Brent petrolün varil fiyatı 82,11 dolar

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Dün 81,43 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,99 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 10.04 prestijiyle kapanışa bakılırsa yüzde 1,38 artarak 82,11 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 75,23 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, talep toparlanmasına ait beklentiler ve arz kesintisi kaygıları tesirli oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in iktisat ve petrol talebine yönelik haber akışı, meblağların istikametini belirlemeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, Çin’deki talep toparlanması beklentileriyle Asyalı petrol tüketicileri için ham petrolünün fiyatını son altı ayda birinci kere yükseltti.

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol da pazar günü milletlerarası basında yer alan açıklamasında, bu yıl global petrol talebindeki büyümenin yaklaşık yarısının Çin’den gelmesinin beklendiğini belirtmiş, ülkedeki jet yakıtı talebindeki artışa dikkati çekmişti.

Türkiye ve Norveç’te çeşitli niçinlerle yaşanan arz kesintileri de fiyatlardaki yükselişi destekledi.

Türkiye’de dün, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli zelzeleler niçiniyle ham petrol akışı tedbiren durduruldu.

Norveç’te ise Johan Sverdrup Petrol Alanı’nın 1. fazı teknik niçinlerle kapatıldı.

Öte yandan, dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetlerine ait belirsizlikler azalsa da resesyon telaşı yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Piyasalarda, daha fazla faiz artışının global ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı tasaları petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 82,25 ile 82,47 dolar aralığının direnç, 82,03 ile 81,81 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.