Boy Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Felaket

New member
Uzun boylu olmak kadın, erkek herkesin istediği bir şeydir. En basiti bir kıyafet bile uzun boylu insanlarda kendini daha güzel gösterir. Gelişim çağında olsun ya da olmasın her dönemde boy uzatmak mümkündür. Ama tabii gelişim çağındaki bir insan bir yetişkine göre daha kolay ve daha çok uzama şansına sahiptir. Boy uzunluğu ya da kısalığı konusunda en önemli etken genetik faktörlerdir. Ebeveynlerinizin boyları sizin boyunuzun da en fazla ne kadar olabileceğiyle ilgili bilgiler verir. Bazı istisnalar vardır tabiki. Özellikle gelişme dönemlerinde boy uzamasına etki eden birçok faktör vardır. Uyku düzeninden tutun da beslenme şekline kadar birçok şey boy uzamasına etki eder. Bu yazımızda gelişme döneminde ve yetişkinlikte boy uzatmak için yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Sağlıklı beslenen bireylerde boy uzaması 21 yaşına kadar devam etmektedir. Ancak bunun yanında kişinin büyüme hormonları da uzamanın kaç yaşına kadar devam edeceğini değiştirir.
Öncelikle gelişme dönemindeki bireylerden bahsetmek istiyorum. Sağlıklı bir boy uzaması için beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Sağlığa zararlı maddelerden (sigara, alkol, uyuşturucu vb.) uzak durmak gerekir. Süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketimi boy artışında önemli besin kaynaklarının başında gelir. Bunun yanında bol ve taze meyve- sebze tüketimi de çok önemlidir. Bakliyat türü bedenin ihtiyacı olan vitaminler açısından gereklidir ve bol sıvı tüketimi kandaki oksijen oranını dengelediği için boy uzamasında oldukça yararlıdır. Bu dönemde işlem görmüş, koruyucu ve katkı maddesi kullanılmış paketli ürün ve türevlerinin kullanılmasından da kaçınılmalıdır.

Uzmanlar tarafından bu konunun altı sürekli çizilmesine rağmen bireyler ve ebeveynlerin bu duruma gereken hassasiyeti göstermemesi obezite ve boy uzamaması gibi sorunları büyük ölçüde etkiler. Gelişme döneminde bireylerin ağır yükler kaldırmamaları da önemli bir davranıştır. Bu dönemde kişilerin düzenli olarak spor yapmaları da boy uzaması için oldukça iyidir. Özellikle büyüme çağında basketbol, voleybol ve yüzme gibi sporlarla uğraşanların boylarının yaşıtlarına ve aile bireylerine göre daha uzun olduğu gözlenmiştir. Gelişme çağındaki bireylerin her gün duş alması da boy uzaması için yapılması gerekenler listesinde uzmanlar tarafından sık sık söylenmektedir. Duş esnasında açılan gözenekler bedenin nefes almasını sağlayacak ve beden sağlınızın korunması ve gelişmesi için katkı sağlayacaktır. Uyku da boy uzaması için faydalı şeyler arasındadır. Gelişme dönemindeki bireylerin günlük 8-9 saat düzenli bir şekilde uyumaları boylarının sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Yetişkin bireylerde boy uzaması için yapılması gerekenlere gelirsek ergenlik çağındaki bir kişi gibi 15-25 cm gibi bir uzama söz konusu değildir maalesef. Yetişkinlerde 3-4 cm kadar bir uzama gerçekleşebiliyor. Yetişkinlerde boy uzaması için sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun yanında en önemli etken egzersizlerdir. Doğru, düzenli ve sabırla yapılan egzersizler sayesinde yetişkin insanlarında boylarında bir miktar uzama kaydedilmiştir.


Bu egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı kesinlikle unutmayın. Yetişkinlerde boy uzatma teknikleri ve egzersizlerinin en başında duruşunuzdaki terslikleri düzeltmeniz gerekir. Kambur ya da içe dönük bir şekilde durmanız boyunuzu olduğundan daha kısa göstermenin yanında zamanla boyunuzun kısalmasına bile sebep olabilir. Doğru bir şekilde yürüyüş yapın, yürüyüş yaparken kafanızı ve çenenizi yukarıda omurganızı da düz tutarak yürümeniz bile 2-3 santim kadar uzun görünmenize yardımcı olacaktır. Asılma ve gerilme hareketleri de doğrudan omurilik üzerinde etkili olduğu için hem boyunuzun uzamasına etki edecek hem de duruş bozukluklarınızı düzeltmeye yardımcı olacaktır. Boy uzatmak için bir diğer hareket ise kobra hareketidir. Bu harekette omuz hizasında avuç içi yere bakacak şekilde yüzünüzün üstüne yatın ve çenenizi yukarı doğru kaldırarak göğüs kafesinizi öne doğru itmeye başlayın. 5-30 saniye aralığında yapmanız yeterli olacaktır. Başka bir hareket ise kedi esneme hareketidir. Bu harekette avuç içleri yere bakarak kalçanız üst bacağınız yerle 90 derece olacak şekilde pozisyon alın ve başınız kollarınızın arasında olsun. Daha sonra derin bir nefes alın ve nefesinizle paralel olarak başınızı geriye doğru ittirin ve gerilin. Hareketi 3-10 saniye boyunca yapmanız yeterli olacaktır. Duvar esneme hareketinin de boy uzatma da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu harekette ise ayak parmak ucunda dururken ellerinizle en üst noktaya ulaşmaya çalışın ve omuzganızındik durmasına dikkat edin. Hareketi 4-6 saniye arasında sürdürün. Ve son olarak da kase hareketinden bahsedelim. Bu hareketi yaparken yüz üstü yere uzanın, kollarınızı ve ayaklarınızı kaldırabildiğiniz en üst ve ileri noktaya doğru uzatabildiğiniz kadar uzatın.