BMW tamamen elektrikli otomobillere geçmek istiyor

Felaket

New member
Münih. Münih'teki BMW genel merkezindeki Salon 140 tarihi bir mekandır. Bavyeralılara adını veren yanmalı motorlar yaklaşık 70 yıl boyunca orada kullanıldı. Bugün bir tarafta yıkılırken, diğer tarafta cereyanlı bir atmosferde yeni bir çağın başlangıcı kutlanıyor.

BMW üretim patronu Milan Nedeljkovic, anın ciddiyetini şöyle açıklıyor: “Ana tesisimiz, yalnızca tamamen elektrikli araçlar üreten ve öncü olan mevcut ilk fabrika olacak.” Bunun 2027'nin sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Bir yıl önce, yeni Debrecen lokasyonu ilk saf BMW elektrikli otomobil fabrikası olacak. Ancak Macaristan'da sıfırdan inşa ediliyor. Ana fabrika, Münih şehir merkezinin kenarında üretim yapıyor ve bu da dönüşümü daha da zorlaştırıyor.

650 milyon euroluk yatırım maliyeti

650 milyon avroluk yatırım maliyetiyle toplam 4 yeni salon inşa ediliyor. Sıkışık şehir koşullarında alternatif alanlar bulunmamaktadır. Tabiri caizse açık kalp ameliyatına benziyor.

Nedeljkovic, “Fakat her ikisini de yapabiliriz, dönüştürebiliriz ve rekor seviyelerde üretmeye devam edebiliriz” diyor. 2023'te de durum böyleydi. Bavyeralılar, dünya çapında BMW, Mini ve Rolls-Royce Grubunun üç markasıyla her zamankinden daha fazla 2,6 milyon otomobil üretti. Yedi yeni arabadan biri tamamen elektrikliydi.

Her saniye yeni araba zaten elektrikli bir arabadır

2023 yılına gelindiğinde Münih'teki ana fabrikanın üretim hattından çıkan her iki otomobilden biri elektrikli otomobildi. Oradaki elektriksel dönüşümün yarısı tamamlandı. BMW'nin 2026'nın sonundan itibaren orada inşa etmek istediği şey sadece herhangi bir elektrikli model değil, aynı zamanda Yeni Sınıf olarak adlandırılan tamamen yeni nesil elektrikli araçlardır. Mike Reichelt, bir limuzinin ana fabrikadaki başlangıç noktası olması ve 1961'deki efsanevi BMW 1500 gibi bir nevi ata olması gerektiğini anımsıyor.

BMW'nin geçmişi

Bayerische Motoren Werke'nin tarihi, 1918 yılında, Münih'in kuzeyindeki bugünkü BMW genel merkezinden kuş uçuşu birkaç yüz metre uzaktaki uçak motorlarıyla başladı. 1922'de Birinci Dünya Savaşı'nın ardından motosikletlerle yeniden üretim gerçekleştirildi. 1928'de uçak motorları yeniden yapıldı. 1952 yılında BMW, Barok Melek olarak bilinen 501 modeliyle otomobil üretimine başladı. Bu erken otomotiv döneminin en büyük başarısı Isetta kabinli scooter oldu. 1960'larda tarihi Neue Klasse, BMW 1500 ile başladı. 2007'de BMW, Project i'yi ve onunla birlikte elektromobiliteyi başlattı. 2013 yılında, tamamen elektrikli ilk öncü model olan BMW i3, Leipzig fabrikasındaki üretim hattından çıktı. 2025 yılında bu durum, mevcut Yeni Sınıfın Macaristan'ın Debrecen kentindeki ilk modeli için geçerli olacak.

Çünkü 63 yıl önce, Neue Klasse adı verilen bir model bu modelle birlikte BMW genel merkezinde piyasaya sürüldü ve BMW için onlarca yılı şekillendirdi. Mevcut Yeni Sınıftan sorumlu yönetici, “Şimdi aynı sıçramayı 2026'da tekrar yapmayı planlıyoruz” diyor. İnternet üzerinden yeni doğrudan pazarlama, sanal alanda teknik planlama ve üretimde yapay zeka ile el ele gidiyor. Nedeljkovic “Geleneklerden kopuyoruz” diyor.

Daha fazla erişim, daha fazla sürdürülebilirlik

Bunun geniş kapsamlı sonuçları var. BMW, üst düzey yöneticiye enflasyona rağmen Yeni Sınıf ile 2019 referans yılıyla karşılaştırıldığında birim başına üretim maliyetlerini dörtte bir oranında azaltacağının sözünü verdi. Son ürün olan elektrikli otomobile gelince, yeni zamanlar yalnızca sade, düzenli bir iç mekan ve ön camın alt şeridindeki entegre ekranla değişen tasarımda görülmüyor.

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda BMW, Yeni Sınıf ile yeni standartlar belirlemek ve onu neredeyse üçte birini ikincil ham maddeler kullanarak ve genel ekolojik ayak izini yarıya indirerek üretmek istiyor. Yeni bir pil aynı zamanda yüzde 30 daha fazla elektrik menzili sağlamalı ve şarj sürelerini aynı ölçüde azaltmalıdır.

BMW'de elektrikli otomobiller nedeniyle iş kaybı yok

BMW, fiyat açısından tüm bunların müşteriler için ne anlama geldiğini hâlâ açık bırakıyor. Yeni sınıfta giriş seviyesi bir modelin ne zaman geleceği de hâlâ bir sır. Öte yandan personel neyin geleceğini zaten biliyor ve bu oldukça şaşırtıcı.

Bugüne kadarki en büyük tesis: PowerCo bugüne kadarki en büyük hücre fabrikasını St. Thomas, Kanada'da kurmayı planlıyor.

Salzgitter'deki Gigafactory: VW kendi pil hücrelerini üretiyor

Elektrikli arabaları donatmak için Salzgitter'de devasa bir pil hücresi fabrikası inşa ediliyor. Fabrika, 2025 gibi erken bir tarihte artık yanmalı motor değil, pil üretecek. Dönüşüm açısından da vitrin projesi. Peki VW gerçekten Asya rekabetine karşı kendini gösterebilecek mi?

Yeni elektrikli sınıf, sadece Münih'te değil, yaklaşık 7.000 çalışanın olacağı anlamına geliyor. Nedeljkovic, şirketin bugün neredeyse 150.000 kişilik toplam iş gücüne de atıfta bulunarak, “Bu daha az işe yol açmıyor” diyor. Bazı tedarikçiler için bu hesaplama tamamen farklı görünebilir.

BMW, 2024 yılına kadar yarım milyondan fazla elektrikli otomobil satmak istiyor

BMW personeli de artan satışlardan faydalanıyor. Nedeljkovic “Büyüyen bir şirketiz” diyor. Bu esas olarak Stromer sayesinde. Bavyeralılar 2024 yılında dünya çapında yarım milyonun üzerinde tamamen elektrikli otomobil satmak istiyor. Bu, bir önceki yıla göre 376.000 elektrikli aracın en az üçte birinden fazlası olacak. Ancak 2023 yılında Bavyera'nın elektrikteki büyümesi hala dörtte üç seviyesindeydi.

Nedeljkovic, otomobil piyasalarındaki oynaklığın yüksek olduğunu itiraf ediyor. Bir yıl boyunca hangi tip motorun nerede ve ne kadar talep göreceği dahi güvenilir bir şekilde planlanamıyor. Üretim şefi, “Tüm modelleri tek bir montaj hattında üretebilmek, dönüşüm zamanlarında fark yaratıyor” diye vurguluyor.

Bir fabrikada elektrik ve yanmalı motorlar

BMW bu konuda yalnızca Münih'te değil, Yeni Sınıfın çeşitli modelleri için de ustalaştı. Diğer fabrikalarda elektrikli ve yanmalı motorlar bile aynı üretim hattında çalışabiliyordu. Bavyeralılar şimdilik bu tür bir esneklikten vazgeçmek istemiyor ve içten yanmalı araç hayranlarına hizmet vermeye devam edecek. Şimdilik Debrecen ve Münih'te yalnızca elektrikli otomobil fabrikaları bulunacak.