Brent petrolün varil fiyatı 80,14 dolar

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Cuma günü 84,20 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 79,94 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.37 prestijiyle kapanışa bakılırsa yüzde 0,25 artarak 80,14 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 73,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talep toparlanmasına ait beklentiler tesirli oldu.

Çin iktisadı ve petrol talebine yönelik haber akışı fiyatların tarafını belirlemeye devam ediyor.

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol, dün milletlerarası basında yer alan açıklamasında, bu yıl global petrol talebindeki büyümenin yaklaşık yarısının Çin’den gelmesinin beklendiğini kaydetti.

Çin’in jet yakıtı talebindeki artışa da dikkati çeken Birol, bunun talep üzerinde üst taraflı baskı oluşturduğunu belirtti.

Öte yandan, dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetlerine ait belirsizlikler azalsa da devam eden resesyon kaygısı yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Piyasalarda daha fazla faiz artışının global ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı kaygıları devam ediyor. Bu durum ise petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlıyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan dizel ve sıvı yakıt (fuel-oil) üzere çeşitli rafineri petrol mamüllerine yönelik ithalat yasağı dün prestijiyle başladı.

AB ve G7 ülkeleri, Rusya’nın üçüncü ülkelere yapacağı rafineri petrol eserleri ihracatına da sınırlamalar getirdi.

Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol mamüllerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat getirildi.

Brent petrolde teknik olarak 80,41 ile 80,72 dolar aralığının direnç, 80,10 ile 79,79 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.