: Muli Döngüleri


195 santimetrelik uzunluğu ile Yoonit’ten neredeyse 20 santimetre daha uzundur. Motorsuz katır 24 kilo ağırlığındadır. Taşıma yüzeyi katlanabilir, böylece boşken bisiklet gidonun sadece 28 santimetre altındadır (66 santimetre) ve kolayca park edilebilir. Müşteriler, dar bodrum katlarına kolayca yerleştirebileceklerini bildiren sürüş raporlarını övüyorlar. Ayrıca olası kullanımların manevra kabiliyetini ve çok yönlülüğünü vurgularlar. Ancak daha deneyimli kullanıcılar, küçük lastiklerin (önde 16 inç, arkada 20 inç) karda ve buzda sürerken sorunlara neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Muli çerçevesi krom-moly çelikten yapılmıştır. Müşteriler motosikleti istedikleri gibi yapılandırabilir – örneğin vites değiştirmek için Aline 8 (standart) ve Aline 11 (ekstra 240 Euro) arasında seçim yapabilirler. Busch ve Müller’in akü lambaları standarttır ancak Shimano veya Son’un göbek dinamoları da seçilebilir. Sepet için kilitleme çubuğu, yağmurluk ve çocuk koltuğu gibi ek donanımlar mevcuttur. Bir bagaj rafı da sipariş edilebilir. Entegre motorlu bir değişken (sürücü: Shimano Steps e6100) sipariş edilebilir; güçlendirme de mümkündür (sürücü: Pendix eDrive 300).