BMW elektrikli arabalara güveniyor – ancak içten yanmalı motorlar ve e-yakıtlar olmadan da yapmak istemiyor

Felaket

New member
BMW elektrikli arabalara güveniyor – ancak içten yanmalı motoru tamamen yasaklamak istemiyorBMW Group’un bilanço basın toplantısı.

© Kaynak: IMAGO/sepp aynası


Münih merkezli premium üretici, elektromobiliteyi gözle görülür şekilde zorluyor. Ancak içten yanmalı motorlar ve e-yakıtlar olmadan yapmak istemiyor. Yakın gelecekte seri üretimde bir yakıt hücreli araba da düşünülebilir.Thomas Magenheim-HörmannMünih. Tek başına elektrikli arabalara kesinlikle güvenmek istemeyen Alman otomobil üreticisi, ironik bir şekilde çoğunu yollara çıkarıyor. BMW, 2022’de 216.000 tamamen elektrikli araç sattı, bu rakam bir önceki yıla göre iki kattan fazla. Yüzde 5 düşüşle 2,4 milyon BMW, Mini ve Rolls Royce otomobiline düşen toplam satışlara göre ölçüldüğünde, bu yüzde 9’dur. CEO Oliver Zipse, Münih’teki bilanço sunumunda “2023’te elektronikten yüzde 15’lik bir küresel pay istiyoruz” dedi ve sonraki adımları da açıkladı. 2024’te satılan her beş arabadan biri tamamen elektrikli olmalı, 2026’da üçte biri ve 2030’dan önce bu, dünya çapındaki tüm yeni arabaların çoğu için geçerli olacak.


Zipse bir anlık görüntüde “Elektriksel olarak, Avrupalı rakiplerimizi ve Asya ya da ABD’den pek çoğunu geride bırakıyoruz” diye vurguluyor. ABD’li rakibi Tesla hariç, BMW şu anda elektrik gücü açısından önde. BMW patronu, “Bir hükümet yüzde 100 elektrikli araçlar talep ederse, bunu zaten gerçekleştirebiliriz” diye söz veriyor. Aklında, 2035’ten itibaren yeni içten yanmalı motorların aşamalı olarak kaldırılmasına ilişkin AB tartışması ve bununla ilgili sentetik biyoyakıtlar (e-yakıtlar) hakkındaki tartışma var.

Yeni bağımlılıklar hakkında uyarı


BMW sürücüsü, “Elektrikli mobilite önceliğimizdir” diye güvence veriyor. Ancak Mercedes veya Audi’deki meslektaşlarının aksine, yine de yalnızca buna güvenmek istemiyor. Yakıt hücreli arabalar anlamına gelen Zipse, “En azından ikinci bir dayanağa ihtiyacımız var” diye düşünüyor. Bu on yılın ikinci yarısında BMW’de seri üretim başlayabilir. Her şeyden önce bu, yeterli sayıda hidrojen dolum istasyonuna bağlıdır. BMW’nin elektromobiliteye yönelik yeni bir araç mimarisi olarak adlandırdığı ve 2025’ten itibaren planlanan yeni sınıfın modelleri bundan güç alabilir. Depo dolumu başına 500 kilometrelik iyi bir menzil ve doldurmak için üç ila dört dakika mümkündür.


Ancak teknolojik geçmişin BMW’de de bir geleceği var. Zipse, içten yanmalı motorların ve e-yakıtların kullanımdan kaldırılmasıyla ilgili tartışmalarda “Teknolojiye açıklığın savunucularıyız” diyor. İkincisi, özellikle mevcut içten yanmalı motor filoları ile ilgili olarak, iklimin korunmasına büyük bir katkı sağlayabilir. Zipse, e-yakıtlar hakkında “Bunu destekliyorum, motorlarımız buna göre ayarlandı” diyor. Ona göre, AB’de 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlara sahip yeni arabaların yasaklanmasına karşı bir argüman, elektrikli şarj altyapısının şu anda her yerde çok yavaş büyümesidir. Ek olarak, bunun için gerekli olan ham maddelerin çoğu için elektrikli mobiliteye tek taraflı bir yoğunlaşma, birkaç tedarikçiye yeni bağımlılıklara yol açacaktır.
klima kontrolü


İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini içeren bülteni alın – her Cuma yeni.

Mini ve Rolls-Royce 2030’a kadar tamamen elektrikli olacak


Çin, Zipse’ye adıyla hitap etmez. Şu an için içten yanmalı motor teknolojisini koruma kampanyasında “Çeşitlilik dayanıklılık demektir” vurgusunu yapıyor. Zipse, özellikle Almanya için çok büyük önem taşıyan otomotiv endüstrisi gibi bir sektörde esnek bir yaklaşımın şiddetle tavsiye edildiğine inanıyor. BMW, yalnızca Mini ve Rolls-Royce alt markaları için yanma teknolojisi için bir son kullanma tarihi belirlemek istiyor. İki kızı 2030’dan itibaren tamamen elektrikli olacak.

Zipse, bu karma sürüş stratejisiyle BMW’nin yıllardır iyi iş çıkardığına inanıyor. BMW 2022, yeni otomobil filosuyla kendi grubu için geçerli olan iklim öldürücü karbondioksit (CO₂) sınırını neredeyse beşte bir oranında azalttı. Bu, kilometre başına 127,5 gram CO₂ anlamına gelir. BMW, tüm sürüş türleri karışımında 105 gram elde etti. Bu iş hayatında da karşılığını verir.


Elektrik musluğu: Elektrikli otomobiller için şarj istasyonlarındaki fiyat bilgileri her zaman benzinli ve dizel araçlar için dolum istasyonlarındaki kadar şeffaf değildir.

Elektrik musluğu: Elektrikli otomobiller için şarj istasyonlarındaki fiyat bilgileri her zaman benzinli ve dizel araçlar için dolum istasyonlarındaki kadar şeffaf değildir.

Geleceğin benzin istasyonu: Mobilite devrimi teklifi nasıl değiştirecek?


Benzin istasyonları bugün bile benzin pompalarından çok daha fazlasını sunuyor. Gelecekte, hızlı şarj istasyonları, yedek piller ve birçok hizmet sağlayacak olan enerji merkezleri veya mobilite merkezleri haline gelecekler. Ancak konvansiyonel yakıtlar muhtemelen daha uzun bir süre ürün yelpazesinin bir parçası olarak kalacak.

9.000 Euro kar paylaşımı ve temettüde önemli bir artış


Yaşı nedeniyle emekli olan CFO Nicolas Peter, 2022 net gelirinin neredeyse yarı yarıya artarak 18,5 milyar avroya ulaştığını vurguluyor. Birkaç milyar değerinde tek seferlik bir özel efekt devreye girdi. Bu, Çin ortak girişimi BBA’nın çoğunluk tarafından devralınmasıyla gerçekleşti. Bu etkilere göre ayarlansa bile BMW, 2022’de saf otomobil işinde yüzde 11,2’lik bir işletme kar marjı gösterebilir ki bu, sektörün en iyisi değil ama yine de saygın.

Hissedarlar, temettülerinde adi hisse başına 5,80 Avro’dan 8,50 Avro’ya önemli bir artış bekleyebilirler. Personel, tipik bir vasıflı işçi için 9.000 Euro’luk kâr paylaşımından yararlanacak. Buna ek olarak, dünya çapında 150.000 çalışandan oluşan BMW iş gücü, cinsiyetler arası ücret eşitliğine ulaşmıştır. 2023 de durdurulmalıdır.

BMW ve otomobil endüstrisi


Tüm otomobil üreticileri gibi BMW de 2022’de arzı aşan talepten yararlandı. Tedarik zincirleri sallantıda kaldığı ve hepsinden önemlisi yarı iletken sıkıntısı olduğu için, sektör genelinde ve BMW’de satış rakamları düştü. Ancak aynı zamanda, kıtlık, indirim yapılması gerekmediği anlamına geliyordu. Bu, azalan birim sayılarına rağmen sektör genelinde kârların neden arttığını açıklıyor. Stromer’lar ayrıca endüstri genelinde artıyor. Sorun, üretimlerinin daha pahalı olması ve karlılık pahasına olmasıdır. BMW, premium segmentin kesinlikle kazançlı olan üst ucundaki satışları zorlayarak buna karşı çıkıyor. Rakip Mercedes, alt ucunda daha az kazançlı modellerden vazgeçerek bunu uç noktalara taşıyor. BMW, 2025’ten itibaren yeni bir pil nesli ile elektrikli otomobillerdeki maliyet sorununu da ortadan kaldırmayı umuyor.İş açısından, Münih merkezli şirket, 2024 için yüzde 8 ila 10 ve karşılaştırılabilir bir temelde hesaplandığında yüzde 9 ila 11 nominal işletme kar marjı planlıyor ve bu sefer satışlarda yüzde 5’e varan hafif bir artış var. Ancak bu yalnızca toplam satışlar için geçerlidir. Stromer için çok daha yüksek büyüme planlanıyor.