Bu kiliseler bu kadar yaratıcı bir şekilde yeniden tasarlandı

semaver

New member
Giderek daha fazla insan kiliseyi terk ediyor, bu yüzden kilise gitgide daha boş hale geliyor. Bir kilise çok küçülmüşse, bazen komşu bir kiliseyle birleşir. Kişinin kendi yerindeki kilise daha sonra kullanılmadan kalır ve sonunda saygısızlık edilir, yani saygısızlık edilir. Bu, dini olmayan amaçlar için serbest bırakır. Evanjelik ve Katolik Kilisesi’nin son 30 yılda 1000’den fazla kilise binasından vazgeçtiği söyleniyor.

Ve gelecekteki tahmin de oldukça kasvetli görünüyor: Ülke çapında, her üç kilise, cemaat ve cemaat mülkü yakında gereksiz olacak. Bu, Hannoversche Allgemeine Zeitung tarafından bildirilmiştir. Boş kiliselere ne oluyor? Canon yasası ve anıt koruma, kullanımları düzenler. Bazıları bu nedenle basitçe yıkılır. Başka yerlerde, yeniden kullanım çalışmaları ve heyecan verici yerler ortaya çıkabilir. Bazı örnekler.

Kadın köşkü yemek odası

Kayıp Yerler: Nasıl hayata döndürülür?

Terk edilmiş fabrikalar, sanatoryumlar ve villalar: kaybolan yerler büyüleyici – ancak mimari mirasları nasıl korunabilir? Artık Beelitz sanatoryumundan bir ağaç tepesinden geçiliyor ve ortak çalışma alanları ve start-up’lar ile karma kullanımlar da düşünülebilir.

Hannover’deki kilisede bir birinci sınıf öğrencisi partisinde

Öğrenciler, 1963 yılında inşa edilen Hannover-Linden’de Leine Nehri kıyısındaki Gerhard Uhlhorn Kilisesi’nde yaşamaktadır. Bu, Almanya’da eski bir kilisede bulunan ilk öğrenci yurdudur. Kilise zaten 2013’te kutsallıktan arındırılmıştı. Ancak, ancak 2016’da satıldı ve 2018’den itibaren öğrenci yurduna dönüştürüldü. Uzun süre boş kalmasının nedeni, anıt koruma şablonlarıydı. Öğrenci yurduna dönüşüm, ancak içerideki kilisenin karakterini de koruyan ve anıt koruma gerekliliklerini karşılayan house in-house konseptiyle mümkün olmuştur.

Kullanım değişikliği burada işe yaradı – ama ancak yıllar süren denemelerden sonra: Hannover-Linden'deki, kilise kulesi “Tanrı'nın işaret parmağı” olarak bir öğrenci yurduna dönüştürülen Gerhard Uhlhorn Kilisesi.

Kullanım değişikliği burada işe yaradı – ama ancak yıllar süren denemelerden sonra: Hannover-Linden'deki, kilise kulesi “Tanrı'nın işaret parmağı” olarak bir öğrenci yurduna dönüştürülen Gerhard Uhlhorn Kilisesi.

Kullanım değişikliği burada işe yaradı – ama ancak yıllar süren denemelerden sonra: Hannover-Linden’deki, kilise kulesi “Tanrı’nın işaret parmağı” olarak bir öğrenci yurduna dönüştürülen Gerhard Uhlhorn Kilisesi.

© Kaynak: Irving Villegas (arşiv)

Üniversiteye bisikletle sadece birkaç dakika uzaklıktadır. 27 tek kişilik ve çift kişilik oda ve dört meclis dairesi bulunmaktadır. Ayrıca iki ortak mutfak ve bir çatı terası vardır. Kilisenin eski merkezi koridoru şimdi bir koridor olarak hizmet ediyor ve sunak hala sonunda duruyor. Eski org galerisinde ortak bir mutfak yer almaktadır. Eski sıralar oturma yeri olarak hizmet vermektedir. Üçgen duvardaki İsa’nın haçı hala oradadır, ancak bezle kaplıdır.

Mönchengladbach’ta yüksek

Diz çökmek yerine tırmanmak mı? Mönchengladbach’ta bu mümkündür. Tırmanma tutkunları, eski bölge kilisesinde 1300 metrekarelik alanda stres atabilir. Kilise organının olduğu yerde bir kayalık alan da var. Orada insanlar güvenlik ekipmanı olmadan atlama yüksekliğine tırmanabilirler. Nef ile kutsallık arasındaki tırmanma alanında duvarların yüksekliği 13 metreyi bulmaktadır.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Instagram, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

2009 yılında yeniden adanan kilise satılmadı, kiraya verildi. Yani kilisenin binaya tekrar ihtiyacı olursa, dönüşümleri geri alabilirler. Ancak o zamana kadar, Almanya’da tamamen tırmanma kilisesine dönüştürülen ilk kilise olmaya devam edecek.

Maastricht’te kitap alın, Haarlem’de bira için

Dönüştürülmüş kiliselerin en iyi bilinen örneklerinden biri, Hollanda’nın Maastricht kentindeki eski Dominik kilisesidir. 1796’da saygısızlık edildi ve o zamandan beri çeşitli şekillerde, örneğin bir bar veya hatta bir boks ringi olarak kullanıldı. Bugün ortaçağ kilisesi bir kitapçıdır. Boekhandel Dominicanen’de 20.000’den fazla kitap var, Gotik binadaki kitap rafları metrelerce yükseklikte.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Instagram, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Hollanda’da her beş kiliseden biri kullanılmamaktadır. Yani diğer kullanımların birçok örneği var. Örneğin Haarlem’de şu anda bir bira fabrikasına ev sahipliği yapan eski bir kilise var. Jopenkerk. Kilisenin dışı değişmemiş ama içinde eskiden bir sıra sıraların olduğu yerde bira kazanları ve bar tabureleri var.

Harici içeriği göster

Göttingen’de kilise yerine sinema

Göttingen’de eski bir Baptist kilisesi, küçük programlı bir sinemaya dönüştürüldü. Goettingen Film ve Sinema İnisiyatifi ile birlikte bir yatırımcı binayı şehirden devralmış ve sinemaya çevirmişti. Ondan önce 1905’te açılışı yapılan bina 1980’lerden beri boştu. Méliès sadece 106 koltuğa sahiptir ve 2020 sonbaharında açılmıştır.

Bürgerstraße'deki Méliès, Göttingen'deki iki sanat evi sinemasından biridir.

Bürgerstraße'deki Méliès, Göttingen'deki iki sanat evi sinemasından biridir.

Bürgerstraße’deki Méliès, Göttingen’deki iki sanat evi sinemasından biridir.

© Kaynak: Christina Hinzmann

İçgüdüsel olarak Hamburg’daki camiye

Hamburg’daki Capernaum Kilisesi yıllarca boş kaldıktan sonra, eski Protestan kilisesini bir İslami cami derneği satın aldı. Almanya’daki Evanjelik Kilisesi’nin (EKD) cami olan ilk kilisesidir. Bu tür satışlar nadiren gerçekleşir çünkü çatışma potansiyeli çok yüksektir. Capernaum Kilisesi ilk kez başarılı oldu.

Harici içeriği göster

Bu muhtemelen dönüşümün büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmesinden de kaynaklanmaktadır. Kilise ve caminin bir arada bulunması, Al Nour Camii’nin mimarisini ve iç tasarımını karakterize eder. Örneğin, bir İslami hilal yerine, kulenin tepesinde sadece Arapça “Allah” harfleri okunabilir.

Milano’daki Gattopardo’da dans etmek

Eski bir kilisede kutlamak mı? Bu, İtalya’nın Milano kentindeki Il Gattorpardo’da mümkündür. 1970’lerde kutsallığı kaldırılan kilise, 2001’den beri disko kulübü. Mermer zeminler, sütunlar ve büyük avizeler mekana barok bir hava katıyor.

Harici içeriği göster

San Giuseppe della Pace, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve 1970’lerin başında kutsallığını kaldırmıştır. 20 yılı aşkın bir süre boş durduktan sonra, ancak 1990’ların sonunda bugün hala görebildiğimiz hale dönüştü.