Bu şekilde, sadece olumsuza odaklanmayı bırakırsınız.

semaver

New member
Hava durumu, iş, kendi eksikliklerimiz hakkında mızmızlanmak – bu hepimizin başına düzenli olarak ve çoğunlukla refleks olarak gelir. Peki şikayet etmek bize iyi geliyor mu, yaşam kalitemizi yükseltiyor mu? Çoğunlukla değil. Sık sık sızlanma ve şikayet etme, kolayca aşağı doğru bir memnuniyetsizlik ve içerleme sarmalına yol açabilir.

Sözde olumsuz olana odaklanmak genellikle öfke, hüsran ve kızgınlık gibi olumsuz duyguları pekiştirir. Sürekli şikayet etmek, kolayca ilişki sorunlarına yol açar. Çevrenizdeki insanlar, birisi sürekli olumsuz olduğunda sinirlenebilir ve o kişiyle daha az zaman geçirmek isteyebilir. Ek olarak, birisi yapıcı çözümler aramak yerine çoğunlukla sadece şikayet ederse, bu kolayca öz-yeterliliğin azalmasına ve buna eşlik eden özgüvenin azalmasına yol açar. Bunun yerine kendinize şu soruları sormalısınız: Şikayet ettiğim şey değiştirilebilir mi? Ne yapabilirdim? Bana kim yardım edebilir?

İstenmeyen durumu kabul et

En sevdiğim kafedeki cappuccino’nun genellikle sadece ılık servis edildiğini düşünelim. Başkalarının önünde dırdır etmek yerine garsona sorabilirim. Bu şikayet etmek değil, sadece beni rahatsız eden bir durumu adlandırmak ve onu değiştirmemi istemek.

Ancak istenmeyen durum değiştirilemiyorsa, onu olduğu gibi kabul etmek en akıllıcası. Homurdanmadan ve homurdanmadan. Geri kalan her şey işe yaramaz bir enerji israfı, stres ve düşük yaşam kalitesi anlamına geliyor. Gözyaşı vadisinden kaçmak için neye ihtiyacımız var? Farkındalık, eylemlilik veya değiştiremediğimizde kabul etme yeteneği.

Daha olumlu konuşun, düşünün ve hareket edin

Farkındalığı eğiterek farkındalık ve kabul geliştirmeyi başarırız. Yani kişi kasıtlı olarak şimdiki anda dikkatli ve yargılayıcı olmayan bir şekilde kalıyor. Farkındalık, meditasyon, nefes egzersizleri veya yoga gibi çeşitli egzersizler ve tekniklerle geliştirilebilir. Dolayısıyla, mindfulness uygulamaları ile kişi şimdiki anda var olma yeteneğini geliştirebilir, düşüncelerini ve duygularını düzenleyebilir ve stresli durumlarla daha iyi başa çıkabilir.

Mızmızlanma alışkanlığınızı kırmak için destekleyici bir yöntem de Amerikalı papaz Will Bowen’dan geliyor. Yıllar önce kilisesinde sızlanma alışkanlığından vazgeçmek amacıyla bir eylem başlattı. Bilimsel araştırmalara göre eski alışkanlıkları değiştirmek en az 21 gün sürdüğü için buna “21 Day Challenge” adını verdi. Bunun nasıl işe yarayabileceğini kitabında şöyle anlatıyor: “Kusursuz: ‘Şikayetsiz Bir Dünya’ – Tanrı ve dünya hakkında şikayet etmeyi bırakıp bunun yerine hayattan gerçekten zevk almaya nasıl başlanır” (Arkana). Önemli bir tavsiye şudur: “21 gün boyunca olumsuz bir açıklama yapmamaya söz verin.” Amaç, daha olumlu konuşma, düşünme ve hareket etme kararlılığının daha iyi sabitlenmesini sağlamaktır.

Helmut Nowak, farkındalık ve stres yönetimi konusunda bir koç ve öğretmendir ve daha bilinçli yaşamayı nasıl öğreneceğinizi düzenli olarak açıklar. Yazara şu adresten ulaşılabilir: www.achtlichkeit-und-co.de.

sütunda “Kanepede” ortaklık, farkındalık, kariyer ve sağlık konularında değişen uzmanlar yazın.