Bu bitkiye güzel bir sarı parlaklık verir.

Adanali

New member
Güzel bir bahçe için ipuçları


Baharın habercisi: hor çiçeği için uygun bakım nasıl yapılırHor çiçeği nasıl çiçek açar: Bununla birlikte, sarı çiçekler böceklerin beslenmesi için nektar içermez.

© Kaynak: Andrea Warnecke/dpa-tmn


Hor çiçeği çalıları sararır açmaz, bahçeye başlama zamanı. Ve bu gerçekten eğlenceli olabilir – çünkü bahar hemen köşede. Hor çiçeği bu şekilde doğru şekilde keser, bakımını yapar ve birleştiririm.


Dorothee Waechter

20.03.2023, 16:46


Kışın ve ilkbaharın başlarında bahçede renk kıttır. Yine de doğa ara sıra bizi şaşırtmayı başarır ve her şeyin arasında parlak güneşli sarı bir çalının parlamasına izin verir: hor çiçeği. Yığın özellikle yoğundur çünkü çiçekler yapraklardan önce açılır.


Alman Doğayı Koruma Birliği (Nabu) yetkilisi Marja Rottleb, çiçeğin baharın başlangıcının bir göstergesi olduğunu açıklıyor. Forsythia, fenolojik takvimin bir gösterge bitkisidir. Astrolojik ve meteorolojik takvimin aksine, evreleri belirli bir tarihte başlayıp bitmez, her yıl hava durumuna ve bitkilerin gelişme aşamasına göre belirlenir.

Hor çiçeği çiçek açtığında bahçe meşgul olur


Bu, hor çiçeği gibi indikatör bitkiler çiçek açmaya başladığında, yeni bir dönemin başladığı anlamına gelir – bu durumda sözde ilk bahar. Bu nedenle, hor çiçeği çiçeği genellikle hava durumuna da bağlı olan belirli bahçe işleri için mükemmel bir zaman olarak verilir. Bunun bir örneği gül kesimidir.


Forsythia genellikle çitlerde veya soliter bir bitki olarak kullanılır. Çiçekli ve canlı kalmaları için düzenli olarak kesmek önemlidir. Bonn Üniversitesi Botanik Bahçeleri Teknik Direktörü Markus Radscheit, “Hor çiçeğinin her zaman bir önceki yılın ahşabında çiçek açtığını aklınızda bulundurmalısınız” diye açıklıyor. Sürgünleri sonbaharda keserseniz, bitkinin çiçekli kısımlarını da çıkarırsınız. Bu nedenle Radscheit, çiçek açtıktan hemen sonra veya yazın kesilmesini önerir.

Hor çiçeği dalları nasıl budanır?


Radscheit, “Temel olarak, dalların yalnızca üçte biri kesilmelidir” diye ekliyor. Ama özellikle dipteki kalın, odunsu dallar budamaya değer çünkü yaşlandılar ve artık pek çiçek açmıyorlar. Temel olarak hobi bahçıvanları sadece üst alandaki çalıları budamaktan kaçınmalıdır. Aksi takdirde, yeni, hayati dallar yalnızca kesme noktasının üzerinde büyür ve zamanla sahibinin göz hizasının üzerinde çiçek oluşur.

Hor çiçeği bakımı kolay çalılar olarak kabul edilir. Ayrıca toprakla ilgili çok az talepleri vardır. Radscheit, “Humus bakımından zengin, hafif asitli toprağı tercih ediyorlar ve gevşek bir malç tabakasından memnunlar” diye açıklıyor. Hor çiçeği, ormanların sağladığı koşullarda iyi yetişir. Bunu bahçede taklit edebilirsiniz.

Kartopu ve çiçekli kiraz: Bu bitkiler hor çiçeği ile iyi gider


Hobi bahçıvanları, mekandaki benzer taleplerin yanı sıra renk uyumu sağlayan uygun bir bitki örtüsüne de dikkat etmelidir. Radscheit, “Mavi çiçek açan bahar çiçekleri, hor çiçeğinin sarı çiçek denizini tamamlıyor” diyor. Üzüm sümbüllerinin (Muscari armeniacum) dikilmesini öneriyor. Akciğer otu (Pulmonaria), deniz salyangozu (Vinca minor) ve anıt bitki (Omphalodes) gibi çok yıllık bitkiler, çalılarla uyum sağlar.

Hor çiçeği zehirli midir?


Hor çiçeği için başka bir kelime altın çanlardır. Hor çiçeği, zeytin ailesine aittir ve üç metre yüksekliğe kadar büyür. Yapraklarda, meyvelerde ve tohumlarda saponinler ve glikozitler, sarı çiçeklerde glikozitler ve uçucu yağlar bulunur. Bonn’daki Üniversite Hastanesi’ndeki zehirlenmeye karşı bilgi merkezine göre, hor çiçeği sadece biraz zehirlidir. Yine de çok miktarda tohum, meyve, yaprak veya çiçek yemekten kaçınılmalıdır. Bu mide bulantısı, karın ağrısı ve muhtemelen ishal ile rahatsızlığa yol açabilir. Acil bir durumda çay ve meyve suyu gibi bol miktarda sıvı içilmesi tavsiye edilir.


Radscheit, “Beyaz çiçekli çalılar da sarı hor çiçeği ile iyi gider” diye ekliyor. Örneğin, bu bir kartopu (Viburnum) olabileceği gibi, küçük kalan Kojou-no-mai (Prunus incisa) çeşidi gibi süs kirazları da olabilir. Yoğun bir çalıya dönüşür. Ve ayaklarda beyaz dağ anemonları (Anemone blanda) ve beyaz, alçak nergisler bir çiçek halısı oluşturur.